Wakacje coraz bliżej - utwórz plan urlopów na lato 2020 roku!

Wakacje coraz bliżej - utwórz plan urlopów na lato 2020 krok po kroku tak, jak robi się to w największych firmach

Zaczyna się lato, a więc i wakacje. Dla pracowników oznacza to okres upragnionego odpoczynku. Czy pracodawcy również oczekują lata z niecierpliwością? Nie sądzę. Okres urlopowy bywa trudny. Jak udzielić urlopów w taki sposób, by firma w tym czasie działała płynnie? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

Jeśli w Twojej firmie działa organizacja związkowa, to plany urlopowe zapewne są już ustalone. W pozostałych firmach plany urlopowe nie są wymogiem, a dobrą praktyką pozwalającą pogodzić potrzeby pracodawcy i pracowników. Stworzenie takiego planu polega zatem na uzgodnieniu dogodnych dla obu stron terminów.

Aby stworzyć plany urlopowe na wakacje 2020, w pierwszej kolejności ustal, ile urlopu pozostało pracownikom do wykorzystania w tym roku. W udzielaniu urlopów na okres wakacji priorytetowo potraktuj te osoby, które mają jeszcze najwięcej urlopu. Zwróć uwagę, czy przypadkiem nie ma osób, które mają urlop zaległy jeszcze za rok ubiegły - te osoby muszą wykorzystać urlop jak najszybciej - termin jego wykorzystania zgodnie z przepisami mija 30 września.

Sprawdź też, którzy pracownicy nie mieli jeszcze w tym roku nieprzerwanego 2-tygodniowego urlopu. To także wymóg Kodeksu Pracy. Jeśli są takie osoby, to pamiętaj, że czas urlopu, pozostał do wykorzystania, nie możesz podzielić w taki sposób, aby ten nieprzerwany 2-tygodniowy urlop nie mógł mieć miejsca.

W tym roku okres urlopowy będzie inny niż zazwyczaj. Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu zmieniła sposób funkcjonowania firm i nasze życia. Co prawda wyjazdy zagraniczne, jak i podróże po kraju są możliwe, ale nie wszyscy są do tego skłonni z ostrożności. Tym samym wcześniejsze plany pracowników co do wyjazdów mogą ulec zmianie. Jeśli problemem w Twojej firmie jest niedobór rąk do pracy w okresie wakacyjnym lub jeśli firma stara się obecnie odrobić straty w związku z pandemią i potrzebujesz teraz ludzi, to może warto, abyś zapytał pracowników, czy nadal są chętni wziąć urlop we wcześniej deklarowanych terminach. 

Warto też, abyś wprowadził limity osób przebywających na urlopach w tym samym czasie, które powinny wynikać z tego, jak bardzo firma będzie funkcjonować płynnie w okresie urlopów z niedoborem pracowników. Przemyśl też, czy są jakieś kluczowe terminy, kiedy udzielenie urlopu nie jest możliwe. Przykładowo: zatrudniasz 5 pracowników, a zamówienia realizowane są płynnie, gdy pracują 4 osoby, poza ostatnim i pierwszym tygodniem miesiąca, kiedy pracy jest więcej w związku z zamówieniami i innymi czynnościami. Znaczy to, że możesz udzielić 30 dni urlopu w lipcu i sierpniu w taki sposób, by daty nie pokrywały się.

Nie zapomnij o osobach, które mają dzieci w wieku przedszkolnym. Większość przedszkoli ma przerwę w drugiej połowie sierpnia i rodzice często potrzebują urlopu wypoczynkowego w tym okresie, by zapewnić dzieciom opiekę.

Pamiętaj o stronie formalnej związanej z urlopami. Najlepiej, gdyby pracownik złożył wniosek, który podpisze przełożony. Nie będzie później wątpliwości, czy urlop miał miejsce i czy było to za zgodą przełożonego. Udzielone urlopy powinny być na bieżąco zliczane, aby mieć kontrolę nad wykorzystaniem dostępnej dla pracownika puli. Można to zrobić w Excelu, ale trwa to dużo dłużej i jest podatne na błędy. Właśnie dlatego sugerujemy Grafik Optymalny. W naszym systemie można łatwo zaplanować urlopy, mieć kontrolę nad stanami urlopu do wykorzystania przez poszczególne osoby oraz wysyłać i akceptować wnioski urlopowe w formie elektronicznej, bez zbędnej papierologii.

Grafik Optymalny od 2014 roku pomaga sprawnie zarządzać zasobami ludzkimi i optymalizować koszty. Od tego czasu nieustannie się rozwijamy i stale pracujemy nad naszym produktem. Przełomowy dla firmy okazał się rok 2018, w którym zostaliśmy wyróżnieni przez Google jako jedna z 9 młodych firm z Europy Środkowo-Wschodniej oferujących innowacyjny produkt oraz wyjątkową obsługę klienta. W efekcie zostaliśmy zaproszeni do udziału w programie Google Residency. W tym samym roku firma stała się częścią konceptu Store of the Future stworzonego przez Microsoft, gdzie prezentowane są najbardziej innowacyjne technologie dla branży Retail. Funkcjonalność Grafiku Optymalnego i stale poszerzające się grono klientów przyciągnęło uwagę mediów, a Grafik Optymalny trafił do największych polskich gazet, serwisów internetowych i mediów branżowych! Wielokrotnie pojawialiśmy się również w mediach ogólnopolskich. Zachęcamy Cię do sprawdzenia, jak działa nasz program.

Jak wiesz, korzystając z naszego programu nie tylko zaplanujesz urlopy, ale również stworzyć optymalne grafiki pracy. Jeżeli chcesz tworzyć optymalne grafiki pracy, pod uwagę powinieneś brać wiele czynników m.in okres rozliczeniowy, natężenie pracy w poszczególnych miesiącach, spełnienie wymogów Kodeksu Pracy i wiele innych. Aby uporządkować procesy skorzystaj z naszego narzędzia. Grafik Optymalny realnie wpłynie na Twoją codzienną pracę i pomoże Ci tworzyć dobre grafiki, które są zgodne z budżetem i założeniami Twojej firmy. Jak działa Grafik Optymalny? Szczegóły poniżej! Jeśli chcesz porozmawiać z nami o wykorzystaniu programu w swojej firmie, zadzwoń pod nr 887 033 345 lub napisz na biuro@grafikoptymalny.pl.

Zastanawiasz się, jak może wyglądać przykładowy grafik pracy generowany jednym kliknięciem w naszym programie? Odpowiedź poniżej!

tooltip grafik pracy kalendarz czas pracy koszty pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 3,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *