Rejestracja czasu pracy online a Kodeks Pracy

Czy rejestracja czasu pracy jest zgodna z Kodeksem Pracy?

Sposobów i możliwości potwierdzania czasu pracy jest sporo. Najbardziej popularnym sposobem potwierdzania przez pracowników przepracowanych godzin jest papierowa lista obecności. Jest to popularna, ale nie najlepsza metoda potwierdzania pracy. Papierowe listy obecności są uciążliwe dla pracodawców, szczególnie w kontekście przechowywania i odpowiedniej archiwizacji.

Nowoczesne technologie usprawniają wiele procesów biznesowych i kadrowych. Jest tak również w przypadku potwierdzania czasu pracy. Alternatywą do papierowych list obecności są elektroniczne systemy rejestracji czasu pracy. Niezwykle wygodne zarówno dla pracowników, jak i osób weryfikujących czas pracy. Jeśli zastanawiasz się jednak, czy systemy RCP spełniają wymogi stawiane przez obecne przepisy Kodeksu Pracy, zajrzyj do poniższego artykułu.

Rejestracja czasu pracy a przepisy

Zapewne Cię to zaskoczy, ale lista obecności nie jest dokumentem obowiązkowym. Obecne przepisy nie nakładają na pracodawcy obowiązku prowadzenia list obecności, ani w formie papierowej, ani elektronicznej. Jeśli więc chodzi o metodę weryfikacji czasu pracy, masz pełną dowolność i możesz skorzystać z rejestracji elektronicznej. Wariantem tej cyfrowej metody jest rejestracja czasu pracy online, gdzie zamiast tradycyjnych urządzeń rejestrujących jest aplikacja, w której pracownik skanuje swój kod QR rozpoczynając i kończąc pracę.
Prowadzenie rejestrów jest istotne z perspektywy dowodowej, kiedy np. pracownik uważa, że otrzymał wynagrodzenie nieadekwatne do ilości przepracowanych godzin, bo przepracował ich faktycznie więcej. 

Rejestracja czasu pracy usprawnia również rozliczenie czasu pracy, ciężko bowiem założyć, że wszyscy pracownicy pracują idealnie zgodnie z planem pracy. W przypadku spóźnień, wcześniejszego lub późniejszego wyjścia z pracy, dane z rejestratorów ułatwiają obliczenie przepracowanych godzin.

Aby móc uznać, że rejestr elektroniczny jest tożsamy ze złożeniem podpisu na papierze, trzeba przede wszystkim móc udowodnić, że rejestr ten został wykonany przez konkretną osobę. By było to możliwe, pracownik musi mieć indywidualne konto tj. login i jemu tylko znane hasło. Z tym kodem powinien być powiązany indywidualny kod QR służący do rejestracji.

Reasumując, zarówno papierowa lista, jak i rejestracja czasu pracy online nie są wymagane przepisami Kodeksu Pracy, tym samym potwierdzanie czasu pracy jest dozwolone w tej formie. Warto jednak zaznaczyć, że czas faktycznie przepracowany powinien być wprowadzony na kartę ewidencji czasu pracy, a ta z kolei jest dokumentem wymaganym przepisami. 

Prowadzenie listy obecności na papierze jest archaiczne, tradycyjne systemy RCP są drogie i również mało nowoczesne, dlatego najlepiej wdrożyć rejestrację czasu pracy online i zapewnić zgodność z Kodeksem Pracy.

 

program do grafików

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *