Jak zapewnić 35-godzinny odpoczynek tygodniowy przy niekorzystnym układzie kalendarza?

Jeśli planujesz czas pracy i tworzysz grafiki, z pewnością co jakiś czas zmagasz się z problemem rozplanowania grafiku w taki sposób, aby zapewnić każdemu pracownikowi nieprzerwany, 35-godzinny odpoczynek w tygodniu Kodeksowym. Warto pamiętać, że tydzień Kodeksu Pracy zazwyczaj nie pokrywa się z tygodniem kalendarzowym, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Najbardziej niekorzystna pod tym kątem jest sytuacja, kiedy tydzień rozpoczyna się w niedzielę, a kończy w sobotę. Czy zaplanowanie w grafiku pracy wolnego weekendu zapewnia odpoczynek tygodniowy? Dowiesz się z tego artykułu.

Tydzień Kodeksu Pracy

Tydzień kodeksowy rozpoczyna się pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, który jest przyjęty w firmie i trwa przez kolejne 7 dni (sprawdź także inne zasady tworzenia grafików pracy tutaj). W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego, pierwszy dzień danego miesiąca, niezależnie w jakim dniu tygodnia kalendarzowego przypada, rozpoczyna nam tydzień Kodeksowy, na którym opieramy się podczas tworzenia grafików pracowniczych. Zatem jeśli 1 marca wypada w środę, wówczas tydzień kodeksowy trwa od środy do wtorku. Jeżeli firma funkcjonuje w okresie rozliczeniowym kwartalnym, wówczas tydzień trwa od pierwszego dnia kwartału. Jeśli kwartał zaczyna się w piątek, wówczas tydzień trwa od piątku do czwartku i tak jest przez cały kwartał. Analogicznie w przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych.

Musisz zapewnić 35 godzin odpoczynku

Według przepisów 35-godzinny odpoczynek powinien obejmować minimalnie 11-godzinny odpoczynek dobowy oraz niedzielę. Jeśli nie jesteśmy w stanie w ten sposób ułożyć grafiku, ponieważ praca w firmie możliwa jest również w sobotę i niedzielę (w przypadku systemu równoważnego), wówczas odpoczynek powinien być planowany od poniedziałku do piątku.

Odpoczynek tygodniowy - system podstawowy i stałe godziny pracy

Pracodawcy, którzy układają harmonogram w systemie podstawowym, zazwyczaj nie mają problemu z rozłożeniem odpoczynków tygodniowych, ponieważ praca wykonywana jest od poniedziałku do piątku w stałych godzinach, a wolny weekend zapewnia nam odpoczynek. Podstawowy system czasu pracy jest najbardziej popularny. Stosują go firmy w których praca wykonywana jest od poniedziałku do piątku w stałych godzinach, są to m.in urzędy i administracja firm. Gdyby podejść do przepisów KP dosłownie, w przypadku okresu rozliczeniowego rozpoczynającego się w niedzielę, wolny (zawsze) weekend nie zapewniałby odpoczynku tygodniowego.
Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z PIP. W związku z tym, że układ kalendarza jest niekorzystny, nie ma konieczności dokonywania zmian w harmonogramie, należy więc uznać, że odpoczynek został zapewniony. Wpływ na to ma charakterystyka podstawowego systemu - zmiany są stałe, a odpoczynki zawsze weekendowe. 

Jeśli Twoi pracownicy zatrudnieni są w systemie podstawowym, masz zatem klarowną sytuację.

Odpoczynek tygodniowy - system podstawowy zmianowy i równoważny 

Gdy tydzień kodeksowy rozpoczyna się w niedzielę, osoby które planują czasu pracy w systemie równoważnym, mają nie lada wyzwanie, aby zaplanować poprawnie odpoczynki. Spowodowane jest to tym, że wiele firm, które mają możliwość pracy w systemie równoważnym, nie pracuje w niedzielę i wówczas dniem wolnym jest właśnie niedziela, czasem w połączeniu z sobotą by skumulować wolnych 35 godzin. 

Z kolei jeżeli firma działa w niedzielę, to zazwyczaj pracownicy mają jakiś wolny weekend w miesiącu - w całości sobotę i niedzielę.

Czy w takiej sytuacji można również zignorować odpoczynek przy niekorzystnym układzie kalendarza? Niestety nie. Jeśli praca planowana pracownikowi jest w różne dni i godziny, należy traktować zapisy KP dosłownie i wówczas wolny weekend nie zapewnia odpoczynku tygodniowego. W takiej sytuacji najdogodniej zaplanować pracę w poniedziałek odpowiednio później, lub odpowiednio skrócić pracę w piątek.

Jeśli masz problem z prawidłowym ustaleniem odpoczynku tygodniowego, planuj grafiki pracownicze w GrafikOptymalny.pl. System sprawdzi za Ciebie, czy odpoczynek udzielony jest poprawnie.

Odpoczynek tygodniowy - wyjątki

Możliwość skrócenia odpoczynku tygodniowego obejmuje kilka wyjątków, m.in dotyczy pracowników, którzy są delegowani do zarządzania zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Zasady nie obowiązują również w przypadku przeprowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, a także w celu ochrony mienia lub środowiska, bądź usunięcia awarii. Wyjątek stanowi również sytuacja podczas pracy zmianowej, gdy pracownik przechodzi na inną zmianę, względem tej, która wcześniej była dla niego ustalona w grafiku planowanym.

W przypadku powyższych kwestii, pracodawca może skrócić czas odpoczynku tygodniowego, maksymalnie do 24 godzin, niezależnie od obowiązującego systemu czasu pracy. Dodatkowo w zamian za skrócenie odpoczynku, nie ma konieczności udzielenia czasu wolnego. 

Kara za naruszenie przepisów

Udzielenie odpoczynków tygodniowych należy do obowiązków pracodawcy. Wymóg określony jest w Kodeksie Pracy, a naruszenie tych zasad, skutkuje wykroczeniem przeciwko prawom pracownika za co grozi kara grzywny od 1000 do 30 000 tysięcy zł.

Możliwości Grafiku Optymalnego

W naszym systemie do planowania czasu pracy, masz pełną kontrolę nad swoim grafikiem. Grafik Optymalny działa w zgodzie ze wszystkimi zasadami Kodeksu Pracy, więc jeśli zapomnisz np. o uwzględnieniu odpoczynków tygodniowych, system od razu Ci o tym przypomni. Jeśli chcesz wypróbować system, możesz to zrobić już dzisiaj - oczywiście za darmo.

 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 4,75 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *