Grafik czasu pracy online. Zgodne z Kodeksem Pracy.
Bez nadgodzin i przynoszące do 50% oszczędności

5 najczęściej popełnianych błędów podczas układania grafiku pracy w równoważnym systemie czasu pracy.

2016-06-14

Równoważny czas pracy oznacza dużą swobodę planowania czasu pracy m.in. daje możliwość wydłużenia "dniówki" ponad 8 godzin i równoważenia wydłużonego czasu pracy w innym dniu mniejszą ilością godzin lub dniem wolnym w grafiku pracy. Stosowanie tego systemu daje więc pracodawcy wymierne korzyści finansowe. Jednak samo tworzenie grafiku pracy tradycyjnymi metodami – w arkuszu kalkulacyjnym lub na papierze - przy równoważnym czasie pracy nie jest proste. Oto 5 najczęściej popełnianych błędów:
• Łamanie wytycznych Kodeksu Pracy w kwestii odpoczynków dobowych i tygodniowych – możliwość wydłużania czasu pracy nie zwalnia z obowiązku zachowania 11-godzinnego odpoczynku w każdej dobie oraz nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku w tygodniu. Jeżeli niedziela również jest dniem pracy należy pamiętać, aby co czwarta była wolna.
• Łamanie wytycznych Kodeksu Pracy w kwestii przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Należy pamiętać, by grafik pracy uwzględniał właściwą dla okresu rozliczeniowego liczbę dni wolnych. Nie jest więc dopuszczalne, aby pracownik zmiany krótsze niż 8-godzinne miał równoważone dodatkowym dniem pracującym w dniu wolnym.
• Niewykorzystanie zalet systemu równoważnego. Możliwość planowania "dniówek" o różnej długości w równoważnym czasie pracy ma praktyczne zastosowanie – można dostosować obsadę do zmiennego w ciągu dnia zapotrzebowania wynikającego z czynników zewnętrznych – np. natężenia ruchu w przypadku sklepów, usług, call center itd. Takie planowanie pozwala uniknąć nadmiernego obsadzania grafiku pracy w godzinach, kiedy nie jest to konieczne.
• Kosztowne nadgodziny. Równoważny czas pracy nie oznacza, że nadgodziny nie istnieją. Wydłużenie czasu pracy ponad normy i brak kompensaty oznacza pracę w godzinach nadliczbowych i konieczność wypłaty 50% lub 100% dodatków.
• Brak grafików pracy. Przy równoważnym czasie pracy istnieje obowiązek sporządzania harmonogramów czasu pracy z góry na przynajmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego. Miesięczny grafik pracy musi zostać przedstawiony pracownikom nie później niż na tydzień przed rozpoczęciem tego miesiąca. Niestety, pracodawcy często o tym zapominają i tworzą grafiki tygodniowe, a nawet wyznaczają czas pracy z dnia na dzień. Często brakuje też dokumentacji związanej z czasem pracy – list obecności oraz ewidencji czasu pracy.