Wakacje coraz bliżej - utwórz plan urlopów na lato 2020 roku!

Wakacje coraz bliżej - utwórz plan urlopów na lato 2020 krok po kroku tak, jak robi się to w największych firmach

Zaczyna się lato, a więc i wakacje. Dla pracowników oznacza to okres upragnionego odpoczynku. Czy pracodawcy również oczekują lata z niecierpliwością? Nie sądzę. Okres urlopowy bywa trudny. Jak udzielić urlopów w taki sposób, by firma w tym czasie działała płynnie? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

Jeśli w Twojej firmie działa organizacja związkowa, to plany urlopowe zapewne są już ustalone. W pozostałych firmach plany urlopowe nie są wymogiem, a dobrą praktyką pozwalającą pogodzić potrzeby pracodawcy i pracowników. Stworzenie takiego planu polega zatem na uzgodnieniu dogodnych dla obu stron terminów.

Aby stworzyć plany urlopowe na wakacje 2020, w pierwszej kolejności ustal, ile urlopu pozostało pracownikom do wykorzystania w tym roku. W udzielaniu urlopów na okres wakacji priorytetowo potraktuj te osoby, które mają jeszcze najwięcej urlopu. Zwróć uwagę, czy przypadkiem nie ma osób, które mają urlop zaległy jeszcze za rok ubiegły - te osoby muszą wykorzystać urlop jak najszybciej - termin jego wykorzystania zgodnie z przepisami mija 30 września.

Sprawdź też, którzy pracownicy nie mieli jeszcze w tym roku nieprzerwanego 2-tygodniowego urlopu. To także wymóg Kodeksu Pracy. Jeśli są takie osoby, to pamiętaj, że czas urlopu, pozostał do wykorzystania, nie możesz podzielić w taki sposób, aby ten nieprzerwany 2-tygodniowy urlop nie mógł mieć miejsca.

W tym roku okres urlopowy będzie inny niż zazwyczaj. Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu zmieniła sposób funkcjonowania firm i nasze życia. Co prawda wyjazdy zagraniczne, jak i podróże po kraju są możliwe, ale nie wszyscy są do tego skłonni z ostrożności. Tym samym wcześniejsze plany pracowników co do wyjazdów mogą ulec zmianie. Jeśli problemem w Twojej firmie jest niedobór rąk do pracy w okresie wakacyjnym lub jeśli firma stara się obecnie odrobić straty w związku z pandemią i potrzebujesz teraz ludzi, to może warto, abyś zapytał pracowników, czy nadal są chętni wziąć urlop we wcześniej deklarowanych terminach. 

Warto też, abyś wprowadził limity osób przebywających na urlopach w tym samym czasie, które powinny wynikać z tego, jak bardzo firma będzie funkcjonować płynnie w okresie urlopów z niedoborem pracowników. Przemyśl też, czy są jakieś kluczowe terminy, kiedy udzielenie urlopu nie jest możliwe. Przykładowo: zatrudniasz 5 pracowników, a zamówienia realizowane są płynnie, gdy pracują 4 osoby, poza ostatnim i pierwszym tygodniem miesiąca, kiedy pracy jest więcej w związku z zamówieniami i innymi czynnościami. Znaczy to, że możesz udzielić 30 dni urlopu w lipcu i sierpniu w taki sposób, by daty nie pokrywały się.

Nie zapomnij o osobach, które mają dzieci w wieku przedszkolnym. Większość przedszkoli ma przerwę w drugiej połowie sierpnia i rodzice często potrzebują urlopu wypoczynkowego w tym okresie, by zapewnić dzieciom opiekę.

Pamiętaj o stronie formalnej związanej z urlopami. Najlepiej, gdyby pracownik złożył wniosek, który podpisze przełożony. Nie będzie później wątpliwości, czy urlop miał miejsce i czy było to za zgodą przełożonego. Udzielone urlopy powinny być na bieżąco zliczane, aby mieć kontrolę nad wykorzystaniem dostępnej dla pracownika puli. Można to zrobić w Excelu, ale trwa to dużo dłużej i jest podatne na błędy. Właśnie dlatego sugerujemy Grafik Optymalny. W naszym systemie można łatwo zaplanować urlopy, mieć kontrolę nad stanami urlopu do wykorzystania przez poszczególne osoby oraz wysyłać i akceptować wnioski urlopowe w formie elektronicznej, bez zbędnej papierologii.

Grafik Optymalny od 2014 roku pomaga sprawnie zarządzać zasobami ludzkimi i optymalizować koszty. Od tego czasu nieustannie się rozwijamy i stale pracujemy nad naszym produktem. Przełomowy dla firmy okazał się rok 2018, w którym zostaliśmy wyróżnieni przez Google jako jedna z 9 młodych firm z Europy Środkowo-Wschodniej oferujących innowacyjny produkt oraz wyjątkową obsługę klienta. W efekcie zostaliśmy zaproszeni do udziału w programie Google Residency. W tym samym roku firma stała się częścią konceptu Store of the Future stworzonego przez Microsoft, gdzie prezentowane są najbardziej innowacyjne technologie dla branży Retail. Funkcjonalność Grafiku Optymalnego i stale poszerzające się grono klientów przyciągnęło uwagę mediów, a Grafik Optymalny trafił do największych polskich gazet, serwisów internetowych i mediów branżowych! Wielokrotnie pojawialiśmy się również w mediach ogólnopolskich. Zachęcamy Cię do sprawdzenia, jak działa nasz program.

Jak wiesz, korzystając z naszego programu nie tylko zaplanujesz urlopy, ale również stworzyć optymalne grafiki pracy. Jeżeli chcesz tworzyć optymalne grafiki pracy, pod uwagę powinieneś brać wiele czynników m.in okres rozliczeniowy, natężenie pracy w poszczególnych miesiącach, spełnienie wymogów Kodeksu Pracy i wiele innych. Aby uporządkować procesy skorzystaj z naszego narzędzia. Grafik Optymalny realnie wpłynie na Twoją codzienną pracę i pomoże Ci tworzyć dobre grafiki, które są zgodne z budżetem i założeniami Twojej firmy. Jak działa Grafik Optymalny? Szczegóły poniżej! Jeśli chcesz porozmawiać z nami o wykorzystaniu programu w swojej firmie, zadzwoń pod nr 603 722 987 lub napisz na magda.sarnet@grafikoptymalny.pl.

Zastanawiasz się, jak może wyglądać przykładowy grafik pracy generowany jednym kliknięciem w naszym programie? Odpowiedź poniżej!

tooltip grafik pracy kalendarz czas pracy koszty pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *