Wysokie koszty pracy: 5 rad, jak nie podzielić losu Almy

Niedawno media obiegła informacja o poważnych kłopotach sieci delikatesów Alma oraz upadku sieci marketów MarcPol. Jedną z przyczyn był brak reakcji na negatywne opinie klientów, które dotyczyły jakości produktów oraz zbyt długiego czasu obsługi. Kolejną był brak rentowności większości sklepów będący konsekwencją niepanowania nad kosztami. Wysokie koszty pracy najprawdopodobniej miały swój znaczący udział w doprowadzeniu firmy do negatywnej sytuacji. W tym wpisie doradzimy Ci, co możesz zrobić, aby Twoja firma nie podzieliła losu Almy i MarcPolu.

5 kroków, aby uniknąć wpadnięcia w wysokie koszty pracy

#1: Dostosuj ilość pracowników do czynników zewnętrznych.

Najefektywniej planować w taki sposób, aby liczba pracowników podczas danej zmiany była zgodna z zapotrzebowaniem, które jest wyznaczone np. ilością klientów w sklepie, interesantów w Urzędzie, czy też połączeń przychodzących w call center. Redukujesz w ten sposób nie tylko kolejki, ale również czas stracony przez bezczynnych pracowników. Oba warianty powodują stratę dla Twojej firmy – odpływ zniecierpliwionych klientów lub zmarnowane pieniądze wydane na nieefektywnie spędzone roboczogodziny. Pomocny może być w tym miejscu inny z naszych artykułów, w którym podjęliśmy temat planowania sprzedaży w handlu, gastronomii i punktach usługowych.

#2: Wprowadź równoważny system czasu pracy.

Wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy daje Ci możliwość planowania "dniówek" o różnej długości, dzięki czemu można dostosować obsadę do zmiennego w ciągu dnia zapotrzebowania. Pozwoli o nieco zoptymalizować wysokie koszty pracy. Takie planowanie pozwala uniknąć nadmiernego obsadzania harmonogramu pracy w godzinach, kiedy nie jest to konieczne.  

#3: Umożliw planowanie pracy bez zakazu rozpoczynania jej po raz drugi w tej samej dobie pracowniczej (czyli kolejnych 24 godzinach od rozpoczęcia pracy).

Wystarczy, by przedstawiciel pracowników wyraził na to zgodę. Pozbycie się tego ograniczenia pozwoli Ci tworzyć harmonogramy pracy lepiej dostosowane do założeń biznesowych z mniejszą liczbą pracowników, a także ograniczy kosztowne nadgodziny, wynikające z pracy po raz drugi w tej samej dobie pracowniczej. Z pewnością wyhamuje to nieco wysokie koszty pracy. 

#4: Unikaj nadgodzin.

Wszystkie nadgodziny są dodatkowo płatne 50% lub 100% w zależności od typu. Są więc bardzo kosztowne. Po cichu drenują Twoją firmę z zysków. Staraj się więc tak tworzyć grafik pracowniczy tak, by nie dochodziło do ich pojawiania się. Sprawdź inny z naszych artykułów jeśli interesują Cię inne zasady tworzenia grafików pracy.

#5: Nie łam norm dotyczących czasu pracy i odpoczynków.

W przypadku kontroli PIP grozi za to kara do 30000 zł. Łamanie przepisów Kodeksu Pracy wpływa negatywnie na wizerunek firmy w oczach pracowników, co powoduje ich odpływ, a w konsekwencji koszty związane z rotacją personelu. Zła reputacja powoduje też problemy ze znalezieniem wartościowych pracowników na miejsce tych, którzy odeszli.

Wskazane zasady to tylko część wszystkich zasad, które musisz spełnić tworząc harmonogramy pracy.


W tym artykule dużo mówiliśmy o zasadach tworzenia grafików pracy. Jeśli chcesz mieć pewność, że przestrzegasz w swojej firmie wszystkich zasad, rozważ wypróbowanie darmowej wersji Grafiku Optymalnego. Każdy grafik pracy wygenerowany w naszym programie jest z automatu zgodny z wymogami Kodeksu. Oto szczegóły:

koszty pracy | wysokie koszty pracy | koszty w firmie | koszty firma

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.