Organizacja czasu pracy - jak dobrze organizować pracę?

Właściwa organizacja pracy to klucz do rozwoju firmy, budowania przewagi konkurencyjnej, eliminacji niepotrzebnych kosztów, a także zwiększenia satysfakcji pracowników z warunków zatrudnienia. Zadowolenie pracowników przekłada się z kolei na jakość świadczonych przez firmę usług, wyższą sprzedaż produktów oraz jej renomę wśród klientów. Sprawne organizowanie czasu pracy jest więc niezwykle istotne, a dedykowane oprogramowanie może znacznie to ułatwić. Przez organizację czasu pracy można rozumieć właściwe planowanie godzin pracy tj. tworzenie harmonogramów czasu pracy, jak i organizowanie zadań w ramach godzin pracy. W tym artykule zajmiemy się pierwszym aspektem.

Dobra organizacja czasu pracy pracowników

Myśląc o dobrej organizacji czasu pracy pracowników, trzeba mieć na uwadze kilka aspektów. Po pierwsze, właściwa organizacja pracy powinna uwzględniać zarówno potrzeby firmy w zakresie obsady poszczególnych stanowisk, jak i oczekiwania i możliwości jej pracowników (uwzględnienie preferowanych dni wolnych, terminów urlopów i absencji).

Organizacja czasu pracy w każdej firmie powinna być ustalana w indywidualny sposób. Każda branża i przedsiębiorstwo ma bowiem inne potrzeby w tym zakresie. Co więcej, zapotrzebowanie na pracowników może się zmieniać w zależności od ilości pracy w danym momencie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm z branży handlowej, turystycznej i gastronomicznej. Przy tworzeniu harmonogramów czasu pracy należy mieć na uwadze także przepisy Kodeksu Pracy w zakresie norm i odpoczynków, których nieprzestrzeganie grozi karami finansowymi.

Jakby tego było mało, w organizacji czasu pracy należy uwzględnić także indywidualne potrzeby pracowników, w tym ich dyspozycyjność do pracy w poszczególnych godzinach, dniach i miesiącach oraz tzw. „prośby grafikowe” o konkretne dni wolne. Nie bez znaczenia są także urlopy i planowane absencje, które również wpływają na ostateczny kształt grafików pracowniczych tworzonych przez firmę.

Sprawdzone metody organizacji czasu pracy

Aby sprawnie organizować pracę w przedsiębiorstwie, warto wykorzystać sprawdzone metody i narzędzia. Jednym z wartych wdrożenia narzędzi do pracy w firmie jest system do zarządzania czasem pracy, który pozwala na tworzenie od podstaw w pełni dostosowanych zarówno do potrzeb firmy, jak i jej pracowników oraz zgodnych z aktualnie obowiązującymi przepisami grafików czasu pracy. Systemy takie jak Grafik Optymalny pozwalają ponadto na raportowanie pracy oraz uzyskanie aktualnych informacji o czasie pracy, jej kosztach i pracownikach.

Grafik Optymalny posiada rozbudowaną funkcjonalność, pozostając przy tym narzędziem prostym i intuicyjnym w obsłudze. Dzięki niemu tworzenie grafików staje się czynnością prostą, szybką oraz w pełni dostosowaną do zmieniających się w czasie potrzeb każdej firmy. Z jego możliwościami w zakresie organizacji pracy można zapoznać się zupełnie bezpłatne.

Specjalnie z myślą o osobach, które rozważają wdrożenie w swojej firmie nowoczesnego systemu planowania czasu pracy, przygotowaliśmy bezpłatny, 30-dniowy okres próbny. Skorzystaj z niego już teraz i przekonaj się, jak Grafik Optymalny może usprawnić pracę w Twojej firmie!

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *