Planowanie grafiku pracy na lipiec 2023

Planowanie grafiku na lipiec 2023 będzie wyzwaniem dla osób odpowiedzialnych za organizację pracy. Duża liczba urlopów oraz inne czynniki wpływające na harmonogram skomplikują zagadnienie. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu grafiku pracy na lipiec 2023.

Norma czasu pracy na lipiec 2023

W lipcu 2023 norma czasu pracy, czyli liczba godzin, które musisz zaplanować dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze, wynosi 168 godzin, co przekłada się na 21 dni pracy i 9 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza:

- dla pół etatu wynosi to 84 godziny,

- dla ćwierć etatu 42 godziny,

- dla 1/8 etatu 21 godzin.

Odpoczynki w lipcu

Lipiec w tym roku rozpoczyna się od soboty, co oznacza, że firmy, których okres rozliczeniowy zaczyna się w tym miesiącu, swój tak zwany tydzień kodeksowy rozpoczynają od soboty a kończą w piątek. Jeśli jednak w przedsiębiorstwie okres rozliczeniowy przypada na dłuższy okres, na przykład 12-miesięczny, to tydzień kodeksowy liczony jest od pierwszego dnia tego okresu. Ważne jest, aby zaplanować pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego w trakcie każdego tygodnia kodeksowego oraz 11 godzin przerwy w ciągu doby pracowniczej. Nieprzestrzeganie zasad Kodeksu Pracy może skutkować karami finansowymi w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Grafik na lipiec w galeriach handlowych

Przy planowaniu grafiku na lipiec 2023 dla pracowników galerii handlowych pamiętaj, że jest to miesiąc wyprzedaży. Konieczne zaplanuj większą obsadę, aby klienci mogli swobodnie robić zakupy bez długiego oczekiwania w kolejkach do kasy. Zwróć uwagę na to, że znaczna część osób pracujących w tygodniu wybierze się na zakupy w sobotę, dlatego szczególnie ważne jest zaplanowanie większego zespołu na ten dzień. W dni powszednie centra handlowe mają więcej odwiedzin w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych. Jaki jest rozkład ruchu w danym centrum handlowym możesz łatwo sprawdzić wpisując jego nazwę przeglądarce lub na mapach Google. Obsada powinna być wzmocniona w okresie wyprzedaży również na foodcourcie, ponieważ część klientów z pewnością będzie chciała się posilić.

Grafik na lipiec w miejscowościach turystycznych

Początek lipca to również okres długo wyczekiwanych urlopów wypoczynkowych, co sprawia, że jest to szczególny miesiąc dla firm działających w miejscowościach turystycznych. Ze względu na inflację i wysokie koszty podróży zagranicznych, wiele osób zdecyduje się na spędzenie wakacji w kraju. Branża turystyczna powinna być zatem przygotowana na znaczny wzrost liczby gości w stosunku do zeszłego roku. Odpowiednio zaplanowany grafik i zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników w hotelach, restauracjach itp. przyczyni się do zadowolenia klientów i pozytywnych rekomendacji dla Twojego obiektu. Skuteczne planowanie grafiku pracy przyczyni się więc do wzrostu przychodów firmy. Warto zatem strategicznie i rozważnie zaplanować harmonogram pracy.

Lipiec to również idealny miesiąc na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, co oznacza, że restauracje, lodziarnie i kawiarnie z ogródkami mogą spodziewać się większej liczby klientów. Przy planowaniu grafiku na lipiec 2023 należy wziąć to pod uwagę i nie dopuścić do braków personelu, które wydłużyłyby czas oczekiwania na dania, a tym samym zniechęciły gości do ponownych odwiedzin.

Urlopy wypoczynkowe w lipcu

W branży turystycznej urlopy w lipcu, czyli szczycie sezonu nie powinny być udzielane. Dla innych branż to najbardziej popularny okres w roku. Pamiętaj o rozsądnym planowaniu urlopów, aby nie zabrakło Ci rąk do pracy i aby nie dochodziło do sporów w tym temacie. Zajrzyj koniecznie do moich artykułów w tym temacie.

Grafik na lipiec 2023 powinien zostać przedstawiony pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 23 czerwca.

Planowanie grafiku na lipiec 2023 będzie wymagające, zwłaszcza dla pracowników restauracji, hoteli i galerii handlowych. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć lub potrzebujesz profesjonalnego wsparcia przy tworzeniu grafiku, zachęcam do założenia darmowego konta systemu Grafik Optymalny. Dostępne funkcjonalności, takie jak weryfikacja poziomu obsady czy pilnowanie zasad Kodeksu Pracy, pomogą Ci zaplanować efektywny grafik pracy szybciej i sprawniej.

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5 (1 głosów, śrenia: 1,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *