Święto 27 grudnia — czy jest to dzień wolny od pracy? Nowe święto a grafik pracy. Cztery sposoby jak tego dnia mieć wolne od pracy.

Od niedawna mamy nowe święto państwowe. Jest to Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, obchodzimy go 27 grudnia. Inicjatywę ustawodawczą w kwestii ustanowienia święta skierował prezydent Andrzej Duda. Ustanowienie tego święta stało się istotne z perspektywy pracodawców jak i pracowników. Czy to święto w jakiś sposób wpływa na grafik pracy? Czy w związku z tym świętem należy się dzień wolne od pracy? Czy tego dnia można świadczyć pracę? Czy mogą być otwarte sklepy? Takie pytania stawiali sobie wszyscy.

27.12 dniem roboczym

Jak się okazało, to święto nie będzie dniem wolnym od pracy. Jest to normalny dzień roboczy. Tym samym norma średniotygodniowa na grudzień nie zostaje obniżona. Praca w ten dzień może się odbywać normalnie we wszystkich przedsiębiorstwach. Jeśli pracownik tego dnia będzie świadczył pracę, to nie należy mu się za to inny dzień wolny.

Jeśli chciałbyś tego dnia mieć dzień wolny i przedłużyć sobie Święta i nie narazić się szefowi, rozważ poniższe opcje:

 1. Możesz zawnioskować do przełożonego o urlop wypoczynkowy na ten dzień. W wielu firmach okres między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem jest martwy, więc przełożony może być przychylny. 
   
 2. Drugie rozwiązanie to zgłoszenie urlopu „na żądanie”. Jeśli przełożony nie zgodzi się udzielić urlopu wypoczynkowego, to możesz wziąć urlop w wymiarze czterech dni w roku bez uzgadniania terminu. Jest to na wypadek nieprzewidzianych wcześniej zdarzeń. Ten urlop jest udzielony z puli urlopu wypoczynkowego, więc możesz go zgłosić tylko wtedy, jeśli pozostały Ci jeszcze jakieś dni do wykorzystania.
   
 3. Trzecie rozwiązanie to wskazanie dnia wolnego za pierwszy dzień Świąt właśnie na dzień 27.12. W Kodeksie Pracy bowiem jest zapis nakazujący udzielenie innego dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. Wiele firm wskazuje konkretny dzień odbioru dla wszystkich — najczęściej Jeśli jednak tak nie jest w Twojej firmie, to możesz wskazać ten poniedziałek i mieć dłuższe wolne.
   
 4. Jeśli jesteś rodzicem dziecka do lat 14, przysługuje Ci urlop opiekuńczy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku. Terminu tego urlopu również nie musisz ustalać z pracodawcą. Pamiętaj jednak, że z tego przywileju może skorzystać tylko jeden z rodziców! Ten i inne przywileje związane z rodzicielstwem opisałam szczegółowo tutaj: Jakie urlopy i inne uprawienia związane z rodzicielstwem mają pracownicy? Praktyczne porady
   

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci przedłużyć Święta, mimo że ustawa wprowadzająca Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego tego nie przewiduje. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz sobie zaprzątać głowy przepisami o czasie pracy, to wypróbuj Grafik Optymalny 

Twój grafik pracy stworzy się sam i będzie wyglądał następująco:

Jeśli będziesz próbował go zmienić i zostałyby wówczas złamane przepisy Kodeksu Pracy, to od razu zobaczysz komunikat:

wyprobuj za darmo grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *