Raport Państwowej Inspekcji Pracy z kontroli w przedsiębiorstwach: 7 uchybień w zakresie czasu pracy

Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy dostępny jest raport z wyników kontroli w przedsiębiorstwach. W wielu obszarach widać poprawę w stosunku do roku 2016, ale niestety nadal nie jest najlepiej. Nieprzestrzeganie przepisów Kodeksu Pracy może skończyć się karą. Aby sprawdzić wszystkie kary za niezgodność grafiku pracy z przepisami, sprawdź inny artykuł na blogu.

Poniżej lista 7 najczęściej łamanych przepisów w zakresie czasu pracy. Przeczytaj i przemyśl, czy w Twojej firmie wszystko jest w porządku w tych obszarach.

26% - nieprawidłowości w zakresie obowiązku określenia w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu – systemów czasu pracy, rozkładów czasu pracy i okresów rozliczeniowych.

23% - nieprawidłowości dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy.

23% - nieprzestrzeganie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

18% - nieprzestrzeganie zasad dotyczących ustalania rozkładów czasu pracy pracowników, czyli grafików pracy.

9% - niezapewnienie pracownikom odpoczynków dobowych.

6% - niezapewnienie pracownikom odpoczynków tygodniowych.

5% - naruszenie przepisu art. 151 pp 12 KP, gwarantującego pracownikowi pracującemu w niedziele prawo do korzystania co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Jak podsumowuje wyniki PIP, przyczyny niestosowania przepisów o czasie pracy wynikają z braku wystarczającej liczby pracowników oraz nieznajomości przepisów o czasie pracy.

Łączna kwota mandatów wyniosła 688,4 tys. zł. Inspektorzy pracy wszczęli postępowanie wykroczeniowe wobec 962 osób, a więc połowy skontrolowanych.

Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że grafiki pracy w Twojej firmie są zgodne z wymogami Kodeksu Pracy (które cały czas ulegają zmianie), to twórz grafiki w naszym programie! Sprawdź poniżej kluczowe funkcjonalności programu i poznaj wybranych klientów. 

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *