Planowanie czasu pracy w niedzielę - 6 kwestii o których musisz pamiętać

Możliwość planowania czasu pracy w niedzielę wiąże się z wieloma zasadami, o których powinieneś pamiętać jako pracodawca. Dodatkowy dzień wolny, co 4 niedziela wolna... czy spełniasz wszystkie kryteria i nie łamiesz Kodeksu Pracy? Przeczytaj poniższy artykuł, a dzięki 6 kluczowym informacjom planowanie czasu pracy w niedziele przestanie mieć dla ciebie tajemnice. 

Planowanie czasu pracy w niedzielę. Dla kogo jest to możliwe?

Większość pracodawców nie może planować pracy w niedzielę, są jednak pewne wyjątki. Praca w tym dniu jest możliwa jedynie w przypadku:

  • prowadzenia akcji ratowniczych w celu ochrony życia lub zdrowia,
  • ochrony mienia lub środowiska,
  • usuwania nagłych awarii,
  • pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej,
  • nagłych i niezbędnych remontach, które są konieczne do normalnego funkcjonowania firmy,
  • osób pracujących w transporcie i komunikacji,
  • straży pożarnej i służb ratowniczych,
  • osób pracujących w rolnictwie,
  • pracowników którzy są zatrudnieni m.in w handlu, gastronomii lub hotelarstwie,
  • osób zatrudnionych w systemie weekendowym.

Niedziela według Kodeksu Pracy a planowanie czasu pracy w niedzielę

Za wykonywanie obowiązków zawodowych w niedzielę uznaje się pracę w przedziale między godziną 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 w dniu kolejnym. Przy takim zakresie praca, która rozpoczęła się w poniedziałek np. o godzinie 4 rano jest pracą w niedzielę. Istnieje możliwość, aby pracodawca przyjął w firmie inny przedział czasowy. 

Święto, które wypada w niedzielę

Jeżeli święto wypada w niedzielę, jako pracodawca nie masz obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego od pracy w innym terminie. Według zasad Kodeksu Pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. W 2020 roku będziemy mieli aż 4 święta wypadające w niedzielę. Będzie to 12 kwietnia czyli Wielkanoc, 3 maja - Święto Konstytucji, 31 maja - Zielone Świątki oraz 1 listopada - Wszystkich Świętych.

Dzień wolny za pracę w niedzielę

Jeżeli Twoi pracownicy wykonują pracę w niedzielę, powinieneś udzielić im dodatkowego dnia wolnego w okresie 6 dni - przed lub po niedzieli pracującej. W sytuacji, gdy pracownik ma zaplanowaną niedzielę jako dzień wolny, a przychodzi tego dnia do pracy, oprócz standardowego wynagrodzenia powinien otrzymać dodatek w wysokości 100%. Pamiętaj o tym, że jeżeli Twój pracownik przychodzi do pracy w niedzielę w przedziale od 6.00 do 6:00; w poniedziałek powinieneś z tego tytułu udzielić całego dnia wolnego, nawet gdyby praca była wykonywana jedynie przez godzinę.

Okres rozliczeniowy rozpoczynający się w niedzielę

Jeżeli okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę, to dla wielu osób planujących pracę pojawia się problem, który jest związany z zasadą 35-godzinnego odpoczynku. W takiej sytuacji, niedziela jest pierwszym dniem tygodnia kodeksowego, a sobota dniem ostatnim. Udzielenie pracownikowi wolnego weekendu nie zawsze będzie oznaczało zapewnienie tego odpoczynku - taki negatywny układ kalendarza opisaliśmy w innym artykule i zapraszamy Cię do lektury.

Co 4 niedziela wolna

Jeżeli planujesz pracę w niedzielę, to pamiętaj, że pracownikom przysługuje co najmniej jedna niedziela wolna raz na cztery tygodnie. Zgodnie z art. 15112 wyjątek stanowią osoby zatrudnione w instytucjach kultury. W ich przypadku, nie jest konieczne zapewnienie wolnych niedziel. Drugim wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni do pracy wyłącznie w weekendy. Dla pracowników zatrudnionych w handlu ten przepis stracił znaczenie, w roku 2020 nie ma bowiem sekwencji czterech handlowych niedziel z rzędu.

Odpowiedni grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy. W każdej chwili możesz umówić się na rozmowę (demo naszego programu) i dowiedzieć się, jak w łatwy sposób zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar, a dodatkowo - poprawić wyniki finansowe!

Pamiętaj, że moduł tworzenia grafików pracy to jeden z wielu, jakie oferuje Grafik Optymalny, z którego korzysta już ponad 1700 firm. Wśród innych modułów są:

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *