Rotacja personelu w liczbach - top 10 danych z rynku pracy

Randstad opublikował raport z 37 badania rynku pracy. Przedstawia on ciekawe dane dotyczące rotacji personelu, satysfakcji z pracy czy chęci jej zmiany.

Na naszym blogu wielokrotnie analizowaliśmy temat rotacji. Pisaliśmy o tym, jak ograniczyć rotację pracowników, jaki jest związek pomiędzy grafikiem pracy a rotacją pracowników. Wskazywaliśmy również na 6 kluczowych aspektów rotacji pracowników

Rotacja personelu: 10 najciekawszych danych z raportu Randstad

  1. W ciągu ostatnich 6 miesięcy pracę zmieniło 22% ankietowanych. Zaobserwowano wzrost o 2 p.p. w stosunku do poprzedniego kwartału. Znaczy to, że rośnie rotacja personelu. Wg naszych danych w wielu firmach dochodzi już do 200% w roku, co wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie.
  2. Najwyższa rotacja jest w miastach powyżej 50 tyś. mieszkańców. 29% osób ankietowanych z takich miast zgłosiło zmianę pracodawcy w ostatnim półroczu. Znaczyłoby to, że średnia roczna rotacja w firmach wynosi prawie 60%.
  3. Najczęściej zmieniają pracę osoby młode, w wieku 18-29 lat. W ostatnim półroczu zmianę deklarowało aż 40% badanych w tym wieku.
  4. Najbardziej rotacyjnymi stanowiskami są sprzedawca i pracownicy niewykwalifikowani. Pracy na tych stanowiskach jest dużo, a firmy nie potrafią zatrzymać takich pracowników na dłużej. W wyniku rotacji ponoszą bardzo wysokie koszty. Co ciekawe, podobny wynik jest na stanowisku inżynier. Przyczyna jest inna - zdecydowanie brakuje pracowników o umiejętnościach technicznych, firmy zatrudniają rekruterów, aby "wyrwać" takie osoby z danej firmy i zatrudnić u siebie.
  5. Jeśli chodzi o branże, to przoduje HoReCa, Retail i usługi związane z czasem wolnym. Ma to związek z powyższym - w tych miejscach najczęściej zatrudniane są osoby młode.
  6. Najwięcej osób zadeklarowało zmianę miejsca pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia - aż 46%! Dla porównania przy umowie o pracę na czas nieokreślony to tylko 11 procent. Wiele firm zatrudnia osoby na podstawie umowy - zlecenia ze względu na niższe koszty i możliwość łatwego pożegnania się z pracownikiem. Takie firmy powinny zdecydowanie spojrzeć na tę kwestię z perspektywy rotacji i jej kosztu.
  7. Co więcej, korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy jest jedną z najczęściej podawanych przyczyn. Wyżej są chęć rozwoju zawodowego i wyższa płaca.
  8. Ponad połowa osób, które zmieniło pracę szukało jej miesiąc lub krócej. To daje jeszcze silniejszy impuls do zmiany bowiem takie informacje rozchodzą się wśród znajomych czy kolegów z pracy.
  9. Najkrócej poszukują pracy osoby zamieszkujące miasta powyżej 200 tysięcy mieszkańców, co świadczy o najwyższym popycie na pracowników.
  10. Prawie 60% osób, które zmieniło pracę to osoby ze średnim i niepełnym wyższym wykształceniem. Ma to związek zarówno z daną nt. wieku jak i branż, w których rotacja jest najwyższa.

Rotacja personelu w Grafiku Optymalnym 

Grafik Optymalny to system do planowania czasu pracy pozwalający zarówno mierzyć jak i przewidywać rotację personelu. Pozwala zatem mierzyć skalę zjawiska i skutecznie mu przeciwdziałać, dając informację o możliwym odejściu pracownika z firmy, zanim jeszcze ono wystąpi.

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *