Strajk nauczycieli a grafik pracy

Jeśli w Twojej firmie zatrudnieni są rodzice dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, możesz być w nie lada kłopocie w związku ze strajkiem nauczycieli. Skoro nauczyciele strajkują, to tego dnia opiekować się muszą rodzice. Przed strajkiem najlepiej zapytać pracowników, kto z nich nie może tego dnia przyjść do pracy, a dla kogo będzie to problem, aby uniknąć niespodziewanego niedoboru pracowników. Jakie uprawnienia dla rodziców na tę okoliczność przewiduje Kodeks Pracy?

Zasiłek opiekuńczy

Wypłacany jest przez ZUS w wysokości 80% wynagrodzenia. Dotyczy tylko rodziców dzieci do lat 8, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub prowadzący działalność gospodarczą i odprowadzający składkę chorobową. Z tego uprawnienia może skorzystać albo matka albo ojciec. Pracodawca musi otrzymać od rodzica oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu przedszkola czy szkoły i wniosek Z-15 A. Gdy świadczenie wypłaca ZUS trzeba też wypełnić wniosek Z-3 (dla umowy o pracę) Z-3a (dla umowy-zlecenia) lub Z-3b (w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

Opieka nad zdrowym dzieckiem do lat 14 

Jednemu z rodziców dziecka do lat 14 przysługuje 16 godzin lub 2 dni z tytułu opieki. W tym przypadku rodzic również musi złożyć wniosek. Te 16 godzin należy się niezależnie iloma dziećmi opiekuje się osoba. Przepadają po 31 grudnia. Uprawnienie to dotyczy tylko zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku osób zatrudnionych na część etatu ten wymiar ustala się proporcjonalnie.

Urlop wypoczynkowy 

Jeśli pracownik nie chce skorzystać z zasiłku opiekuńczego ze względu np. na stratę 20% dniówki albo nie dopełnił formalności z nim związanych, może wnioskować o urlop wypoczynkowy. Oczywiście pracodawca nie musi się na taki urlop zgodzić. Jeśli pula dostępnego urlopu w tym roku została już wykorzystana, to z urlopu nici. To uprawnienie również dotyczy umów o pracę.

Urlop na żądanie

Jeśli pracodawca nie zaakceptuje wniosku urlopowego o udzielenie urlopu wypoczynkowego na dzień strajku, można wnioskować o urlop na żądanie. Każdy pracownik ma prawo do 4 takich dni w roku, zarezerwowanych na nieprzewidziane sytuacje. Ten urlop też jest z wykorzystywany puli urlopu wypoczynkowego, więc jeśli pracownik wykorzystał już w tym roku cały, to wnioskować nie może.

Urlop bezpłatny

Jeśli pracownik nie może lub nie chce wziąć urlopu płatnego, może wnioskować wcześniej o urlop bezpłatny. Jak sama nazwa wskazuje, nie należy się z tego tytułu wynagrodzenie, ale nieobecność nie jest nieusprawiedliwiona. W tym przypadku również trzeba uzyskać zgodę od pracodawcy.

Urlopy w Grafiku Optymalnym

Grafik Optymalny to program do łatwego tworzenia grafików pracy zgodnych z przepisami kodeksu z bardzo rozbudowaną funkcjonalnością urlopów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej sprawnym planowaniu i rozliczaniu urlopów w naszym narzędziu.

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *