Planowanie czasu pracy w niedzielę - 6 kwestii o których musisz pamiętać

Możliwość planowania czasu pracy w niedzielę wiąże się z wieloma zasadami, o których powinieneś pamiętać jako pracodawca. Dodatkowy dzień wolny, co 4 niedziela wolna... czy spełniasz wszystkie kryteria i nie łamiesz Kodeksu Pracy? Przeczytaj poniższy artykuł, a dzięki 6 kluczowym informacjom planowanie czasu pracy w niedziele przestanie mieć dla ciebie tajemnice. 

Planowanie czasu pracy w niedzielę. Dla kogo jest to możliwe?

Większość pracodawców nie może planować pracy w niedzielę, są jednak pewne wyjątki. Praca w tym dniu jest możliwa jedynie w przypadku:

  • prowadzenia akcji ratowniczych w celu ochrony życia lub zdrowia,
  • ochrony mienia lub środowiska,
  • usuwania nagłych awarii,
  • pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej,
  • nagłych i niezbędnych remontach, które są konieczne do normalnego funkcjonowania firmy,
  • osób pracujących w transporcie i komunikacji,
  • straży pożarnej i służb ratowniczych,
  • osób pracujących w rolnictwie,
  • pracowników którzy są zatrudnieni m.in w handlu, gastronomii lub hotelarstwie,
  • osób zatrudnionych w systemie weekendowym.

Niedziela według Kodeksu Pracy a planowanie czasu pracy w niedzielę

Za wykonywanie obowiązków zawodowych w niedzielę uznaje się pracę w przedziale między godziną 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 w dniu kolejnym. Przy takim zakresie praca, która rozpoczęła się w poniedziałek np. o godzinie 4 rano jest pracą w niedzielę. Istnieje możliwość, aby pracodawca przyjął w firmie inny przedział czasowy. 

Święto, które wypada w niedzielę

Jeżeli święto wypada w niedzielę, jako pracodawca nie masz obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego od pracy w innym terminie. Według zasad Kodeksu Pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. W 2020 roku będziemy mieli aż 4 święta wypadające w niedzielę. Będzie to 12 kwietnia czyli Wielkanoc, 3 maja - Święto Konstytucji, 31 maja - Zielone Świątki oraz 1 listopada - Wszystkich Świętych.

Dzień wolny za pracę w niedzielę

Jeżeli Twoi pracownicy wykonują pracę w niedzielę, powinieneś udzielić im dodatkowego dnia wolnego w okresie 6 dni - przed lub po niedzieli pracującej. W sytuacji, gdy pracownik ma zaplanowaną niedzielę jako dzień wolny, a przychodzi tego dnia do pracy, oprócz standardowego wynagrodzenia powinien otrzymać dodatek w wysokości 100%. Pamiętaj o tym, że jeżeli Twój pracownik przychodzi do pracy w niedzielę w przedziale od 6.00 do 6:00; w poniedziałek powinieneś z tego tytułu udzielić całego dnia wolnego, nawet gdyby praca była wykonywana jedynie przez godzinę.

Okres rozliczeniowy rozpoczynający się w niedzielę

Jeżeli okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę, to dla wielu osób planujących pracę pojawia się problem, który jest związany z zasadą 35-godzinnego odpoczynku. W takiej sytuacji, niedziela jest pierwszym dniem tygodnia kodeksowego, a sobota dniem ostatnim. Udzielenie pracownikowi wolnego weekendu nie zawsze będzie oznaczało zapewnienie tego odpoczynku - taki negatywny układ kalendarza opisaliśmy w innym artykule i zapraszamy Cię do lektury.

Co 4 niedziela wolna

Jeżeli planujesz pracę w niedzielę, to pamiętaj, że pracownikom przysługuje co najmniej jedna niedziela wolna raz na cztery tygodnie. Zgodnie z art. 15112 wyjątek stanowią osoby zatrudnione w instytucjach kultury. W ich przypadku, nie jest konieczne zapewnienie wolnych niedziel. Drugim wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni do pracy wyłącznie w weekendy. Dla pracowników zatrudnionych w handlu ten przepis stracił znaczenie, w roku 2020 nie ma bowiem sekwencji czterech handlowych niedziel z rzędu.

Odpowiedni grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy. W każdej chwili możesz umówić się na rozmowę (demo naszego programu) i dowiedzieć się, jak w łatwy sposób zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar, a dodatkowo - poprawić wyniki finansowe!

Pamiętaj, że moduł tworzenia grafików pracy to jeden z wielu, jakie oferuje Grafik Optymalny, z którego korzysta już ponad 1700 firm. Wśród innych modułów są:

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *