Grafik pracy dla stacji benzynowej: samouczek i wzór w Excelu

Jeżeli Twoja stacja czynna jest 7 dni w tygodniu 24h/dobę, a tak jest zazwyczaj, znaczy to, że pracuje w niej minimum 5 pracowników. Tylu jest potrzebnych, by na stacji o każdej godzinie był 1 pracownik. Większość stacji, zwłaszcza tych przy ruchliwych trasach zatrudnia kilkakrotnie więcej pracowników. Zastanowimy się więc, w jaki sposób zaplanować dla nich czas pracy, by wykorzystać te zasoby najbardziej efektywnie, nie łamiąc przy tym wytycznych Kodeksu Pracy. Stwórz z nami grafik pracy dla stacji benzynowej!

Grafik pracy dla stacji benzynowej w 4 krokach.

#1: Zbierz od pracowników preferowane dni i godziny pracy.

Pracę nad harmonogramem należy rozpocząć od zebrania od pracowników ewentualnych sugestii co do czasu pracy. Poproś, by wskazali te dni lub godziny, kiedy potrzebują mieć wolne. Takie sugestie należy uwzględniać oczywiście w miarę możliwości. Harmonogram pracowniczy powinien być podany do wiadomości pracowników najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca którego dotyczy. Ewentualne sugestie zbierz więc na tyle wcześnie, abyś zdążył zrobić i podać do wiadomości harmonogram pracy w terminie.

#2: Ustal urlopy.

Kolejnym krokiem jest ustalenie urlopów. Jeżeli został stworzony tzw. Roczny plan urlopowy wówczas należy te urlopy przenieść do grafika. Jeżeli planu nie ma, musisz zaplanować urlopy (najlepiej zgodnie z naszymi wytycznymi). Pamiętaj, że każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się w roku 20 lub 26 dni urlopu (w zależności od stażu pracy), w tym 14 dni nieprzerwanego odpoczynku. Najlepiej udzielać urlopów w miesiącach o jak najmniejszej sprzedaży. Udzielaj je w taki sposób, by urlop jednego pracownika nie nakładał się na urlop kolejnego, bo może zabraknąć Ci rąk do pracy. Przy ustalaniu urlopów, weź również pod uwagę wzmożoną ilość zwolnień. Każdy grafik pracy stacji benzynowej musi włączać informacje o urlopach.

grafik pracy | grafik pracy excel | grafik pracowniczy | grafik pracy dla stacji benzynowej

#3: Mądrze zaplanuj czas pracy.

Zacznij planować czas pracy od pokrycia zmianami w taki sposób, by zawsze – niezależnie od pory - był w pracy jeden pracownik, a jeśli pozwalają Ci na to zasoby to najlepiej dwóch (stacja będzie wówczas bezpieczna np. kiedy jeden z pracowników wyjdzie do toalety).

Aby pokryć dobę wyznacz trzy zmiany, najlepiej I zmiana od 6.00 do 14.00, II zmiana od 14.00 do 22.00 i III zmiana od 22.00-6.00. Obsadzając je pamiętaj o co najmniej 11-godzinnym odpoczynku w każdej dobie i 35-godzinnym raz w tygodniu. Jeżeli ilość pracowników Ci na to pozwala i ruch na stacji tego wymaga, obsadź zmiany w dniach i godzinach, kiedy sprzedaż jest największa lub spodziewasz się zwiększonego ruchu. Nie dojdzie wówczas do powstawania kolejek przy kasie, które denerwują kierowców. Jak każdy grafik pracy, także grafik pracy dla stacji benzynowej musi brać pod uwagę potrzeby pracowników i klientów.

Obsadź też zmiany dla dodatkowych czynności niezwiązanych bezpośrednio z procesem sprzedaży jak przyjęcie dostawy, prace związane z utrzymaniem obiektu itd.

#4: Poinformuj pracowników.

Gotowy harmonogram pracy podaj do wiadomości pracowników.

To nie wszystko ...

Jeśli chcesz mieć pewność, że grafik pracy Twojej stacji benzynowej jest zgodny ze wszystkimi zasadami Kodeksu Pracy, sprawdź Grafik Optymalny:

grafik pracy | grafik pracowniczy | harmonogram pracowniczy | harmonogram | grafik pracy dla stacji benzynowej

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *