Grafik czasu pracy na kwiecień 2023 - jak go stworzyć

Przystępując do planowania grafiku pracy na kwiecień 2023, musisz uwzględnić kilka istotnych czynników. Tworzenie planu pracy będzie specyficzne dla większości firm, ze względu na przypadające na początku miesiąca Święta Wielkanocne. W poniższym artykule podpowiadam, jak zaplanować grafik na kwiecień 2023 roku i na co warto zwrócić uwagę w nadchodzącym miesiącu. 

Norma czasu pracy na kwiecień 2023

Tworząc grafik na kwiecień 2023, w pierwszej kolejności pamiętaj o normie czasu pracy, która w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat wynosi 152 godziny.  Daje to 19 dni pracy i aż 11 dni wolnych. Dla mniejszych wymiarów etatów czas pracy jest proporcjonalnie niższy i wynosi: 

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu: 76 godzin, 
  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu: 38 godzin.

Jak ustalić odpoczynki w kwietniu 2023?

Kwiecień rozpoczyna się od soboty, a więc tydzień w kontekście udzielania odpoczynku tygodniowego trwa od soboty do piątku. Jeśli zatem Twoja firma rozlicza się w miesięcznym okresie rozliczeniowym, to pamiętaj, aby w tym przedziale, zaplanować swoim pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. To samo tyczy się tych firm, dla których kwiecień jest pierwszym miesiącem dłuższego, np. kwartalnego okresu rozliczeniowego. Dla przedsiębiorstw, w których w kwietniu nie rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, wciąż przyjmuje się wyznaczenie tygodnia „kodeksowego”, jak to było w jego pierwszym miesiącu. Poza odpoczynkiem tygodniowym, tworząc grafik, zwróć uwagę na to, aby zachować minimum 11 godzin odpoczynku w ciągu każdej doby pracowniczej (tj. kolejnych 24 godzin od rozpoczęcia pracy), dla zachowania zgodności z zasadami Kodeksu Pracy

Nachodzące święta

W tym roku Święta Wielkanocne wypadają na początku miesiąca, czyli w dniach 8-10 kwietnia. W tygodniu poprzedzającym sklepy spożywcze oraz te oferujące ozdoby, kwiaty oraz zabawki powinny przygotować się na duży ruch i zaplanować większą obsadę, aby sprostać obsłudze większej ilości klientów.

Oprócz wyżej wymienionych, na większy ruch w kwietniu powinny się również przygotować sklepy oferujące odzież i obuwie. Początek kwietnia oznacza początek nowego sezonu i chęć wymiany garderoby na lżejszą. Sprzyjają temu święta i wyższe temperatury. Trzeba zatem obserwować prognozę pogody i jeśli temperatury będą wiosenne należy zapewnić liczebniejszy personel.

Tworząc grafik w Grafiku Optymalnym łatwo sprawdzisz aktualną obsadę swojego sklepu.

Niedziele handlowe a grafik pracy

W związku ze świętami oraz majówką w kwietniu czekają nas aż dwie niedziele handlowe: pierwsza 2 kwietnia, a druga 30 kwietnia. Warto wykorzystać ten moment dobrze i zaplanować grafiki pracy, aby personel sprawnie mógł obsłużyć klientów, którzy tłumnie ruszą na zakupy. Kierownicy sklepów spożywczych powinni wzmocnić obsadę nie tylko w niedzielę handlowa 30 kwietnia, ale i w sobotę, ponieważ klienci będą robić zapasy na długi weekend. Zatem zweryfikuj dane z poprzedniego roku dotyczące obrotów, aby zaplanować odpowiednią obsadę

Grafiki w hotelarstwie

Kwiecień w hotelarstwie nie jest mocnym miesiącem. Sezon zaczyna się rozkręcać dopiero w maju. Managerowie powinni więc ostrożnie „wydawać” roboczogodziny adekwatnie do ilości rezerwacji.

Urlopy wypoczynkowe w kwietniu

Kwiecień to dobry miesiąc, aby udzielić urlopu wypoczynkowego części twoich pracowników.  Branża, w której w szczególności warto przemyśleć udzielanie urlopów już teraz to branża turystyczna, ponieważ od majówki rezerwacji będzie przybywać, tym samym potrzebne będą wszystkie ręce na pokładzie. Warto abyś omówił z pracownikami zasady udzielania urlopu w okolicy Wielkanocy, aby uniknąć kłótni, kiedy z urlopu będzie chciało skorzystać więcej osób niż to możliwe.

Gotowy grafik pracy na kwiecień 2023 musisz podać do wiadomości pracowników najpóźniej 24 kwietnia. Najlepiej udostępnić im grafik pracy online, wówczas będą mogli się z nim zapoznać będąc w domu. Służy do tego Grafik Optymalny, który wspomoże Cię we wszystkich czynnościach związanych z czasem pracy – stworzy automatycznie grafik, rozliczy i zaewidencjonuje godziny pracy i absencji itd.

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *