Równoważny system czasu pracy - wady i zalety

Czy równoważny system czasu pracy ma same zalety?

Jako właściciel firmy, manager, HR manager czy planista, być może rozważasz wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy w firmie. Niby to takie korzystne - można uniknąć nadgodzin, a więc zaoszczędzić. Czy równoważny system czasu pracy ma same zalety? W tym artykule pokażemy Ci, jakie są plusy i minusy tego systemu w kontekście planowania czasu pracy.

Za:

Elastyczne planowanie. Istotą równoważnego systemu czasu pracy jest możliwość planowania zmian dłuższych niż 8 godzin (najczęściej do 12 godzin; przy dozorze urządzeń i pogotowiu pracy - do 16 godzin, przy pilnowaniu mienia, ochronie osób, zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych - do 24 godzin), równoważąc je krótszą pracą w innym dniu. Daje to możliwość lepszego dopasowania czasu pracy do zapotrzebowania na pracę, jeśli jest ono zmienne w różnych dniach. Można zatem wydłużyć pracę w te dni, kiedy pracy jest więcej, a skrócić w te dni, kiedy pracy jest mało. Przykładowo: prowadzę sklep meblowy i w sobotę oraz niedzielę mam o 50% więcej klientów, a w poniedziałek i wtorek 50% mniej, zatem w systemie równoważnym mogę wydłużyć zmianę pracownikom o 50% - z 8 do 12 godzin w sobotę i niedzielę, a skrócić o 50% w poniedziałek i wtorek - do 4 godzin.

Uniknięcie nadgodzin dobowych. Sposób planowania w równoważnym systemie czasu pracy polegający na wydłużeniu godzin pracy nie skutkuje powstawaniem nadgodzin dobowych. Oznacza to  oczywiście oszczędność pieniędzy bowiem nadgodziny dobowe płatne są z dodatkiem 50% lub 100% w zależności od tego kiedy wypadną. To właśnie oszczędność jest najczęstszą powodem wprowadzenia systemu równoważnego w firmie.

Przeciw:

Krótki okres rozliczeniowy. W tym systemie okres rozliczeniowy może wynosić maksymalnie miesiąc. Wyjątek stanowi praca uzależniona od pory roku i warunków atmosferycznych, gdzie okres rozliczeniowy może być wydłużony do maksymalnie trzech miesięcy. Krótki okres rozliczeniowy oznacza ryzyko większej ilości nadgodzin średniotygodniowych, bo nie ma czasu na zbilansowanie większej niż właściwa do wypracowania w danym miesiącu ilości godzin, w kolejnych miesiącach okresu.

Błędy przy planowaniu. Dla wielu osób system równoważny oznacza samowolkę w planowaniu czasu pracy, a przecież nadal obowiązują kodeksowe normy czasu pracy w zakresie np. odpoczynków dobowych, tygodniowych, zapewnienia wolnej co 4 niedzieli itd. Ta nieświadomość często skutkuje bolesnymi karami od PIP.

Nieświadomość nadgodzin. W systemie równoważnym planowanie pracy do 12 (najczęściej) godzin nie oznacza powstania nadgodzin dobowych, jeśli zrównoważymy to krótszym czasem pracy w innym dniu. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie powstaną żadne nadgodziny. Brak równoważenia zmian powoduje nadgodziny średniotygodniowe, a wydłużanie już zaplanowanych zmian ponad normę na etapie wykonywania grafiku skutkuje powstawaniem nadgodzin dobowych podobnie jak w przypadku podstawowego systemu czasu pracy.

Trudniej w urlopach. W systemie podstawowym dzień urlopu oznacza zawsze 8 godzin, natomiast w systemie równoważnym tyle godzin ile było zaplanowane w grafiku pracy. Jeśli grafik jeszcze  nie powstał - to tyle godzin, ile pracownik zazwyczaj pracuje.

Dodatkowo, przed zdecydowaniem się na system równoważny, sprawdź najczęściej popełniane błędy w systemie równoważnym oraz zapoznaj się z praktycznymi poradami, które pozwolą Ci wykorzystać w pełni ten system.

Jak widać równoważny system czasu pracy daje przede wszystkim oszczędności, ale może być pułapką w przypadku nieumiejętnego planowania czasu pracy. Wypróbuj Grafik Optymalny i zobacz jak łatwo stworzysz dobry grafik pracy w systemie równoważnym! 

grafiki pracy grafik pracy prawo kodeks pracy hr narzedzie startup

Poniżej dowiesz się więcej o Grafiku Optymalnym. 

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *