Grafik pracy na maj 2018 - jak go dobrze ułożyć?

Tworzenie grafiku czasu pracy na maj 2018 nie będzie łatwym zadaniem. W tym roku tzw. długi weekend majowy jest baaardzo długi. 1 maja wypada we wtorek, a 3 maja w czwartek, co oznacza, że biorąc 3 dni urlopu mamy wolny cały tydzień. Z perspektywy osoby tworzącej grafiki może być to utrapieniem, bo pewnie wielu pracowników chciałoby z tego baaardzo długiego weekendu skorzystać. To nie koniec. Na przełomie maja i czerwca jest drugi wolny weekend, związany ze świętem Bożego Ciała. Jak zatem zaplanować dobry grafik pracy na maj 2018?

Poniżej znajdziesz nasze wskazówki:

 • W maju jest 20 dni pracujących do zaplanowania i aż 11 dni wolnych. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na pełnym etacie musi przepracować 160 godzin, na ½ etatu 80 godzin, na ¼ etatu 40 godzin.
 • Tydzień w rozumieniu Kodeksu Pracy w maju liczymy od wtorku do poniedziałku. W takich przedziałach musisz udzielić pracownikom ciągłej, 35-godzinnej przerwy na wypoczynek.
 • Jeśli jednak w Twojej firmie przyjęty jest kwartalny okres rozliczeniowy, to tydzień liczony będzie od niedzieli do soboty.
 • Dla firm funkcjonujących w półrocznych i rocznych okresach, tydzień kodeksowy pokrywa się z kalendarzowym i przypada na dni od poniedziałku do niedzieli. grafik pracy w restauracji
 • W maju wypada dużo dni świątecznych - dni 1, 3, 20 i 31 maja to święta ustawowo wolne od pracy. Nie wolno planować pracy na te dni, z wyjątkiem tych prawnie dozwolonych, które znajdziesz tutaj. 

  Handel w maju 2018

 • Biorąc pod uwagę ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, dla handlu maj nie jest miesiącem  najgorszym, bo wypadają tylko dwie niedziele niehandlowe - 13 i 20 maja. Nie ustalaj pracy na te dni. W pozostałe niedziele, jak i w soboty poprzedzające niedziele niehandlowe wzmocnij obsadę, bo ludzie kiedyś muszą zrobić zakupy.
 • Podobnie zwiększ ilość pracowników przed drugim, długim wolnym weekendem, który zaczyna się 31.05 w Boże Ciało.
 • W sklepach spożywczych konieczne będzie zaplanowanie większej liczby pracowników na dni po niedzielach niehandlowych, świętach i po długim weekendzie, bo klienci będą chcieli uzupełnić pustki w lodówkach.
 • Dane pokazują, że w niedziele niehandlowe ruch ze sklepów i centrów handlowych przeniósł się na miejskie deptaki. Oblegane są też restauracje, kina i wszelkie miejsca przeznaczone do rodzinnego spędzania czasu. Jeśli zatem planujesz czas pracy dla restauracji, zwłaszcza w spacerowej okolicy lub parku rozrywki, zwiększ ilość pracowników na te niedziele.
 • 26 maja przypada Dzień Matki a 1.06 Dzień Dziecka. Jeśli prowadzisz sklep z adekwatnym asortymentem - kwiaciarnie, sklep z zabawkami - zaplanuj większą liczbę pracowników do obsługi klientów w te dni oraz przed nimi, bo będzie się działo.
 • Jeżeli twoja firma prowadzi działalność opartą na turystyce - hotelarstwo czy gastronomię w miejscowościach turystycznych, to spodziewaj się oblężenia w długi weekend majowy oraz w Boże Ciało, które rozpoczyna drugi wolny weekend. Musisz zatem wziąć to pod uwagę, planując grafik pracy na maj 2018, by nie zabrakło Ci rąk do pracy.
 • Ukończony grafik pracy musisz przedstawić załodze najpóźniej 23 kwietnia.

Maj z punktu widzenia osoby układającej grafik pracy jest miesiącem wymagającym. Zdajemy sobie sprawę, że zaplanowanie dobrego i zgodnego z zasadami Kodeksu Pracy grafiku to ciężkie zadanie. Dlatego Grafikoptymalny.pl w prosty sposób pomoże Ci usprawnić proces tworzenia grafiku pracy i pozwoli obniżyć koszty!

Zobacz, jak może wyglądać Twój kolejny grafik pracy:

tooltip grafik pracy kalendarz czas pracy koszty pracy

Chcesz mieć dobry grafik pracy na maj 2018?

Wypróbuj za darmo!

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *