Równoważny system czasu pracy z perspektywy pracownika

Jako przedsiębiorca, możliwe, iż rozważasz wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy.

W tym systemie można wydłużyć zmiany ponad normę, a skrócić - czyli zrównoważyć - w innym dniu. Taki system niesie za sobą wiele korzyści, przede wszystkim finansowe, o czym pisaliśmy tutaj. Jeśli jednak nie tylko finanse są dla Ciebie ważne, ale również zadowolenie pracowników, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się w nim, czy równoważny system czasu pracy jest tak samo korzystny dla pracownika jak dla firmy.

 • Określ kim są Twoi pracownicy. Równoważny system czasu pracy jest idealny, jeśli Twoi pracownicy to osoby młode, uczące się lub studenci. Tym osobom równoważny system czasu pracy pozwoli pogodzić pracę z nauką. Kiedy danego dnia zajęcia na uczelni kończą się wcześnie, mogą pracować więcej, w dniu kiedy ich nauka kończy się później, ich zmiana może być krótsza. Tutaj szczególnie ważne jest uwzględnienie dyspozycyjności pracowników przy tworzeniu grafiku pracy.
 • System ten jest też lubiany przez osoby, które chcą pracować więcej każdego dnia, aby rzadziej przychodzić do pracy. Są to na przykład osoby, które mieszkają daleko od miejsca pracy. Przykładowo we wrześniu jest 168 godzin do przepracowania dla pełnego etatu. Przy systemie podstawowym oznacza to 21 dni pracy, a przy równoważnym i zmianach 12-godzinnych to 14 dni.
 • Krótsze zmiany w niektórych dniach lub równoważenie kilku dłuższych niż norma zmian całym wolnym dniem dają możliwość załatwienia prywatnych spraw np. urzędowych, bez konieczności brania urlopu na tę okoliczność.

case study tiger

 • Jeśli Twoi pracownicy oczekują stałości czasu pracy to system równoważny z natury im tego nie zapewni - jednego dnia zmiany są krótsze, a innego dłuższe. To rodzi problemy dla osób np. z małymi dziećmi. Co prawda pracodawca ma obowiązek podać grafik pracy na dany miesiąc co najmniej 7 dni wcześniej, ale nie zawsze takie wyprzedzenie pozwoli na zorganizowanie logistyki wokół tego.
 • Równoważny system czasu pracy stosowany jest dla ograniczenia nadgodzin dobowych - zaplanowanie pracy powyżej normę (do limitu określonego dla danego typu tego systemu - najczęściej 12 godzin) w tym systemie ich nie powoduje. Rozczaruje się więc ten pracownik, który chciałby zarobić coś więcej, właśnie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
 • System ten ma też wpływ na urlop. W niektórych sytuacjach może być być mniej korzystny dla pracownika w tym aspekcie. Kiedy pracownik miałby zaplanowane 2 dni po 12 godzin pracy i zgłosiłby na te dni urlop na żądanie, to z jego puli godzin urlopowych zejdą 24 godziny. W przypadku systemu podstawowego tylko 16, więc o 8 godzin - czyli cały dzień urlopu mniej.

Wypróbuj Grafik Optymalny i zobacz jak łatwo stworzysz dobry grafik pracy w systemie równoważnym! 

wyprobuj za darmo grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

1 Comment Równoważny system czasu pracy z perspektywy pracownika

 1. Alicja

  Bardzo ciekawy tekst! Myślę, że porozmawiam z moimi pracownikami czy nie chcieliby pracować w takim systemie. Do tej pory tworzyłam grafik w systemie CRM Kamflex, w oparciu o zadeklarowaną dyspozycyjność. Teraz spróbuję według Waszych wskazówek. Dzięki!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *