Plan urlopów - najczęściej popełniane błędy

Tworzenie planów urlopowych - w niektórych firmach obowiązkowe, w innych dobra praktyka. Niezależnie od tego czy tworzysz go, bo musisz, czy bo ułatwia to życie, zwróć uwagę na poniższe najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu planów urlopowych.

  • Brak planu urlopowego. Plan urlopów to konieczność dla wszystkich firm, w których działa organizacja związkowa. Jeśli jednak nie jest Ci wszystko jedno, kiedy Twoi pracownicy pójdą na urlop, nie zaplanowanie wcześniej terminów byłoby błędem. Możesz się wówczas spotkać z sytuacją, kiedy wszyscy pracownicy chcą iść na urlop w tym samym czasie albo wykorzystać przysługujący urlop niezgodnie z przepisami. Utworzenie planu urlopów nie jest trudne, można to zrobić w czterech prostych krokach. 
  • Niewłaściwa liczba zaplanowanych dni urlopu. Aby zaplanować właściwie urlopy należy wiedzieć ile dni urlopu przysługuje pracownikowi. Może to być 20 lub 26 dni. Tej i innym zasadom tworzenia grafików pracy i planowania urlopów poświęciliśmy cały artykuł. W planowaniu urlopów błędne byłoby również zaplanowanie wszystkich dni, nie pozostawiając czterech do wykorzystania w dowolnym terminie w ramach urlopu “na żądanie”.
  • Brak konsultacji z pracownikami. Termin urlopu powinien być uzgodniony z pracownikiem. Wyznaczanie dat urlopu bez porozumienia z pracownikiem jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym. Powoduje on też niezadowolenie z pracy, zwiększa prawdopodobieństwo rotacji, “lewych” zwolnień lekarskich i urlopów “na żądanie”.
  • Urlopy w wysokim w sezonie. Planując urlopy sprawdź, czy ich udzielenie jest możliwe tj. czy przypadkiem nie udzielasz ich w wysokim sezonie tj. okresie, w którym zapotrzebowanie na usługi Twojej firmy, a tym samym na pracę jest najwyższe. Dotyczy to zwłaszcza branży turystycznej (sprawdź artykuł o grafikach pracy w hotelach), rolnictwa, gastronomii.
  • Nakładanie się urlopów. Aby podczas urlopów firma funkcjonowała normalnie sprawdź, czy planujesz je w taki sposób, aby urlopy pracowników danej komórki organizacyjnej nie wypadały w tym samym czasie. Mogłoby Ci wówczas zabraknąć rąk do pracy. Wiąże się to również z planowaniem sprzedaży, o której pisaliśmy w innym artykule na naszym blogu.
  • Brak czasu na przekazanie spraw. Planując urlop pracowników na stanowiskach zarządczych w ramach tego samego działu nie planuj urlopów następujących po sobie. Pozbawisz wówczas te osoby możliwości przekazania sobie ważnych spraw i zadań.
  • Brak narzędzi do planowania. Planowanie bez dedykowanych narzędzi np. na kartce papieru może skutkować pomyłkami i powyższymi błędami. Lepiej zatem ułatwić sobie życie i stosować narzędzia wspomagające planowanie urlopów. Urlopy możesz łatwo planować w Grafiku Optymalnym. Poniższy film pokazuje jak to zrobić:

Planowanie urlopów to tylko jedna z wielu funkcji w Grafiku Optymalnym. Sprawdź poniższe podsumowanie i poznaj nas lepiej:

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *