Planowanie grafiku pracy na styczeń 2024: wskazówki i wytyczne

Nadchodzi koniec roku, co oznacza, że czas przygotować się do rozliczeń za rok 2023 oraz zaplanować grafik pracy na styczeń 2024. Nowy rok przyniesie wyzwania dla managerów i planistów z powodu ferii zimowych. W tym artykule przygotowałem kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio zorganizować czas pracy w Twojej firmie.

Norma czasu pracy na styczeń 2024

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 wynosi 168 godzin. Osoby zatrudnione w niższym wymiarze etatu przepracują odpowiednio:

  • ¾ etatu – 42 godziny;
  • ½ etatu - 84 godziny.

W styczniu będziemy mieć do przepracowania 21 dni roboczych, co przekłada się na 10 dni wolnych.

Tydzień kodeksowy

Styczeń to zazwyczaj pierwszy miesiąc okresu rozliczeniowego. W tym roku pierwszy dzień stycznia przypada na poniedziałek, co sprawia, że tydzień kodeksowy obejmuje przedział od poniedziałku do niedzieli. Planując czas pracy, pamiętaj o zaplanowaniu 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego dla pracowników.

Grafik pracy na styczeń 2024 a Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli w roku 2024 przypada na sobotę, tym samym nie powstanie tzw. długi weekend i mało kto przedłuży sobie wolne po Nowym Roku, tak jak to było w ubiegłych latach. Jeśli planujesz czas pracy dla hotelu, sprawdź ilość rezerwacji, aby dostosować grafik pracy do spodziewanej liczby gości.

Święto przypadające w sobotę oznacza również, że pracownicy na umowę o pracę do końca okresu rozliczeniowego powinni mieć przyznany dodatkowy dzień wolny.

Ferie zimowe

Od 15 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Biznesy oparte na turystyce i gastronomii, powinny odpowiednio dostosować grafiki pracy i wzmocnić obsadę, aby ich goście byli zadowoleni.

Grafiki pracy na styczeń w handlu

Po przedświątecznym okresie zakupowym branża handlu detalicznego i e-commerce nadal będzie intensywnie pracować na początku stycznia z powodu wyprzedaży sezonowych. Planując grafiki dla sklepów stacjonarnych i online, zadbaj o zwiększoną odpowiednią obsadę. Sklepy stacjonarne powinny mieć więcej pracowników zwłaszcza w weekendy, aby klienci nie stali w kolejkach do kas. Druga połowa miesiąca powinna być już spokojna i wtedy można zredukować obsadę na grafiku i zrekompensować ewentualne godziny nadliczbowe powstałe w pierwszych dniach stycznia czasem wolnym.

Niedziele handlowe w styczniu 2024

W styczniu przewidziano jedną niedzielę handlową – ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 28 stycznia. Uwzględnij ją planując grafik pracy dla sklepów, jak i gastronomii oraz usług w centrach handlowych. Klientów zapewne będzie sporo, więc nie zmarnuj tej okazji do sprzedaży z powodu braku personelu!

Gotowy grafik na styczeń 2024 udostępnij pracownikom co najmniej 7 dni przed nowym miesiącem, czyli do 25 grudnia.

Podsumowanie

Tworzenie grafiku pracy na styczeń 2024 wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak okres ferii zimowych, wyprzedaże i niedziela handlowa. Warto skorzystać z dedykowanych narzędzi, takich jak system Grafik Optymalny, które ułatwią proces planowania czasu pracy, zapewniając jednocześnie zgodność z obowiązującymi przepisami i osiągając cele biznesowe.

 

Ostatni krok: Stworzenie Optymalnego Grafiku 

Dostosuj grafik do zwiększonego zapotrzebowania na zamówienia i obsługę klienta. Wspomóż się narzędziami do tworzenia grafików czasu pracy, takimi jak Grafik Optymalny, który automatycznie generuje grafik oparty na danych np. o planowanej sprzedaży, zamówieniach itd. To ułatwi planowanie i oszczędzi czas. 

Załóż bezpłatne konto w Grafiku Optymalnym i odkryj, jak efektywnie zarządzać czasem pracy, oszczędzając nawet do 50% czasu. 

Załóż bezpłatne konto w Grafik Optymalny i przetestuj możliwości tego rozwiązania przez 30 dni za darmo. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie efektywnie zarządzać czasem pracy i zoptymalizować wyniki swojej firmy. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 1,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *