Blog o grafikach pracy i zarządzaniu czasem pracy

Program do liczenia godzin pracy - jak wybrać?

Popularność programów do rejestracji godzin pracy wzrosła szczególnie po wybuchu pandemii. Wcześniej z podobnych rozwiązań korzystały głównie call-center oraz biznesy preferujące telepracę. Obecnie, gdy praca zdalna zyskała na znaczeniu, systemy do liczenia przepracowanych godzin stały się must have wielu przedsiębiorstw. Z artykułu dowiesz się m.in., czym są programy do zapisywania godzin pracy, jaki jest ich podział oraz czym się kierować, wybierając licznik czasu pracy online. Poznasz kilka ciekawych rozwiązań odpowiadających na konkretne potrzeby różnych firm.

Continue reading

Ewidencja urlopów pracowników. Jak prowadzić ewidencję urlopów?

Urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych uprawnień przysługujących pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Udzielając jakiegokolwiek wypoczynku, pracodawca zobowiązany jest do prawidłowego udokumentowania takiego zdarzenia. W poniższym artykule wyjaśniamy jak prawidłowo i wygodnie prowadzić ewidencję urlopów zatrudnionych pracowników.

Continue reading

Ewidencja czasu pracy – co to jest, jak prowadzić?

Twoim obowiązkiem jako pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy swoich pracowników. Na jej podstawie ustalane jest wynagrodzenie, a także inne przysługujące świadczenia. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja ewidencja jest poprawna i czy umieściłeś w niej wszystkie wytyczne, zapoznaj się z poniższym artykułem. Czym jest ewidencja czasu pracy? Ewidencji czasu pracy służy do rozliczania czasu... Czytaj dalej

Rejestracja czasu pracy - program RCP

Sposobów i możliwości potwierdzania czasu pracy jest sporo. Najbardziej rozpowszechniona metodą potwierdzania przez pracowników przepracowanych godzin jest papierowa lista obecności. Jest to popularna, ale nie najlepsza metoda, bo papierowe listy obecności są uciążliwe dla pracodawców, szczególnie w kontekście przechowywania i odpowiedniej archiwizacji.

Continue reading

Elektroniczne wnioski urlopowe - najważniejsze informacje

Elektroniczny obieg wniosków urlopowych jest coraz częściej wybierany. Jego liczne zalety takie jak np.: brak konieczności sprawdzania wniosku pod kątem merytorycznym, zliczania dni i godzin urlopu mają ogromny wpływ na oszczędność czasu i łatwiejsze zarządzanie czasem pracy pracowników. Poza tym ta forma wpływa na poprawę komunikacji w zespole. W poniższym artykule znajdziesz kluczowe informacje dotyczące elektronicznych wniosków urlopowych.

Continue reading

Norma a wymiar czasu pracy. Jak liczyć wymiar czasu pracy?

Znajomość normy i wymiaru czasu pracy jest niezbędna dla każdej kadrowej i osoby, która tworzy grafiki dla pracowników. Nie wiesz, jak je poprawnie obliczyć? Wyjaśniam, w jaki sposób określa się wymiar czasu pracy, a także kiedy możliwa jest jego zmiana na określonych warunkach. Prezentuję także najważniejsze informacje o obniżaniu wymiaru czasu pracy, z którego mogą skorzystać pracujący rodzice.

Continue reading

Planowanie grafiku pracy na kwiecień 2024: wskazówki i wytyczne

Zbliża się sierpień, a wraz z nim konieczność ustalenia grafiku pracy na ten miesiąc. Planowanie harmonogramu na okres wakacyjny to zadanie wymagające czasu i zaangażowania, zwłaszcza ze względu na liczne urlopy pracowników. Sierpień to również miesiąc, w którym musimy uwzględnić święto kościelne, przypadające w połowie miesiąca. W niniejszym artykule prezentuję najważniejsze wskazówki i informacje, które pomogą Ci skutecznie zorganizować pracę w sierpniu. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Continue reading

Rozliczenie nadgodzin w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym

Rozliczenie nadgodzin to zazwyczaj jedno z trudniejszych zadań jakie stoi przed działem kadrowo-płacowym. O ile ich rozliczenie nie stanowi większego problemu w przypadku jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego, tak przy dłuższych okresach może to wymagać dokładniejszej analizy. Wprowadzenie okresu rozliczeniowego dłuższego niż miesięczny niesie za sobą wiele korzyści. Możesz dzięki temu w jednym miesiącu zaplanować więcej godzin,... Czytaj dalej

Odbiór nadgodzin – kiedy należy się czas wolny za nadgodziny?

Rozliczenie nadgodzin czasem wolnym potocznie nazywane jest kompensatą nadgodzin. Jest to jedna z możliwości przewidziana przepisami Kodeksu Pracy rozliczenia się z pracownikiem w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Jest to opłacalna finansowo forma rozliczenia, ponieważ zastępuje wypłatę dodatku, jaki wynika z przekroczenia wyznaczanego wymiary czasu pracy. Z tego artykułu dowiesz się jak rozliczać nadgodziny czasem wolnym we właściwy sposób. Udanej lektury!

Continue reading