Zasady tworzenia grafików pracy dla załogi z opiekującymi się dziećmi

Jeśli wśród Twoich pracowników są obecni rodzice, musisz mieć na uwadze fakt, że przysługują im dodatkowe przywileje z tytułu opieki nad dziećmi.  W poniższym artykule, przedstawiamy najważniejsze zasady, które powinieneś mieć na uwadze przy planowaniu grafiku pracy dla rodziców. Miłej lektury!

Pamiętaj o dodatkowej przerwie dla matek karmiących.

Jeśli zatrudniasz kobiety karmiące dzieci, musisz pamiętać, że mają one prawo do dodatkowych przerw na karmienie. Nie są one zależne od wymiaru etatu, lecz od liczby godzin zaplanowanych w grafiku pracy. Jeśli praca zaplanowana jest na co najmniej 4 godziny i nie przekracza 6 godzin, pracownikowi przysługuje prawo do jednej przerwy, natomiast gdy czas pracy jest dłuższy, pracownik ma prawo do dwóch przerw.

W praktyce najczęściej przerwy wykorzystywane są łącznie i pracownik wychodzi szybciej do domu. Długość czasu wolnego zależy od ilości dzieci. Jeśli pracownica karmi jedno dziecko, czas na karmienie wynosi 30 minut, gdy dzieci jest więcej, przerwa może zostać wydłużona do 45 minut. 

Zgodnie z przepisami, nie jest konieczne prowadzenie dodatkowej rejestracji udzielonych przerw, ponieważ są one w pełni płatne i wliczają się w czas pracy. Planując grafik, warto mieć na uwadze dodatkowy czas wolny pracownic, które są objęte tym przywilejem.

Weź pod uwagę ograniczenia związane z czasem pracy.

Pracownicy opiekujący się potomstwem do ukończenia przez dzieci 4 roku życia, nie powinni pracować w porze nocnej, nadgodzinach, systemie przerywanego czasu pracy, a także delegacjach. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownik wyrazi na taką pracę zgodę, jeśli nie - zakaz jest bezwarunkowy. Dla firm działających w systemie równoważnym np. 12-godzinnym, może to stanowić problem, ponieważ gdy pracownik nie wyrazi zgody na wydłużenie pracy do 12 godzin, pracodawca nie może tego kwestionować. Pracownik zachowuje wówczas prawo do całości wynagrodzenia.

Powyższe uprawnienia mogą być wykorzystane tylko przez jednego rodzica, co trzeba pisemnie potwierdzić. Jeśli więc planujesz pracę dla pracowników mających małe dzieci, przygotuj się do tego wystarczająco wcześnie. Jeśli trudno Ci zapamiętać wszystkie ograniczenia związane z takimi pracownikami, wypróbuj Grafik Optymalny - system służy do planowania czasu pracy i pomoże Ci nad wszystkim zapanować. Gdy raz wprowadzisz ograniczenia związane z rodzicielstwem, Grafik Optymalny będzie Ci o nich przypominał przy układaniu grafiku pracy. Tworzenie harmonogramu pracy stanie się wówczas dużo łatwiejsze, mniej czasochłonne, a przede wszystkim, Twój grafik pracy będzie zgodny z zasadami Kodeksu Pracy.

Pamiętaj o dodatkowych dniach wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem.

Pracownikowi, który wychowuje minimum jedno dziecko do lat 14, przysługuje dodatkowy urlop, który jest w pełni płatny. Jest to jedna z zasad tworzenia grafików pracy. Urlop może być wykorzystany tylko przez jedno z rodziców, lub podzielony po równo. Rodzic zatrudniony na pełen etat ma do dyspozycji dodatkowo 2 dni lub 16 godzin urlopu w danym roku kalendarzowym. W przypadku niepełnoetatowców, godziny wolnego liczone są proporcjonalnie. Zazwyczaj dodatkowy urlop wykorzystywany jest przez rodziców w ‘’kryzysowych’’ sytuacjach i ciężko go zaplanować. Jeśli jednak w swojej załodze masz pracowników, którzy wcześniej zadeklarowali termin takiego urlopu - uwzględnij tę informację przy tworzeniu grafiku pracy.

Zbieraj prośby grafikowe.

Jest to dobra praktyka dotycząca wszystkich pracowników, a szczególnie pracujących rodziców. Opieka nad dzieckiem może skutkować zmniejszeniem dyspozycyjności Twojego pracownika. Warto mieć to na uwadze i przed rozpoczęciem układania grafiku, zapoznać się z ewentualnymi prośbami grafikowymi. Poproś pracownika aby wskazał, kiedy musi mieć czas wolny z powodu zajęć dziecka, badań itp. Będzie to skutkowało nawiązaniem dialogu z pracownikami, a Tobie ułatwi planowanie grafiku pracy, bowiem nie będziesz musiał wprowadzać ciągłych przeplanowań w trakcie miesiąca.

Na temat uprawnień i urlopów związanych z rodzicielstwem, pisaliśmy już w innym artykule, więc jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, koniecznie zapoznaj się z jego treścią.

Grafik Optymalny

Program Grafik Optymalny, umożliwia automatyczne tworzenie grafiku pracy - jednym kliknięciem! Grafik jest zgodny z Twoimi założeniami, a także zasadami Kodeksu Pracy. Algorytm bierze również pod uwagę ograniczenia związane z rodzicielstwem, więc jeśli rozpoczniesz przygodę z naszym systemem, nie będziesz już musiał o wszystkich pamiętać - system zrobi to za Ciebie.

Wypróbuj najlepsze narzędzie do tworzenie grafików pracy na rynku - to nic nie kosztuje, a znacznie ułatwi Ci pracę! 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *