Planowanie grafiku pracy na kwiecień 2024: wskazówki i wytyczne

Przystępując do planowania grafiku pracy na kwiecień 2024, musisz uwzględnić kilka istotnych czynników. Tworzenie planu pracy będzie trudniejsze dla większości firm ze względu na przypadające na początku miesiąca Święta Wielkanocne. W poniższym artykule podpowiadamy, jak zaplanować grafik pracy na kwiecień 2024. 

Norma czasu pracy na kwiecień 2024 

Tworząc grafik na kwiecień 2024, w pierwszej kolejności pamiętaj o normie czasu pracy, która w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat wynosi 168 godzin. Daje to 21 dni pracy i aż 9 dni wolnych. Dla mniejszych wymiarów etatów norma jest niższa i wynosi: 

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu: 84 godzin; 
  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu: 44 godzin. 

Jak ustalić okresy odpoczynku w kwietniu 2024? 

Kwiecień rozpoczyna się od poniedziałku, a więc tydzień - w kontekście udzielania odpoczynku tygodniowego - trwa od poniedziałku do niedzieli. Jeśli zatem Twoja firma rozlicza się w miesięcznym okresie rozliczeniowym, to pamiętaj, aby w tym przedziale, zaplanować swoim pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. To samo tyczy się tych firm, dla których kwiecień jest pierwszym miesiącem dłuższego, np. kwartalnego okresu rozliczeniowego. Dla przedsiębiorstw, w których w kwietniu nie rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, wciąż przyjmuje się wyznaczenie tygodnia „kodeksowego”, zgodnie z pierwszym dniem miesiąca rozpoczynającego okres rozliczeniowy. Poza odpoczynkiem tygodniowym, tworząc grafik, zwróć uwagę na to, aby zachować minimum 11 godzin odpoczynku w ciągu doby pracowniczej, dla zachowania zgodności z zasadami Kodeksu Pracy

Święta Wielkanocne a grafik pracy 

W tym roku Święta Wielkanocne przypadają na przełom marca i kwietnia. Sklepy spożywcze powinny wzmocnić obsadę na kilka dni po świętach, bowiem ich klienci będą chcieli uzupełnić zapasy jedzenia.  Podobnie będzie na koniec kwietnia, przed świętami majowymi, podczas których sklepy są zamknięte. 

Podobna sytuacja może zdarzyć się w sklepach oferujących obuwie oraz odzież. Dodatnie temperatury motywują do wymiany garderoby, klienci ruszą do sklepów po nowe, wiosenne ubrania, tym bardziej jeśli pogoda będzie dopisywać. Obserwuj zatem prognozę pogody i zapewnij adekwatną ilość personelu do obsługi klienta, aby nie zmarnować tej okazji na zwiększenie przychodów. 

Koniec miesiąca zapowiada też większą liczbę klientów w sklepach ogrodniczych i z wyposażeniem domu. Jeśli odpowiadasz za planowanie czasu pracy w takim sklepie, zapewnij w grafiku więcej personelu do obsługi klientów, a z pewnością przełoży się to na ich satysfakcję. 

Niedziele handlowe a grafik pracy 

W kwietniu planowana jest tylko jedna niedziela handlowa, przypada ona na koniec miesiąca, czyli na 28 kwietnia. Poprzedza ona majówkę, więc sklepy z branży spożywczej, odzieżowej i turystycznej powinny zadbać o większą obsadę, aby klienci mogli zostać obsłużeni jak najsprawniej.  

Urlopy wypoczynkowe 

Kwiecień to dobry czas, aby części pracowników udzielić urlopów wypoczynkowych. W kwietniu urlopy powinny być udzielane zwłaszcza w branży turystycznej i biznesach powiązanych z turystyką. Od tzw. majówki, jak i później, kiedy na dobre rozpocznie się sezon, możesz mieć problem, aby udzielić wypoczynków, nie ryzykując tym samym brakami kadrowymi. 

Grafik pracy na kwiecień 2024 opublikuj najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 24 marca. 

 

Załóż bezpłatne konto w Grafiku Optymalnym i odkryj, jak efektywnie zarządzać czasem pracy, oszczędzając nawet do 50% czasu. 

Załóż bezpłatne konto w Grafik Optymalny i przetestuj możliwości tego rozwiązania przez 30 dni za darmo. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie efektywnie zarządzać czasem pracy i zoptymalizować wyniki swojej firmy. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 1,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *