Zarządzanie magazynami - funkcje dedykowane dla branży logistycznej

Firmy z branży logistycznej napotykają na swojej drodze liczne problemy związane z planowaniem czasu pracy. Tworzone przez nie grafiki pracy muszą zapewniać właściwą obsadę pracowników na poszczególnych zmianach, a także być zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jednocześnie, harmonogramy pracy w branży logistycznej muszą być zoptymalizowane kosztowo oraz stworzone zgodnie z prognozą pracochłonności, aby później nie powstawały kosztowne nadgodziny. Istotna jest też pełna kontrola nad czasem faktycznie przepracowanym, aby firmy nie ponosiły zbędnych kosztów płacąc wynagrodzenie za czas nieprzepracowany.

Co składa się na sprawne zarządzania magazynami?

Sprawne zarządzanie magazynami to jeden z warunków właściwego funkcjonowania każdej firmy z branży logistycznej, bez względu na to, czy mówimy o hurtowni, firmie e-commerce czy przedsiębiorstwie świadczącym usługi logistyczne i transportowe. Zarządzanie magazynem jest złożonym procesem, na którego efektywność wpływa szereg czynników. Na sprawne zarządzanie magazynami składają się dwa kluczowe elementy – zarządzanie produktami i zarządzanie pracą zespołu.

Spośród nich warto wymienić m. in. zapewnienie odpowiedniej ilości zapasów, optymalizacja czasu pracy operacji wewnątrzmagazynowych, odpowiedni układ magazynu i sposób przepływu towarów pomiędzy jego poszczególnymi strefami. Nie bez znaczenia pozostaje także posiadanie wyszkolonego i zmotywowanego do pracy personelu, właściwe zarządzanie jego pracą oraz dostosowanie obsady m. in. do ilości zamówień, zwrotów, palet, załadunków itp.

Jak usprawnić zarządzanie pracownikami magazynu?

Zarządzanie produktami jest w stanie zapewnić właściwie wdrożony i dopasowany pod względem funkcjonalności system WMS, w zarządzaniu pracą zespołu pomoże natomiast Grafik Optymalny. Jest to wysokofunkcjonalne narządzie do planowania czasu pracy, które świetnie sprawdzi się w przypadku firm z branży logistycznej.

Grafik Optymalny pozwala stworzyć gotowy grafik pracy, zgodny z Kodeksem Pracy i zapewnić odpowiednie obsadzenie poszczególnych stanowisk, adekwatnie do ilości pracy do wykonania. Jest to uniwersalne narzędzie, za pomocą którego można wygenerować standardowy grafik pracy zmianowej 8 godzinnej, grafik pracy w systemie równoważnym 12-godzinnym i grafik pracy w systemie 4 brygadowym.
Oprócz tego, to oprogramowanie pozwala kontrolować koszty pracy w czasie rzeczywistym oraz zapewnić ich zgodność z założeniami budżetowymi. Jego funkcjonalność pozwala na zautomatyzowanie wszystkich procesów związanych z czasem pracy, w tym wprowadzenie elektronicznego obiegu wniosków urlopowych, ewidencji i innych dokumentów związanych z harmonogramami pracy.

Grafik Optymalny pomoże także w ustaleniu dogodnej sekwencji zmian w przypadku pracy w brygadach, jeśli taka jest organizacja pracy magazynu, zapewni łatwą zmianę przypisania pracownika do brygady, automatycznie wygeneruje gotowy grafik pracy dostosowany do ilości pracy, a także zweryfikuje bieżącą obsadę pod względem potrzeb.

Funkcjonalność Grafiku Optymalnego można przetestować zupełnie bezpłatnie, korzystając z miesięcznego okresu próbnego. Przekonaj się więc, jak ten program usprawni pracę Twojej firmy już dzisiaj.

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.