Przerwa w pracy - 5 najczęściej popełnianych błędów

 Przerwa w pracy to jedno z podstawowych praw pracownika, wynikający z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Mimo tego, że przepisy jasno regulują długości odpoczynku w trakcie pracy, pracodawcom oraz zatrudnionym wciąż zdarza się zapominać o zasadach lub naciągać regulacje na własną korzyść. Nic w tym dziwnego. Przepisy prawa pracy często są niejasne lub napisane w taki sposób, że laikowi trudno je zrozumieć lub interpretować niezgodnie z intencją ustawodawcy. W poniższym artykule zebrałam najczęstsze błędy jakie pojawiają się w firmach w związku z udzielaniem przerw. Zwróć uwagę, czy ich nie popełniasz. 

1. Dłuższa przerwa w pracy po przepracowaniu 10 lub 12 godzin w ciągu dnia

Częstym błędem pojawiającym się w firmach, zwłaszcza w tych, w których stosuje się równoważny system czasu pracy jest wydłużanie standardowej 15 minutowej przerwy do 20, 30, a nawet 60 minut wtedy, kiedy praca jest zaplanowana powyżej 8 godzin, np. 10 czy 12. Nie jest to prawidłowe działanie, mimo że czas pracy jest dłuższy niż typowe 8 godzin. Kodeks Pracy jasno bowiem mówi, że pracownikowi po przepracowaniu 6 godzin w ciągu dnia należy się 15 minut odpoczynku. Nie istnieje zatem żadna regulacja, która wskazywałaby na to, że pracownikowi wykonującemu pracę ponad 6 godzin należy się dodatkowy odpoczynek.  

 
Mimo, że przepisy Kodeksu Pracy nie wskazują na konieczność stosowania dłuższej przerwy w pracy, warto mimo to zweryfikować regulamin wewnętrzny firmy. Pracodawca może bowiem wprowadzić zapis o dodatkowym odpoczynku w trakcie pracy po przepracowaniu określonej ilości godzin. Nie jest to jednak obowiązek, a dobra wola pracodawcy. Taki dobrowolny odpoczynek może być odpłatny lub nie. Sprawdź więc, czy nie przysługuje Wam dłuższa przerwa w pracy, aby postępować zgodnie z zasadami firmy. 

2. Sumowanie przerw i wcześniejsze wyjścia z pracy

Kolejną regulacją o jakiej mówią przepisy Kodeksu Pracy jest określenie w jaki sposób przerwa w pracy może być wykorzystana przez pracownika. Według ustawy, każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który przepracował minimum 6 godzin należy się 15 minut odpoczynku w trakcie pracy. Fraza “w trakcie pracy” jest w tym zapisie kluczowa. Wynika z niej, że pominięcie przerwy i wcześniejsze opuszczenie miejsca pracy nie jest prawidłowe. Zweryfikuj więc czy przerwa jest wykorzystywana przez Twoich pracowników we właściwy sposób.  

3. Przerwa w pracy poniżej 6 godzin pracy

Jak już wspomniałam wcześniej, Kodeks Pracy reguluje po jakim czasie pracownikowi przysługuje 15-minutowa przerwa w jej trakcie. Jest to minimum 6 godzin pracy w ciągu dnia. Osobom, które nie przepracowały wskazanej ilości godzin przerwa w pracy zatem nie przysługuje. Z tego względu pracowników zatrudnionych w niższych wymiarach etatu, których czas pracy zwykle nie przekracza 6 godzin, warto o tym fakcie uświadomić. 

przerwa w pracy ewidencja

Widok raportu przerw w systemie Grafik Optymalny, dzięki któremu zweryfikujesz jak długo Twoi pracownicy przebywali na przerwie. Pracownicy będą mogli za pomocą loginów lub kodów kreskowych rejestrować początek oraz koniec swojej przerwy.   

4. Brak dodatkowej przerwy dla pracowników pracujących przy komputerze

Podczas wykonywania pracy przy komputerze pracownicy również mogą spodziewać się dodatkowej przerwy w pracy, wliczonej do czasu pracy. Niestety niewielu pracowników z niej korzysta i spędza przed ekranem monitora cały dzień, nie dając sobie szansy na odpoczynek. Kodeks Pracy, a dokładnie zapis w sprawie bezpieczeństwa higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranów jasno mówi o 5-minutowej przerwie po przepracowaniu każdej godziny przed komputerem. Oznacza to zatem że podczas podstawowej 8 godzinnej zmiany pracownikowi wykonującemu pracę przy komputerze przysługuje w sumie 50 min przerwy każdego dnia (7x5min+15min). Co ważne, jak w przypadku każdej innej przerwy, pracownik nie może minut dostępnej przerwy połączyć w jeden dłuższy odpoczynek lub wykorzystać na koniec pracy, aby opuścić firmę wcześniej. 

Taki odpoczynek nie należy się też osobom, których tylko część obowiązków polega na pracy z komputerem. Jeśli wśród wykonywanych czynności są takie, których nie wykonuje się przed ekranem jak np. spotkania zespołu (stacjonarne, nie online), rozmowy telefoniczne lub praca fizyczna, wówczas taki odpoczynek nie przysługuje. 

5. Brak odpowiedniego narzędzia do ewidencjonowania przerw w pracy

Najważniejszym problemem jednak z jakim mierzą się pracodawcy i osoby odpowiedzialne za prowadzenie ewidencji czasu pracy w firmach jest brak odpowiedniego narzędzia, które wykazałby rzeczywiste godziny pracy zatrudnionych osób, wraz z uwzględnieniem czasu jaki pracownicy spędzają na przerwach. Brak takiego narzędzia skutkuje zazwyczaj zbyt długimi przerwami pracowników. Jeśli zatem nie wiesz, ile Twoi pracownicy realnie spędzają czasu na przerwach o obawiasz się nadużyć w tym zakresie, warto rozważyć wdrożenie odpowiedniego systemu, który Cię w tym wesprze. Odpowiednie rozwiązanie powinno umożliwić Ci rejestrację czasu pracy, która jednocześnie obsłuży wejścia i wyjścia pracowników na przerwę, a także pokaże Ci te informacje w systemie, w dedykowanym raporcie dotyczącym czasu pracy i przerw.  

Grafik Optymalny - kompleksowe narzędzie do ewidencjonowania czasu pracy i przerw pracowników

Jeśli zależy Ci na ewidencjonowaniu czasu pracy zatrudnionych osób, a jednocześnie chciałbyś monitorować długości przerw w pracy swoich pracowników, wprowadź do swojej firmy dedykowane narzędzie jakim jest Grafik Optymalny. Nasz system to kompleksowe narzędzie, za pomocą którego możesz planować i rozliczać czas pracy, ale także rejestrować czas pracy i przerwy. Skorzystaj z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego w Grafiku Optymalnym i sprawdź jak proste może być ewidencjonowanie i rozliczanie czasu pracy online.  

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.