Czy podniesienie pensji minimalnej musi zwiększyć koszty pracy?

W 2020 roku nastąpi podniesienie pensji minimalnej. Od 1 stycznia, pracownik zatrudniony na pełen etat zarabia minimalnie 2600 zł brutto. Pracownicy zatrudnieni w niższych wymiarach, otrzymują odpowiednio proporcjonalną wartość tego wynagrodzenia. W porównaniu z 2019 rokiem, płaca minimalna wzrosła aż o 350 zł. Jest to dopiero początek podwyżek. Zgodnie z zapowiedziami, wynagrodzenia będą stale rosły. W tym momencie mówi się, że pułap wynagrodzenia minimalnego będzie rósł w przestrzeni kilku najbliższych lat, aż do osiągnięcia 4000 zł brutto. Nie są to dobre prognozy dla przedsiębiorców, bowiem przełoży się to na zwiększenie kosztów pracy. Trzeba będzie iść na kompromisy i optymalizować koszty, aby utrzymać je w ryzach. Osoby tworzące grafiki czasu pracy będą musiały planować obsadę umiejętnie, bez nadgodzin i w oparciu o faktyczne potrzeby. Konieczne będzie obsadzenie pracowników w czasie, gdy faktycznie będzie taka konieczność. W przeciwnym razie powstaną koszty, których można było uniknąć lub przynajmniej zminimalizować. 

Wspomniane wcześniej koszty pracy, to cały zbiór wszystkich wydatków, które ponosi pracodawca z tytułu zatrudnienia i rozwoju pracowników. Możemy do nich zaliczyć bezpośrednie wynagrodzenie za pracę, lecz także cały szereg dodatkowych składek, dodatków i premii, które są często wypłacane w oparciu o aktualne wynagrodzenie pracowników.  Koszty pracy mają najwyższy udział w kosztach, dlatego podniesienie pensji minimalnej w firmach, które ją oferują, powoduje u pracodawców niepokój. Nie da się całkowicie uniknąć zwiększenia kosztów pracy ale można zrobić wiele w tym zakresie. W jaki sposób? Dowiesz się tego, czytając poniższy tekst. Zapraszam do lektury.

Jeżeli zastanawiasz się jak można zoptymalizować te wydatki, uprzedzę Cię - cięcia godzin i zwolnienia pracowników nie będą najlepszym pomysłem. Następstw może być wiele, począwszy od utraty przychodów, aż po rozmontowanie firmy. Jak więc poradzić sobie ze stale rosnącymi kosztami? Przede wszystkim...

Dobre grafiki pracy: recepta na podniesienie pensji minimalnej

Poprawność planowania jest kluczem do Twojego sukcesu. Obsada zawsze powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na pracę. Od czego zacząć? Zbierz realne dane na temat zapotrzebowania na pracę, bazując na danych adekwatnych do branży. W handlu detalicznym może to być wielkość trafficu, możesz brać również pod uwagę liczbę paragonów, wysokość sprzedaży. W call center liczba odebranych telefonów przez konsultantów itd. Zastanów się jakie dane są najważniejsze dla branży w której działasz. Zwróć uwagę na sezonowość, a także wszystkie dodatkowe zmienne. Obserwuj dane na przestrzeni miesięcy i dni, a także przyjrzyj się konkretnym godzinom.

Zgromadzone dane, powinny zawsze znaleźć odzwierciedlenie w grafiku pracy. Ilość pracy w firmach zazwyczaj jest zmienna, dlatego ta zmienna powinna być również uwzględniona w liczbie pracowników w danym czasie. Być może z danych wynika, że w konkretnych dniach nie potrzebujesz tak dużej obsady, jaką masz aktualnie na grafiku. Dla Ciebie jako właściciela czy managera są to roboczogodziny niepotrzebne, generujące dodatkowe koszty. Równie dobrze może zdarzyć się sytuacja odwrotna. Masz regularne skoki sprzedażowe w konkretnych dniach, lecz nawet nie jesteś tego świadomy, ponieważ nie analizujesz swoich danych. Jaki może być tego skutek? Na grafiku masz zbyt mało pracowników, nie są oni w stanie obsłużyć wszystkich klientów czy zapytań w odpowiednim czasie. Tworzą się kolejki, a wszyscy wiemy, że kolejki działają negatywnie na sprzedaż i wizerunek firmy. Przy niższych przychodach ta sama kwota wydana na koszty pracownicze będzie stanowiła wyższy procent kosztów ogółem.

Minimalizuj kosztowne nadgodziny

Jeżeli nie analizujesz danych, większy i niespodziewany natłok klientów czy pracy pewnie już nie raz Cię zaskoczył. Przypomnij sobie, ile razy pracownicy zostali dłużej w pracy z tego powodu. Nie da się uniknąć całkowicie takich sytuacji, lecz można znacznie zmniejszyć ich częstotliwość, dzięki odpowiedniemu, bazującemu na posiadanych danych, planowaniu czasu pracy. Gdy wydłużasz pracownikowi czas pracy, zazwyczaj musisz z tego tytułu wypłacić dodatek za nadgodziny. Są one płatne z dodatkiem 50% lub 100% - w zależności od tego kiedy wystąpiły (jest to jedna z zasad tworzenia grafików pracy). Jeżeli planowałbyś pracę w oparciu o konkretne dane, wydatek związany z wypłatą nadgodzin z pewnością byłby mniejszy lub całkowicie zredukowany. 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Planuj optymalnie

Jeżeli przyjrzałeś się dokładnie swoim danym, następnym krokiem jest zaplanowanie odpowiedniej obsady. Z pomocą przyjdą wskaźniki efektywnościowe stosowane w planowaniu czasu pracy. Najpopularniejszymi są: produktywność (in. wydajność), minuty/transakcję czy dostępność personelu. Znając optymalny poziom tych wskaźników wyliczysz, ile personelu potrzebujesz w danym czasie. Bez kosztownych nadwyżek.

Chcesz rozpocząć erę optymalizacji i umiejętnego planowania w swojej firmie, lecz nie wiesz od czego zacząć? W Grafiku Optymalnym wspieramy firmy w optymalizacji kosztów personalnych, bez konieczności zwolnień i obniżania wynagrodzeń oraz ograniczaniu rotacji pracowniczej i zwiększania satysfakcji z pracy. Robimy to dostarczając naszym klientom software i know-how pozwalające w łatwy sposób tworzyć optymalne grafiki pracy. Optymalne, czyli zgodne z przepisami prawa pracy i uwzględniające życzenia pracowników, a jednocześnie zapewniające realizację celów biznesowych firmy w ustalonym budżecie.

Nasze rozwiązanie wykorzystuje najnowsze technologie, w tym uczenie maszynowe, aby wspierać budowanie dobrych relacji pomiędzy pracodawcami i pracownikami. O jej wysokim poziomie niech świadczy fakt, że od 2018, jako jedna z zaledwie 9 firm z Europy Środkowo-Wschodniej, jesteśmy partnerem zarówno w programie Google Residency jak i Microsoft Store of the Future oraz Factory of the Future.

Naszym największym wyróżnieniem jest jednak zadowolenie naszych klientów m.in.: CCC, Duka, Flying Tiger Copenhagen, Radisson Blue czy Centrum Nauki Kopernik, którym przynieśliśmy obniżenie kosztów pracowniczych nawet o 50% i zaoszczędziliśmy 90% czasu potrzebnego na stworzenie i rozliczenie grafików pracy.

Zapraszamy Cię do założenia darmowego konta próbnego w Grafiku Optymalnym. Oto kilka najważniejszych funkcji, do których masz dostęp nawet w ramach darmowego okresu próbnego w Grafiku Optymalnym:

  • Raport, który szczegółowo podliczy czas pracy za wybrany okres: liczbę godzin przepracowanych, nadgodzin płatnych 50 i 100%, godzin nocnych, urlopowych, chorobowych i inne w wybranym okresie.
  • Odnoszenie wykonanego czasu pracy do grafiku planowanego oraz do normy czasu pracy zgodnie z wymiarem etatu i długością obowiązywania umowy.
  • Łatwe księgowanie kosztów pracy jeśli Twoi pracownicy dzielą czas pracy w okresie rozliczeniowym między kilka działów lub oddziałów firmy.
  • Specjalny raport, który pozwoli Ci uzyskać informacje o czasie pracy i jego składowych z podziałem na MPK.

Nasz system ułatwi Ci prowadzenie skrupulatnej ewidencji czasu pracy, analizę danych sprzedażowych, a przede wszystkim, optymalnie zaplanuje pracę w odniesieniu do Twoich założeń. Optymalizacja grafików jest jedynym sposobem, który umożliwi Ci wyjście obronną ręką ze stale rosnących kosztów. 

podniesienie pensji minimalnej

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *