Planowanie grafiku pracy na grudzień 2023: wskazówki i wytyczne

Grudzień już za kilka dni, tym samym nadszedł czas na ostatnią w tym roku rundę planowania grafiku pracy. Ostatni miesiąc to zawsze wyzwanie, zwłaszcza ze względu na nadchodzące święta. Jak więc skomponować grafik pracy na grudzień 2023? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. 

Grafik pracy na grudzień — standardowy czas pracy 

W grudniu 2023 czas pracy dla pracowników zatrudnionych na pełny etat powinien wynieść 152 godziny, co daje 19 dni roboczych i 12 dni wolnych. Dla pracowników na niższych etatach ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi: 

  • Dla ½ etatu: 76 godzin pracy; 
  • Dla ¼ etatu: 38 godzin pracy; 
  • Dla ⅛ etatu: 19 godzin pracy. 

Okresy odpoczynku 

Przed opracowaniem grafiku na grudzień, zwróć uwagę na okres rozliczeniowy przyjęty w Twojej firmie. Jeśli jest miesięczny, pamiętaj, że tydzień kodeksowy trwa od piątku do czwartku. W przypadku dłuższego okresu rozliczeniowego, np. trzymiesięcznego, tydzień kodeksowy będzie liczony zgodnie z pierwszym miesiącem tego okresu. Upewnij się, że w wyznaczonym tygodniu kodeksowym pracownicy mają zagwarantowane 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Zapewnij również 11-godzinny odpoczynek dobowy. 

Grafik pracy a Mikołajki  

Tradycyjnie Mikołajki otwierają okres przedświąteczny, a w tym roku przypadają one w środę. Jeśli prowadzisz sklep z asortymentem, który sprawdza się jako prezent, spodziewaj się wzrostu klientów już w pierwszy weekend grudnia. Dbaj o odpowiednią obsługę klientów, zwiększając liczbę personelu na grafiku. Podobnie będzie w przypadku e-commerce, więc zapewnij odpowiednią obsadę do obsługi zamówień. 

Niedziele handlowe i przedświąteczne zakupy 

W grudniu, ze względu na okres przedświąteczny, przypada dwie niedziele handlowe: 10 lub 24 i 17 grudnia. Na dzień 20 listopada 2023 w Sejmie procedowana jest zmiana niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia. Jeśli prowadzisz sklep obserwuj informacje na ten temat, aby dostosować grafik personelu.  

 Ten miesiąc jest jednym z najbardziej intensywnych pod względem sprzedaży, dlatego dostosuj obsadę do zwiększonego ruchu klientów i liczby zamówień. Analizuj dane z poprzednich lat, aby oszacować oczekiwaną frekwencję i zaplanuj obsadę adekwatnie. 

Święta w hotelach a grafik pracy na grudzień 

W branżach hotelarskiej i gastronomicznej grudzień to czas obsługi imprez firmowych i realizacji zamówień cateringowych. Informuj pracowników wcześniej o planowanych wydarzeniach, a jeśli Twój obiekt cieszy się popularnością podczas świąt, sprawdź rezerwacje i dostosuj obsadę odpowiednio. Starannie opracowany grafik pomoże w efektywnej organizacji pracy, co wpłynie pozytywnie na zadowolenie gości. 

Udzielanie urlopów 

W większości branż grudzień nie jest korzystnym czasem na udzielanie urlopów wypoczynkowych. Poinformuj pracowników o tym fakcie wcześniej. Jeśli ktoś nie wykorzystał jeszcze całego przysługującego urlopu, zaproponuj planowanie wolnego na początku roku. Wyjaśnij pracownikom, dlaczego frekwencja w grudniu jest istotna i jak braki kadrowe mogą wpłynąć na wyniki firmy. 

Ostatni krok: Stworzenie Optymalnego Grafiku 

Dostosuj grafik do zwiększonego zapotrzebowania na zamówienia i obsługę klienta. Wspomóż się narzędziami do tworzenia grafików czasu pracy, takimi jak Grafik Optymalny, który automatycznie generuje grafik oparty na danych np. o planowanej sprzedaży, zamówieniach itd. To ułatwi planowanie i oszczędzi czas. 

Załóż bezpłatne konto w Grafiku Optymalnym i odkryj, jak efektywnie zarządzać czasem pracy, oszczędzając nawet do 50% czasu. 

Załóż bezpłatne konto w Grafik Optymalny i przetestuj możliwości tego rozwiązania przez 30 dni za darmo. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie efektywnie zarządzać czasem pracy i zoptymalizować wyniki swojej firmy. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5 (1 głosów, śrenia: 1,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *