Raport Państwowej Inspekcji Pracy z kontroli w przedsiębiorstwach: 7 uchybień w zakresie czasu pracy

Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy dostępny jest raport z wyników kontroli w przedsiębiorstwach. W wielu obszarach widać poprawę w stosunku do roku 2016, ale niestety nadal nie jest najlepiej. Nieprzestrzeganie przepisów Kodeksu Pracy może skończyć się karą. Aby sprawdzić wszystkie kary za niezgodność grafiku pracy z przepisami, sprawdź inny artykuł na blogu.

Poniżej lista 7 najczęściej łamanych przepisów w zakresie czasu pracy. Przeczytaj i przemyśl, czy w Twojej firmie wszystko jest w porządku w tych obszarach.

26% - nieprawidłowości w zakresie obowiązku określenia w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu – systemów czasu pracy, rozkładów czasu pracy i okresów rozliczeniowych.

23% - nieprawidłowości dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy.

23% - nieprzestrzeganie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

18% - nieprzestrzeganie zasad dotyczących ustalania rozkładów czasu pracy pracowników, czyli grafików pracy.

9% - niezapewnienie pracownikom odpoczynków dobowych.

6% - niezapewnienie pracownikom odpoczynków tygodniowych.

5% - naruszenie przepisu art. 151 pp 12 KP, gwarantującego pracownikowi pracującemu w niedziele prawo do korzystania co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Jak podsumowuje wyniki PIP, przyczyny niestosowania przepisów o czasie pracy wynikają z braku wystarczającej liczby pracowników oraz nieznajomości przepisów o czasie pracy.

Łączna kwota mandatów wyniosła 688,4 tys. zł. Inspektorzy pracy wszczęli postępowanie wykroczeniowe wobec 962 osób, a więc połowy skontrolowanych.

Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że grafiki pracy w Twojej firmie są zgodne z wymogami Kodeksu Pracy (które cały czas ulegają zmianie), to twórz grafiki w naszym programie! Sprawdź poniżej kluczowe funkcjonalności programu i poznaj wybranych klientów. 

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *