Równoważny system czasu pracy - 5 branż, w których sprawdza się najlepiej

Jako właściciel firmy lub manager HR, rozważasz wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy.

Równoważny system czasu pracy daje wiele korzyści, na przykład możliwie najlepszego dostosowania ilości pracowników do potrzeb firmy. Jeśli zastanawiasz się, czy równoważny system czasu pracy sprawdzi się w Twojej branży, przeczytaj ten artykuł.

Poniżej 5 branż, w których system ten sprawdza się najlepiej.

  • Handel. Sklepy najczęściej są otwarte 6-7 dni w tygodniu, w szerokim przedziale godzinowym. Ilość klientów, a tym samym pracy związanej z ich obsługą, jest różna w poszczególne dni tygodnia i miesiąca. System równoważny pozwala na wydłużenie zmian ponad 8-godzinną normę w te dni, kiedy jest duży ruch i potrzeba więcej personelu, a skrócenie, czyli równoważenie, w ten dni, w które ruch jest mały.
  • Hotelarstwo. Hotele pracują 24 godziny na dobę. Zapotrzebowanie na pracę jest zmienne w czasie. Zależy ono bowiem od obłożenia pokoi czy też organizowanych eventów, które mają miejsce w hotelu. Wprowadzając system równoważny możesz zapewnić więcej godzin pracy w te dni, które tego wymagają.
  • Gastronomia. Ruch w restauracji nie jest stały. Najwięcej klientów przypada na pory posiłków. W zależności od specyfiki i lokalizacji restauracji nasilenie bywa różne w kolejnych dniach tygodnia. W gastronomii bardzo często pracują studenci. System równoważny pozwala lepiej dostosować ilość pracowników do ilości klientów oraz dyspozycyjności pracowników. Jeśli studenci zaoczni nie mogą pracować w weekend, wówczas można zaplanować dłuższe zmiany pozostałym pracownikom i równoważyć je krótszymi w dni powszednie, kiedy studenci zaoczni mogą pracować.grafik pracy zasady pdf dokument grafik optymalny
  • Call center. Jeśli call center odbiera połączenia, wówczas analizując ich ilość można stwierdzić pewną sezonowość - w pewnych dniach i godzinach dzwoniących jest więcej. Aby nie było kolejek do połączeń z konsultantem należy umieścić odpowiednio więcej pracowników w tym czasie, równoważąc mniejszą ilością godzin pracy w czasie kiedy dzwoniących jest mniej. W call center również zatrudnienie znajdują studenci. System równoważny pozwala na dostosowanie ich czasu pracy do ograniczonej dostępności.
  • Branża produkcyjna. Jeżeli wolumen produkcji jest zmienny i wynika np. z ilości przyjętych przez firmę zamówień, wówczas również świetnie sprawdzi się równoważny system czasu pracy. Kiedy jest większe zapotrzebowanie na produkt, a tym samym na pracę, można wydłużyć godziny, a zrównoważyć w okresie kiedy jest go mniej.

System równoważny to elastyczny system czasu pracy. Może być stosowany zawsze wtedy, kiedy istnieje uzasadnienie rodzajem pracy lub jej organizacją. Pamiętaj, że odpowiednio przygotowany grafik pracy pomoże Ci obniżyć koszty pracy i uniknąć nałożenia kar przez PIP! Umów się na rozmowę i przekonaj się, że możesz łatwo zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar i poprawić wyniki finansowe!

Sprawdź, czy grafiki pracy w Twojej firmie są zgodne z prawem poniżej: 

Zgodność grafików z Kodeksem Pracy

Rozpocznij quiz! 

Czy grafiki pracy podajesz do wiadomości pracowników najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem okresu którego dotyczą?
Czy planujesz czas pracy w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym?
Czy udzielasz pracownikom wolnej co 4 niedzieli?
Czy oddajesz pracownikom inny dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub święto w wymaganym okresie?
Czy masz pewność, że ilość zleconych pracownikowi nadgodzin w roku nie przekracza limitu?
Czy udzielasz pracownikom wymaganego odpoczynku w każdej dobie pracowniczej?
Czy udzielasz pracownikom wymaganego odpoczynku w każdym tygodniu?
Czy przestrzegasz zakazu rozpoczynania pracy po raz drugi w dobie pracowniczej?
Czy masz pewność, że tygodniowy czas pracy razem z nadgodzinami nie przekracza limitu?
Czy planowany dobowy czas pracy nie przekracza limitu ustalonego dla danego systemu czasu pracy?
Wypełnij poniższy formularz, aby zobaczyć wyniki
Zgodność grafików z Kodeksem Pracy
Otrzymałeś {{userScore}} na {{maxScore}} punktów w teście zgodności grafików pracy w Twojej firmie z zasadami Kodeksu
{{title}}
{{image}}
{{content}}

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *