Planowanie grafiku pracy na marzec 2024: wskazówki i wytyczne

Czas ułożyć grafiki pracownicze na marzec 2024. Czy należy uwzględnić specyficzne okoliczności? Na co powinni zwrócić uwagę managerowie planujący czas pracy w poszczególnych branżach? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Norma czasy pracy w marcu

Norma godzinowa dla osoby zatrudnionej na pełny etat wynosi w marcu 2024 168 godzin. Osoba zatrudniona na 0,5 etatu musi przepracować 84 godziny, na ¾ etatu 126 godzin, a na ¼ 42 godziny.

Dni pracujących jest 21, a wolnych 10.

Grafik pracy a święta zwyczajowe i Święta Wielkanocne

Właściciele i kierownicy sklepów muszą zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na Dzień Kobiet, przypadający 8 marca. To święto skłania do zakupów w sklepach z bielizną, drogeriach i kwiaciarniach. Tym samym, aby doświadczenie zakupowe klienta było wspaniałe, w okresie poprzedzającym to święto trzeba zwiększyć liczbę pracowników na zmianach.

Z kolei osoby planujące grafiki pracy w sklepach spożywczych niech wzmocnią obsady z końcówką marca, ponieważ zaczną się już zakupy na Święta Wielkanocne.

Jeśli marzec będzie ciepły to kierownicy sklepów z segmentu fashion muszą zadbać o wzmocnioną obsadę, bo klienci ruszą na zakupy. Jeśli zaś pogoda będzie zimowa, można zredukować liczbę pracowników na grafiku.

8 marca to dzień, który z pewnością przyniesie zwiększone przychody w gastronomii, bo gości nie zabraknie. Kawiarnie i restauracje muszą mieć w ten dzień więcej personelu, bo z pewnością klientów chcących w specjalny sposób uczcić to święto będzie sporo.

Urlopy w branży hotelarskiej

Managerowie w hotelach mogą odetchnąć. Ferie zimowe będą już tylko wspomnieniem, a sezon letni jeszcze daleko przed nimi. Tym samym w marcu obsada zmian może być mniejsza niż zazwyczaj. Jest to też dobry czas na udzielenie urlopów wypoczynkowych. Jeśli jesteś managerem w hotelu to pamiętaj, aby obserwować ilość rezerwacji i dostosować do tego obsadę zmian poszczególnych działów hotelu.

Ukończony grafik pracy podaj do wiadomości pracowników najpóźniej 21 lutego. Najwygodniej jest to zrobić online, używając systemu Grafik Optymalny, który nie tylko usprawni komunikację do pracowników w zakresie godzin pracy, ale i sam stworzy grafik w oparciu o Twoje wytyczne.

 

Załóż bezpłatne konto w Grafiku Optymalnym i odkryj, jak efektywnie zarządzać czasem pracy, oszczędzając nawet do 50% czasu. 

Załóż bezpłatne konto w Grafik Optymalny i przetestuj możliwości tego rozwiązania przez 30 dni za darmo. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie efektywnie zarządzać czasem pracy i zoptymalizować wyniki swojej firmy. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 1,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *