Strajk nauczycieli a grafik pracy

Jeśli w Twojej firmie zatrudnieni są rodzice dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, możesz być w nie lada kłopocie w związku ze strajkiem nauczycieli. Skoro nauczyciele strajkują, to tego dnia opiekować się muszą rodzice. Przed strajkiem najlepiej zapytać pracowników, kto z nich nie może tego dnia przyjść do pracy, a dla kogo będzie to problem, aby uniknąć niespodziewanego niedoboru pracowników. Jakie uprawnienia dla rodziców na tę okoliczność przewiduje Kodeks Pracy?

Zasiłek opiekuńczy

Wypłacany jest przez ZUS w wysokości 80% wynagrodzenia. Dotyczy tylko rodziców dzieci do lat 8, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub prowadzący działalność gospodarczą i odprowadzający składkę chorobową. Z tego uprawnienia może skorzystać albo matka albo ojciec. Pracodawca musi otrzymać od rodzica oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu przedszkola czy szkoły i wniosek Z-15 A. Gdy świadczenie wypłaca ZUS trzeba też wypełnić wniosek Z-3 (dla umowy o pracę) Z-3a (dla umowy-zlecenia) lub Z-3b (w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

Opieka nad zdrowym dzieckiem do lat 14 

Jednemu z rodziców dziecka do lat 14 przysługuje 16 godzin lub 2 dni z tytułu opieki. W tym przypadku rodzic również musi złożyć wniosek. Te 16 godzin należy się niezależnie iloma dziećmi opiekuje się osoba. Przepadają po 31 grudnia. Uprawnienie to dotyczy tylko zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku osób zatrudnionych na część etatu ten wymiar ustala się proporcjonalnie.

Urlop wypoczynkowy 

Jeśli pracownik nie chce skorzystać z zasiłku opiekuńczego ze względu np. na stratę 20% dniówki albo nie dopełnił formalności z nim związanych, może wnioskować o urlop wypoczynkowy. Oczywiście pracodawca nie musi się na taki urlop zgodzić. Jeśli pula dostępnego urlopu w tym roku została już wykorzystana, to z urlopu nici. To uprawnienie również dotyczy umów o pracę.

Urlop na żądanie

Jeśli pracodawca nie zaakceptuje wniosku urlopowego o udzielenie urlopu wypoczynkowego na dzień strajku, można wnioskować o urlop na żądanie. Każdy pracownik ma prawo do 4 takich dni w roku, zarezerwowanych na nieprzewidziane sytuacje. Ten urlop też jest z wykorzystywany puli urlopu wypoczynkowego, więc jeśli pracownik wykorzystał już w tym roku cały, to wnioskować nie może.

Urlop bezpłatny

Jeśli pracownik nie może lub nie chce wziąć urlopu płatnego, może wnioskować wcześniej o urlop bezpłatny. Jak sama nazwa wskazuje, nie należy się z tego tytułu wynagrodzenie, ale nieobecność nie jest nieusprawiedliwiona. W tym przypadku również trzeba uzyskać zgodę od pracodawcy.

Urlopy w Grafiku Optymalnym

Grafik Optymalny to program do łatwego tworzenia grafików pracy zgodnych z przepisami kodeksu z bardzo rozbudowaną funkcjonalnością urlopów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej sprawnym planowaniu i rozliczaniu urlopów w naszym narzędziu.

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *