Jak przygotować sklep na Black Friday i święta - praktyczne porady

Ostatni kwartał roku dla wielu firm jest najbardziej pracowitym i wymagającym okresem. Zwiększona ilość klientów przekłada się na duże zyski dla firmy i większą ilość pracy z drugiej strony. Skoro najważniejsze są ostatnie miesiące roku i każdemu przedsiębiorcy zależy na jak najlepszych wynikach sprzedażowych, warto do tego okresu odpowiednio się przygotować. W tym roku zadanie będzie nieco utrudnione, ze względu na wprowadzone obostrzenia dotyczące przede wszystkim liczby klientów, która powinna przypadać na jedną kasę w sklepie oraz zaostrzone wymogi sanitarne. W tym artykule, znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci przygotować się na najważniejsze momenty sprzedażowe końcówki 2020 roku i maksymalizować zyski, nawet w czasie pandemii.

Black Friday

Zarówno dla handlu detalicznego, jak i dla branży e-commerce kluczowy będzie Black Friday, rozszerzony na Black Weekend, Week, a nawet Weeks. 

Kulminacja tego okresu promocji, czyli Black Friday przypada w tym roku 27 listopada. Jeśli układasz grafiki pracy - zapamiętaj tę datę. Mocniejsza obsada w grafiku będzie w stanie obsłużyć większą ilość Klientów, którzy zachęceni niskimi, wyprzedażowymi cenami z pewnością udadzą się na zakupy. Pamiętaj, że jeśli pracowników nie będzie wystarczająco dużo, w sklepie (a obecnie nawet przed sklepem ze względu na zalecane odległości) pojawią się kolejki, które są negatywnie postrzegane zarówno przez samych Klientów, jak i pracowników. Tylko możliwie największa liczba pracowników, otwarcie wszystkich kas i dodatkowy personel na sali sprzedaży będą w stanie płynnie, bez czasu oczekiwania, ten zwiększony ruch obsłużyć i zapewnić oczekiwany wynik sprzedażowy. 

Podobnie w e-commerce - promocje szykują też sklepy internetowe. Zapewnij zatem możliwie najmocniejszą obsadę na ten okres, a nawet postaraj się o dodatkowe wsparcie, posiłkując się agencją pracy tymczasowej. Jeśli paczka nie dotrze do klienta 1-2 dni po zamówieniu, to może zrazić go do Twojego sklepu na długo.

Cyber Monday

Określenie Cyber Monday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i zostało użyte po raz pierwszy w 2005 roku. W tym roku internetowe święto sprzedaży online przypada dokładnie 3 dni po Black Friday, czyli 30 listopada. Rok 2020 jest szczególny, za sprawą COVID- 19 znaczna ilość wydatków przeniosła się do internetu, a konsumenci, którzy wcześniej byli sceptycznie nastawieni do zakupów online, zaczęli się do nich przekonywać. Obecna sytuacja nie pozostawia złudzeń. Sklepy internetowe podczas Black Friday i Cyber Monday mogą w 2020 roku osiągnąć rekordy sprzedaży. Jeśli zajmujesz się e-commerce, przygotuj na ten dzień nie tylko swoje serwery, ale i zasoby ludzkie. Obsada powinna być maksymalna.

Mikołajki

Mikołajki przypadają dokładnie 6 grudnia w niedzielę niehandlową. Wiele osób w dzień poprzedzający święto, czyli w sobotę, uda się na zakupy w celu wybrania drobiazgu dla swoich bliskich. Szczególnym zainteresowaniem będą cieszyły się sklepy z asortymentem prezentowym. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja w kontekście epidemii, ale zazwyczaj księgarnie, sklepy z zabawkami i drogerie są w tym okresie oblężone. Dostosuj odpowiednią ilość pracowników do natężenia ruchu, a także do wymagań sanitarnych w obecnej sytuacji. 

Przedświąteczny tydzień

Od wielu lat, ostatni tydzień przed świętami jest najmocniejszym okresem sprzedażowym w całym roku. W grudniu konsumenci będą mogli zrobić zakupy 13 i 20 grudnia w niedzielę, dlatego też bardzo prawdopodobne jest to, że szaleństwo zakupowe rozpocznie się wcześniej, nawet na 2 tygodnie przed świętami. Jeśli ktoś pracuje w tygodniu, nie będzie miał możliwości zrobienia wtedy zakupów i zapewne wybierze się do sklepów w weekend. Jeżeli planujesz pracę dla sklepów musisz mieć to na uwadze. Każda para rąk do pracy na pewno się przyda zarówno w weekend, jak i w dni powszednie po godzinie 16.00, gdy większość osób kończy pracę.

Przygotuj się na te daty!

Jako kierownik powinieneś przygotować swoich pracowników na wydarzenia wymienione powyżej. Są to najbardziej istotne daty dla handlu dlatego, aby wyniki sprzedażowe były zadowalające, każdy musi przyłożyć się do swoich zadań.

Przede wszystkim, powinieneś upewnić się, że Twoi pracownicy nie mają zaplanowanych żadnych urlopów i w tym okresie będą w pełni dyspozycyjni do pracy. Zadbaj o to już na etapie tworzenia rocznych planów urlopowych. Ten okres powinien być z nich wyłączony. Pamiętaj, że mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje m.in. urlopy na żądanie, zwolnienia chorobowe czy kwarantanna pracownika, dlatego o planowaniu urlopów wypoczynkowych w tym okresie nie ma mowy. Konieczna jest również rozmowa z pracownikami na temat wydłużenia godzin pracy. Zwłaszcza w systemie równoważnym i dłuższych niż miesięczny okresach rozliczeniowych poinformuj wcześniej pracowników, że zarówno liczba godzin w danym dniu jak i w miesiącu będzie wyższa niż norma na dany dzień i miesiąc. Każdy musi być przygotowany do pracy na 200% w tym okresie!

W przygotowaniach do tego pracowitego okresu roku może pomóc Ci nasze rozwiązanie do planowania czasu pracy. Grafik Optymalny umożliwia automatyczne generowanie grafików dostosowanych do liczby Klientów. System bierze pod uwagę prośby grafikowe pracowników, zaplanowane urlopy, a przede wszystkim ‘’żyje’’ w zgodzie z Kodeksem Pracy. Rozwiązanie możesz wypróbować już dzisiaj.  Załóż darmowe konto, a my opowiemy Ci o dobrych praktykach, które możesz wprowadzić w swojej firmie. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.