Urlop wypoczynkowy na umowie zlecenie

Umowa zlecenie to inaczej umowa cywilnoprawna, która regulowana jest zasadami Kodeksu Cywilnego. Osoby związane typu umową nie podlegają przepisom Kodeksu Pracy. Nie obowiązuje ich zatem dobowa czy średniotygodniowa norma czasu pracy, konieczność odbioru dnia wolnego za pracę w święto, czy zasady dotyczące okresów odpoczynków od pracy. Jak wygląda natomiast kwestia urlopu wypoczynkowego? Postaram się to wyjaśnić w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!

Formalności

Podczas zawarcia umowy zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania czynności na rzecz zleceniodawcy. Wszystkie informacje dotyczące wykonywanego zlecenia powinieneś zawrzeć w umowie i szczegółowo je opisać.

W dokumencie powinny znaleźć się takie informacje jak: 

  • opis wykonywanych przez zleceniobiorcę czynności,
  • termin wykonania zlecenia
  • wskazanie wysokości wynagrodzenia oraz sposób jego wypłaty
  • ustalenie, która ze stron odpowiedzialna jest za dostarczenie materiałów potrzebnych do wykonania zlecenia
  • określenie odpowiedzialności zleceniobiorcy
  • zawarcie dodatkowych ustaleń pomiędzy stronami jeśli są konieczne

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Jak wspomniałam wyżej, osobę zatrudnioną na umowę zlecenie nie obowiązują przepisy regulowane przez Kodeks Pracy, a więc nie przysługuje jej prawo do odpłatnego urlopu wypoczynkowego.

W ramach dodatkowych ustaleń w umowie zlecenie może się znaleźć dobrowolny zapis o odpłatnym czasie wolnym np. po przepracowaniu pewnej liczby godzin, jeśli jest taka wola zleceniodawcy. Jeśli zatem zawierasz umowę zlecenie, ale np.: w związku z długim czasem jej obowiązywania chcesz dać zleceniobiorcy prawo do odpłatnej przerwy, musisz określić takie warunki w umowie. 

Umowa zlecenie ma jednak tę zaletę dla zleceniobiorcy, że godziny wykonania zlecenia nie powinny być z góry narzucone przez zleceniodawcę, a jedynie termin wykonania zlecenia. Zleceniobiorca ma więc możliwość decydowania o tym kiedy konkretnie wykonuje zlecenie, a tym samym kiedy ma czas wolny nieodpłatny.

Podsumowanie

Podsumowując, zleceniobiorcę nie obowiązują zasady Kodeksu Pracy a jedynie te, które zostały zawarte w warunkach umowy. Aby pracownik mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego, w treści umowy konieczne jest uwzględnienie informacji  o możliwości skorzystania z przerwy w trakcie wykonywania czynności, która nie będzie skutkowała obniżeniem wynagrodzenia. 

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zatrudnia na podstawie umowy o pracę jak i zawiera umowy zlecenia, a nie chcesz martwić się o przepisy związane z czasem pracy i urlopami, wypróbuj Grafik Optymalny. Nasz system automatycznie będzie kontrolował przepisy tak, abyś już Ty nie musiał zaprzątać sobie tym głowy. 

Tak może wyglądać Twój grafik! 

Jeśli będziesz próbował go zmienić i zostałyby wówczas złamane przepisy Kodeksu Pracy, to od razu zobaczysz komunikat informujący o przyczynie błędu:

wyprobuj za darmo grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *