Urlopy okolicznościowe: ponad 15 ważnych zasad

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do wykorzystania określonej ilości dni urlopowych w roku kalendarzowym. Ilość dostępnych dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy oraz wykształcenia. Oprócz urlopów wypoczynkowych, Twój pracownik ma prawo do wykorzystania dodatkowych dni wolnych, które przysługują na skutek wyjątkowych sytuacji w życiu. W tym artykule przeczytasz o zasadach udzielania tych urlopów.

Urlop okolicznościowy - sytuacje rodzinne

Urlop ten jest w 100% płatny przez pracodawcę i nie jest zależny od wymiaru etatu pracownika. Udzielany jest w związku z ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w jego życiu. Jak sama nazwa wskazuje, aby skorzystać z urlopu muszą pojawić się ku temu konkretne okoliczności.

Wymiar

Pracownik ma do dyspozycji:

 • 2 dni wolnego - w przypadku ślubu lub narodzin jego dziecka, a także w przypadku zgonu najbliższych osób: małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
 • 1 dzień wolnego - w przypadku ślubu dziecka pracownika, śmierci siostry, brata, teściowej i teścia (nawet po rozwodzie pracownika z małżonkiem), babci, dziadka, a także innej osoby bliskiej, która bezpośrednio była na utrzymaniu pracownika lub pod jego opieką.

Zasady

 • Urlop okolicznościowy przysługuje tylko i wyłącznie pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.
 • Wymiar urlopu okolicznościowego, który jest liczony w dniach nie zależy od systemu czasu pracy. Jeżeli Twoi pracownicy w ramach zatrudnienia w systemie równoważnym pracują w zmianach 12- godzinnych, to udzielony urlop pokrywa cały czas pracy w takim dniu.
 • Prośby o udzielenie urlopu okolicznościowy nie możesz odrzucić, bowiem przysługuje on bezwzględnie. Pomimo tego, że nabycie prawa do tego rodzaju urlopu jest gwarantowane przepisami, Twój pracownik zobligowany jest do skutecznego poinformowania Cię o chęci skorzystania z dni wolnych np. poprzez dostarczenie pisemnego wniosku. Wniosek składa rzecz jasna w przypadku zdarzenia przewidzianego wcześniej. Pracownik powinien podać Ci konkretny termin, w którym będzie korzystał z dni wolnych,
 • Zatrudniony powinien odpowiednio udokumentować konieczność przyznania urlopu okolicznościowego. Aby potwierdzić ten fakt, powinien dostarczyć odpowiedni dokument: odpis aktu urodzenia, akt zgonu lub akt małżeństwa. Jeżeli sytuacja jest nagła, pracownik powinien poinformować o fakcie korzystania z dni wolnych nie później niż w drugim dniu jego nieobecności w pracy.
 • Przepisy nie określają dokładnego terminu dostarczenia przez pracownika dokumentów potwierdzających daną okoliczność, dlatego w regulaminie zakładu pracy powinien znaleźć się odpowiedni zapis, który określałby akceptowalne terminy.
 • Urlop okolicznościowy zazwyczaj udzielany jest w dniu w którym takie wydarzenie będzie miało miejsce. Nie jest to jednak reguła, bowiem z urlopu można skorzystać w inne dni np. w związku z koniecznością załatwienia formalności związanych z danym wydarzeniem.
 • Jeżeli pracownik skorzysta z urlopu okolicznościowego, a wydarzenie nie dojdzie do skutku, pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tych dniach - w przeciwnym razie, nieobecność będzie niepłatna.
 • Jeśli wydarzenie przypadnie w okresie urlopu wypoczynkowego, pracownikowi nie przysługują dodatkowe dni wolne z tego tytułu.
 • W odróżnieniu od urlopu wypoczynkowego, prawo do urlopu okolicznościowego nie umożliwia przerwania zwolnienia lekarskiego.

Urlop okolicznościowy - zwolnienie z pracy

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, osobie zwolnionej przysługuje urlop okolicznościowy na poszukiwanie pracy. Okres wypowiedzenia minimalnie musi wynosić dwa tygodnie, by taki urlop się należał. Dni wolne przysługują zatrudnionym na umowę o pracę: na czas nieokreślony, na czas określony (min. 6-miesięczny) oraz na okres próbny (3-miesięczny). Jeżeli wypowiedzenie umowy nastąpiło z woli pracownika lub za porozumieniem stron - urlop ten nie będzie przysługiwał. Dodatkowo, pracownik który chciałby skorzystać z przywileju dodatkowych dni wolnych, powinien złożyć wniosek o ich udzielenie.

Wymiar

Wymiar urlopu uzależniony jest od długości okresu wypowiedzenia:

 • 3 dni - dla osób z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia
 • 2 dni - dla osób z 2-tygodniowym i miesięcznym okresem wypowiedzenia

Zasady

 • W przypadku udzielenia urlopu na poszukiwanie pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas tego urlopu.
 • Dni urlopowe na poszukiwanie pracy, mogą być udzielone łącznie lub oddzielnie w okresie wypowiedzenia.
 • Jeżeli pracownik nie wykorzysta dostępnych dni, nie otrzyma on z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego.
 • Regulacje wewnętrzne lub indywidualna umowa pracownika, mogą przewidywać korzystniejsze warunki m.in większą ilość dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Urlop okolicznościowy - krwiodawstwo

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy są dawcami krwi, mogą liczyć na dodatkowe przywileje urlopowe. Na czas, który poświęcają na oddanie krwi lub przeprowadzenie badań okresowych, zostają zwolnieni ze świadczenia pracy. 

Wymiar

Długość zwolnienia może być godzinowa lub całodzienna - w zależności od tego w jaki sposób stacja krwiodawstwa wypisała pracownikowi zaświadczenie. 

Zasady

 • W czasie takiego zwolnienia pracownik zachowuje 100% prawo do wynagrodzenia.
 • Jeżeli pracownik na skutek przeprowadzonych badań, zostanie zdyskwalifikowany z powodów zdrowotnych, stacja krwiodawstwa powinna wystosować odpowiednie zaświadczenie potwierdzające czas, który pracownik musiał poświęcić na przeprowadzenie badań kwalifikujących do oddania krwi.
  • Zaświadczenie powinno zostać dostarczone w jak najkrótszym możliwym terminie. Kodeks Pracy określa, że pracownik ma na to maksymalnie 7 dni.
  • Pracodawca może zakwestionować zwolnienia z tytułu krwiodawstwa, jeżeli ma podejrzenia o nadużywaniu tego przywileju. Przepisy nie regulują ilości zwolnień, które mogą wystąpić w danym roku, jednakże ze względów zdrowotnych pobieranie nie powinno odbywać się częściej niż 6 razy w roku - u mężczyzn oraz 4 razy - u kobiet.

Zarządzanie urlopami w Grafiku Optymalnym

W Grafiku Łatwo i z sensem zaplanujesz urlopy oraz uwolnisz się od papierologii dzięki wygodnemu e-obiegowi wniosków urlopowych. Nasz moduł urlopowy pozwoli Ci oszczędzić czas i pieniądze. Im większą firma, tym większe oszczędności. Oto najważniejsze elementy modułu urlopowego:

 • Zaplanujesz urlopy pracowników w taki sposób, aby nie brakło Ci rąk do pracy
 • Zaplanowane urlopy przeniosą się do bieżących grafików
 • Uzyskasz informację o tym ile przysługującego urlopu wykorzystał pracownik, a po zakończeniu roku ile urlopu zaległego pozostało do wykorzystania
 • Możesz wprowadzać urlopy wypoczynkowe, w tym “na żądanie” oraz inne urlopy np. urlop okolicznościowy, opieka
 • Unikniesz zbędnej papierologii dzięki prostemu e-obiegowi wniosków urlopowych - pracownik składa wniosek do akceptacji przełożonego w systemie
 • Będziesz miał wszystko pod kontrolą. Otrzymasz powiadomienia e-mail o wysłaniu wniosku, akceptacji lub odrzuceniu

Grafik Optymalny w skrócie

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem prasowym na temat naszej firmy (sprawdź też inne artykuły o naszej firmie).

Jak Grafik Optymalny może pomóc Twojej firmie? Optymalizacja procesów, obniżenie kosztów pracy, mniejsza retencja pracowników - oto odpowiedzi!

Grafik pracy to system operacyjny każdej firmy. Sprawdź poniżej, jak wygląda grafik pracy wygenerowany jednym kliknięciem w Grafiku Optymalnym! 

tooltip grafik pracy kalendarz czas pracy koszty pracy

 

Na naszym blogu, pojawiło się też sporo artykułów o tematyce urlopowej. Wakacje to dobry moment na odświeżenie swojej wiedzy na ten temat, bowiem duża część pracowników będzie chciała w tym okresie skorzystać ze swoich przywilejów. Zapraszamy do lektury

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *