Plan urlopów - najczęściej popełniane błędy

Tworzenie planów urlopowych - w niektórych firmach obowiązkowe, w innych dobra praktyka. Niezależnie od tego czy tworzysz go, bo musisz, czy bo ułatwia to życie, zwróć uwagę na poniższe najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu planów urlopowych.

  • Brak planu urlopowego. Plan urlopów to konieczność dla wszystkich firm, w których działa organizacja związkowa. Jeśli jednak nie jest Ci wszystko jedno, kiedy Twoi pracownicy pójdą na urlop, nie zaplanowanie wcześniej terminów byłoby błędem. Możesz się wówczas spotkać z sytuacją, kiedy wszyscy pracownicy chcą iść na urlop w tym samym czasie albo wykorzystać przysługujący urlop niezgodnie z przepisami. Utworzenie planu urlopów nie jest trudne, można to zrobić w czterech prostych krokach. 
  • Niewłaściwa liczba zaplanowanych dni urlopu. Aby zaplanować właściwie urlopy należy wiedzieć ile dni urlopu przysługuje pracownikowi. Może to być 20 lub 26 dni. Tej i innym zasadom tworzenia grafików pracy i planowania urlopów poświęciliśmy cały artykuł. W planowaniu urlopów błędne byłoby również zaplanowanie wszystkich dni, nie pozostawiając czterech do wykorzystania w dowolnym terminie w ramach urlopu “na żądanie”.
  • Brak konsultacji z pracownikami. Termin urlopu powinien być uzgodniony z pracownikiem. Wyznaczanie dat urlopu bez porozumienia z pracownikiem jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym. Powoduje on też niezadowolenie z pracy, zwiększa prawdopodobieństwo rotacji, “lewych” zwolnień lekarskich i urlopów “na żądanie”.
  • Urlopy w wysokim w sezonie. Planując urlopy sprawdź, czy ich udzielenie jest możliwe tj. czy przypadkiem nie udzielasz ich w wysokim sezonie tj. okresie, w którym zapotrzebowanie na usługi Twojej firmy, a tym samym na pracę jest najwyższe. Dotyczy to zwłaszcza branży turystycznej (sprawdź artykuł o grafikach pracy w hotelach), rolnictwa, gastronomii.
  • Nakładanie się urlopów. Aby podczas urlopów firma funkcjonowała normalnie sprawdź, czy planujesz je w taki sposób, aby urlopy pracowników danej komórki organizacyjnej nie wypadały w tym samym czasie. Mogłoby Ci wówczas zabraknąć rąk do pracy. Wiąże się to również z planowaniem sprzedaży, o której pisaliśmy w innym artykule na naszym blogu.
  • Brak czasu na przekazanie spraw. Planując urlop pracowników na stanowiskach zarządczych w ramach tego samego działu nie planuj urlopów następujących po sobie. Pozbawisz wówczas te osoby możliwości przekazania sobie ważnych spraw i zadań.
  • Brak narzędzi do planowania. Planowanie bez dedykowanych narzędzi np. na kartce papieru może skutkować pomyłkami i powyższymi błędami. Lepiej zatem ułatwić sobie życie i stosować narzędzia wspomagające planowanie urlopów. Urlopy możesz łatwo planować w Grafiku Optymalnym. Poniższy film pokazuje jak to zrobić:

Planowanie urlopów to tylko jedna z wielu funkcji w Grafiku Optymalnym. Sprawdź poniższe podsumowanie i poznaj nas lepiej:

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.