Urlop a system równoważny: 6 najważniejszych porad

Urlop jest przywilejem pracowniczym i przysługuje wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę. Pracownicy, którzy zatrudnieni są krócej niż 10 lat mają do dyspozycji 20 dni urlopu. Natomiast osoby z dłuższym stażem, mogą wykorzystać aż 26 dni urlopu w danym roku kalendarzowym.  Jeśli pracownicy nie wykorzystują wszystkich przysługujących im dni, możesz udzielić im wolnego w roku kolejnym - maksymalnie do 30 września. To podstawy. Jak wygląda kwestia urlopów w równoważnym systemie czasu pracy? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Udzielanie urlopów w godzinach

Firmy, które wprowadziły system równoważny urlop planują i udzielają godzinowo, dlatego należy przeliczyć stany urlopowe pracowników z wymiaru dziennego na wymiar godzinowy. W przypadku osób na pełen etat ilość dni mnożymy przez normę czasu pracy.
Pracownik ze stażem do lat 10:  20 dni x 8 godzin = 160 godzin
Pracownik ze stażem większym niż 10 lat: 26 dni x 8 godzin = 208 godzin

Wymiar urlopu zgodny z faktycznym harmonogramem

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany dla pracownika wyłącznie w dni dla niego pracujące. Urlop w systemie równoważnym jest równy dobowemu wymiarowi godzin pracy, w dniu w którym pracownik zamierza z niego skorzystać. Dlatego jeżeli w grafiku pracy pracownik ma zaplanowaną zmianę 12-godzinną, na co pozwala system równoważny, to wykorzystanie urlopu tego dnia skutkuje obniżeniem stanu urlopowego o 12 godzin.

Plan urlopowy

Planując urlop zatrudnionym w firmach, w których funkcjonuje system równoważny bazujemy na normie czasu pracy tego pracownika. Plany urlopowe tworzone są przed faktycznymi harmonogramami, więc trudno w takiej sytuacji przewidzieć konkretny czas pracy. Musisz jednak pamiętać, że urlopu udziela się, a więc i planuje w dni będące dla pracownika dniami pracy i zgodnie z wymiarem dobowym na te dni. Jeśli zatem pracownik ma w niektóre dni tygodnia czy miesiąca wymiar dobowy zazwyczaj przedłużony, to plan urlopowy musi być adekwatny do tego.

Urlop na część dnia

W wyniku udzielania urlopów zgodnie z przedłużonym wymiarem dobowym może pojawić się konieczność udzielenia urlopu na część dnia. Pamiętaj jednak, że taka sytuacja może mieć miejsce jedynie wtedy, kiedy pozostała pracownikowi część urlopu jest niższa, niż wymiar dobowy na dany dzień. 

Odpoczynek tygodniowy a urlop

Udzielenie urlopu wypoczynkowego nie jest jednoznaczne z udzieleniem odpoczynku tygodniowego. Miej to na uwadze udzielając urlop i sprawdź jak wypada tydzień “kodeksowy” tj. kolejne 7 dni począwszy od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Jeśli zatem zdarza Ci się kumulować dni pracy ponad 5 z rzędu i układ kalendarza pozwala na jednoczesne zapewnienie pracownikowi odpoczynku tygodniowego to sprawdź koniecznie, czy odpoczynek jest zachowany przy kumulowaniu dni urlopu.

Jak sprawniej zarządzać urlopami?

Nasz system to innowacyjne narzędzie do planowania czasu pracy. Zawiera szereg dodatkowych funkcjonalności, które ułatwią Ci codzienną pracę. W systemie masz możliwość planowania urlopów, a dodatkowo - Twoi pracownicy mają do dyspozycji e-obieg wniosków urlopowych. Pozbędziesz się zatem sterty papierów. Zbiór wszystkich danych, które są potrzebne do planowania możesz mieć w jednym miejscu - w Grafiku Optymalnym. 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *