Wrzesień 2023: Na co zwrócić uwagę planując grafik pracy?

Sierpień zbliża się ku końcowi, a to oznacza, że nadszedł czas, aby przygotować grafik pracy na wrzesień 2023 roku. Okres urlopowy już za nami, co podobnie brak długich weekendów ułatwi planowanie. Początek września oznacza początek roku szkolnego, który wpływa na wiele firm, dlatego warto odpowiednio zaplanować harmonogram, aby zapewnić sprawną pracę, zadowolenie pracowników, no i klientów. W poniższym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak stworzyć efektywny grafik pracy na wrzesień 2023.

Poznaj normy czasu pracy na wrzesień 2023

Przy pełnym wymiarze etatu norma, czyli liczba godzin jaką powinien przepracować zatrudniony to 168 godzin, co oznacza 21 dni pracy i 9 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu, ilość godzin do przepracowania jest odpowiednio mniejsza:

Dla ½ etatu: 84 godziny pracy,

Dla ¼ etatu: 42 godziny pracy,

Dla ⅛ etatu: 21 godziny pracy.

Zwróć uwagę na tydzień kodeksowy

Pamiętaj, że wrzesień rozpoczyna się od piątku. Firmy rozliczające się w okresach miesięcznych powinny w planowaniu czasu pracy uwzględnić tydzień kodeksowy od piątku do czwartku. Jeśli wrzesień jest kolejnym miesiącem w okresie rozliczeniowym Twojej firmy, liczenie tygodnia kodeksowego jest związane z pierwszym dniem pierwszego tygodnia tego okresu. Zaplanuj każdemu pracownikowi 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu kodeksowym, niezależnie od wymiaru etatu Nie zapomnij też o zapewnieniu 11 godzin przerwy w każdej dobie pracowniczej, tj. kolejnych 24 godzinach od rozpoczęcia pracy w danym dniu.

Dopasuj grafik do "Back to school"

Początek września to okres wzmożonych zakupów związanych z powrotem do szkoły i rozpoczęciem roku akademickiego. Sklepy oferujące produkty papiernicze, odzież i obuwie powinny przygotować się na wzmożony ruch. Tworząc grafik, dostosuj obsadę do przewidywanej ilości klientów, aby uniknąć kolejek i nadgodzin.

Monitoruj prognozy pogody

Pogoda ma wpływ na różne branże. W sklepach odzieżowych i obuwniczych warto obserwować zmiany temperatur. Jesienne spadki temperatur mogą zwiększyć zapotrzebowanie na cieplejsze ubrania i obuwie. Jeśli temperatura spada, planuj mocniejszą obsadę w grafiku, aby sprostać potrzebom klientów.

Uwzględnij miejscowości turystyczne

Miejscowości turystyczne nadal przyciągają wypoczywających, choć w mniejszej liczbie niż w szczycie wakacji. Obserwuj prognozy pogody i analizuj rezerwacje. Dostosowuj grafiki pracowników w branży turystycznej, aby zapewnić najwyższą jakość obsługi Twoim gościom.

Pamiętaj o niedzielach niehandlowych

Wrzesień 2023 ma wszystkie niedziele niehandlowe. Sklepy spożywcze mogą odczuć większy ruch w soboty i poniedziałki. Restauracje i miejsca rozrywki mogą za to przyciągnąć więcej klientów w niedziele. Planuj godziny pracy zgodnie z tymi trendami.

Zaplanuj z wyprzedzeniem

Podstawą efektywnego zarządzania jest planowanie z wyprzedzeniem. Przygotuj grafik na wrzesień i przedstaw go pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca. Daje to pracownikom czas na organizację życia prywatnego.

Optymalizuj z pomocą technologii

Systemy do tworzenia grafików, takie jak "Grafik Optymalny", mogą nie tylko pomóc w tworzeniu grafików, ale także optymalizować procesy wewnętrzne firmy. Korzystanie z takich narzędzi może przyczynić się do lepszej obsługi klientów i budowania zyskowności firmy.

Podsumowanie

Tworzenie grafiku pracy na wrzesień 2023 może być wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem i wykorzystaniem narzędzi dostępnych na rynku, jak Grafik Optymalny, można zapewnić sprawną pracę i zadowolenie pracowników. Pamiętaj o normach czasu pracy, specyfice września i potrzebach klientów. Dzięki temu stworzysz harmonogram, który pozwoli Ci wykorzystać potencjał miesiąca pełnego wyzwań i możliwości.

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *