Nadchodzi koniec roku, co oznacza, że czas przygotować się do rozliczeń za rok 2023 oraz zaplanować grafik pracy na styczeń 2024. Nowy rok przyniesie wyzwania dla managerów i planistów z powodu ferii zimowych. W tym artykule przygotowałem kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio zorganizować czas pracy w Twojej firmie.
Norma czasu pracy na styczeń 2024
Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 wynosi 168 godzin. Osoby zatrudnione w niższym wymiarze etatu przepracują odpowiednio:
- ¾ etatu – 42 godziny;
- ½ etatu - 84 godziny.
W styczniu będziemy mieć do przepracowania 21 dni roboczych, co przekłada się na 10 dni wolnych.
Tydzień kodeksowy
Styczeń to zazwyczaj pierwszy miesiąc okresu rozliczeniowego. W tym roku pierwszy dzień stycznia przypada na poniedziałek, co sprawia, że tydzień kodeksowy obejmuje przedział od poniedziałku do niedzieli. Planując czas pracy, pamiętaj o zaplanowaniu 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego dla pracowników.
Grafik pracy na styczeń 2024 a Święto Trzech Króli
Święto Trzech Króli w roku 2024 przypada na sobotę, tym samym nie powstanie tzw. długi weekend i mało kto przedłuży sobie wolne po Nowym Roku, tak jak to było w ubiegłych latach. Jeśli planujesz czas pracy dla hotelu, sprawdź ilość rezerwacji, aby dostosować grafik pracy do spodziewanej liczby gości.
Święto przypadające w sobotę oznacza również, że pracownicy na umowę o pracę do końca okresu rozliczeniowego powinni mieć przyznany dodatkowy dzień wolny.
Ferie zimowe
Od 15 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Biznesy oparte na turystyce i gastronomii, powinny odpowiednio dostosować grafiki pracy i wzmocnić obsadę, aby ich goście byli zadowoleni.
Grafiki pracy na styczeń w handlu
Po przedświątecznym okresie zakupowym branża handlu detalicznego i e-commerce nadal będzie intensywnie pracować na początku stycznia z powodu wyprzedaży sezonowych. Planując grafiki dla sklepów stacjonarnych i online, zadbaj o zwiększoną odpowiednią obsadę. Sklepy stacjonarne powinny mieć więcej pracowników zwłaszcza w weekendy, aby klienci nie stali w kolejkach do kas. Druga połowa miesiąca powinna być już spokojna i wtedy można zredukować obsadę na grafiku i zrekompensować ewentualne godziny nadliczbowe powstałe w pierwszych dniach stycznia czasem wolnym.
Niedziele handlowe w styczniu 2024
W styczniu przewidziano jedną niedzielę handlową – ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 28 stycznia. Uwzględnij ją planując grafik pracy dla sklepów, jak i gastronomii oraz usług w centrach handlowych. Klientów zapewne będzie sporo, więc nie zmarnuj tej okazji do sprzedaży z powodu braku personelu!
Gotowy grafik na styczeń 2024 udostępnij pracownikom co najmniej 7 dni przed nowym miesiącem, czyli do 25 grudnia.
Podsumowanie
Tworzenie grafiku pracy na styczeń 2024 wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak okres ferii zimowych, wyprzedaże i niedziela handlowa. Warto skorzystać z dedykowanych narzędzi, takich jak system Grafik Optymalny, które ułatwią proces planowania czasu pracy, zapewniając jednocześnie zgodność z obowiązującymi przepisami i osiągając cele biznesowe.
Ostatni krok: Stworzenie Optymalnego Grafiku
Dostosuj grafik do zwiększonego zapotrzebowania na zamówienia i obsługę klienta. Wspomóż się narzędziami do tworzenia grafików czasu pracy, takimi jak Grafik Optymalny, który automatycznie generuje grafik oparty na danych np. o planowanej sprzedaży, zamówieniach itd. To ułatwi planowanie i oszczędzi czas.
Załóż bezpłatne konto w Grafiku Optymalnym i odkryj, jak efektywnie zarządzać czasem pracy, oszczędzając nawet do 50% czasu.
Załóż bezpłatne konto w Grafik Optymalny i przetestuj możliwości tego rozwiązania przez 30 dni za darmo. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie efektywnie zarządzać czasem pracy i zoptymalizować wyniki swojej firmy.