Upał a praca - najważniejsze informacje

Okres wakacyjny wiąże się z występowaniem wysokich temperatur. Jeśli zdarzają się podczas urlopu, pracownikom jest to na rękę. Problem pojawia się wtedy, gdy czas wrócić do pracy. Upały wpływają na samopoczucie pracowników, mogą zatem powodować spadek wydajności pracy. Poprawienie warunków leży również w interesie pracodawcy. Z tego artykułu dowiesz się jakie obowiązki musisz lub możesz spełnić, aby dostosować miejsce pracy do wakacyjnych temperatur.

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Kodeks Pracy określa jakie wymagania są stawiane pracodawcom podczas upałów, aby zachować komfort, a przede wszystkim bezpieczne warunki pracy dla swoich pracowników. Pracodawca musi dostarczyć do miejsca pracy napoje, a także w szczególnych przypadkach posiłki. Oczywiście dotyczy to pracy w warunkach uciążliwych (czyli m.in. podczas upałów) lub jeśli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

W sytuacji gdy pracownicy wykonują swoją pracę na otwartej przestrzeni czyli na zewnątrz, pracodawca powinien dostarczyć napoje po przekroczeniu 25°C, jeśli jednak miejscem pracy są zamknięte pomieszczenia, obowiązek nakładany jest gdy temperatura przekracza 28°C. Nie ma żadnych wytycznych dotyczących rodzaju napojów, decyzja leży po stronie pracodawcy. W przypadku złamania tego obowiązku, na pracodawcę PIP może nałożyć karę grzywny od 1 tys. do 30 tys.

Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, jaka powinna występować w pomieszczeniach pracy. Wyjątkiem są pracownicy młodociani, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach w których temperatura przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza, 65%. Pamiętaj o tym, gdy wśród Twoich pracowników są osoby młodociane.

Dodatkowe możliwości poprawy warunków

Pomieszczenia biurowe, bardzo często zaopatrzone są w klimatyzatory, które poprawiają komfort pracy szczególnie podczas wysokich temperatur. Montowanie tego typu urządzeń  zazwyczaj nie jest wymagane. Pamiętaj, że w trudnych warunkach pomogą w zachowaniu efektywności pracy. Warto rozważyć również tańsze opcje. Pomocne będą wentylatory, a także rolety, które osłonią przestrzeń pracy, przed nadmiernymi promieniami słońca. Jeśli te rozwiązania są skuteczne i temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 28°, nie będziesz zobligowany do dostarczenia napojów.

Gdy upały stają się bardzo dokuczliwe, możesz zdecydować o skróceniu godzin pracy lub wprowadzeniu dodatkowych przerw regeneracyjnych. Zmiana czasu pracy może wynikać tylko i wyłącznie z decyzji przełożonego i jest dobrowolna, dlatego pracownik nie musi odpracowywać krótszych zmian, a także jego wynagrodzenie nie jest obniżane.

Warto rozważyć kwestię krótszych zmian, szczególnie gdy Twoi pracownicy pracują na otwartej przestrzeni. Wysokie temperatury obniżają ich produktywność, a przede wszystkim mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Konsekwencją mogą być zwolnienia lekarskie wynikające z przemęczenia. Jeśli zatrudniasz kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także osoby starsze, musisz zwrócić szczególną uwagę na warunki pracy, bowiem Ci pracownicy są bardziej narażeni na negatywny wpływ upałów.

Kilka słów o nas. 

Grafik Optymalny to narzędzie, która pozwala Ci tworzyć grafiki pracy w łatwy sposób. Program wesprze Cię ponadto w tworzeniu urlopów, rejestracji czasu pracy, ewidencji czasu pracy oraz optymalizacji kosztów pracy, a także tworzeniu raportów klasy BI

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *