Miesięczny a kwartalny okres rozliczeniowy - 5 ważnych kwestii

Jako przedsiębiorca albo Dyrektor ds. Personalnych z pewnością wielokrotnie zastanawiałeś się, jaki okres rozliczeniowy byłby właściwy dla Twojej firmy. Zapewne słyszałeś, że funkcjonowanie w miesięcznym okresie rozliczeniowym mniej się opłaca. Z drugiej strony jednak praca w dłuższych okresach być może jest trudniejsza w rozliczeniu.

W tym artykule znajdziesz 5 ważnych aspektów, które musisz rozważyć zmieniając długość okresu rozliczeniowego w firmie.

Dostosowanie czasu pracy do ilości pracy

Planowanie czasu pracy w kwartalnym okresie daje możliwość zaplanowania pracownikowi innej liczby godzin w miesiącu niż wynosi norma średniotygodniowa dla tego miesiąca. Jest to szczególnie korzystne w branżach, gdzie ilość pracy jest różna w każdym miesiącu. Oznacza to bowiem, że można zaplanować więcej godzin w miesiącu, kiedy pracy jest więcej, a mniej w miesiącu, kiedy pracy jest mniej. Przykładowo w sklepie z zabawkami w 4 kwartale planuje się pracownikom w październiku trochę mniej godzin, aby móc wykorzystać je w grudniu, kiedy jest dużo klientów w związku z zakupami prezentów, a tym samym potrzeba więcej pracowników do ich obsługi.

Oszczędności

Powyższy sposób planowania oznacza znaczne oszczędności. Przy miesięcznym okresie rozliczeniowym wspomniany sklep w grudniu musiałby wypłacić pracownikom wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak pisaliśmy w innym artykule, na złym grafiku pracy można dużo stracić. Jeśli zatem ilość pracy w poszczególnych miesiącach okresu jest zmienna  wprowadzenie kwartalnego okresu rozliczeniowego ma sens w kontekście finansowym dla firmy.

Perspektywa pracownika

Inaczej rzecz wygląda z perspektywy pracownika. Może on uznać, iż nie jest to sprawiedliwe, że nie dostaje wynagrodzenia za dodatkową pracę w danym miesiącu. W innym miesiącu pracował co prawda mniej, ale nie z własnej woli. Ponieważ obecnie w większości branż pracowników brakuje, należy tę perspektywę wziąć sobie do serca. Koszty rekrutowania nowego pracownika, który odszedł do konkurencji, bo chce mieć płacone, mogą być wyższe niż oszczędności z tytułu niewypłacania dodatku za nadgodziny.

Perspektywa osoby tworzącej grafiki pracy 

Planowanie czasu pracy w kwartalnym okresie rozliczeniowym  jest nieco trudniejsze niż w okresie miesięcznym. W pierwszym miesiącu jest łatwo, ale w drugim i trzecim trzeba się odnosić do liczby godzin w poprzednich, co przy dużej liczbie pracowników i bez stosowania narzędzi do planowania jest kłopotliwe. Co więcej, jeśli osoba planująca przesadzi z liczbą godzin w pierwszym i drugim miesiącu licząc na zatrudnienie dodatkowych pracowników albo nie będąc świadomą ilości pracy w trzecim, wówczas w trzecim miesiącu może mieć miejsce zaplanowanie niedostatecznej obsady w stosunku do potrzeb. Wówczas ostatni miesiąc operacyjnie może być bardzo trudny, albo osoba tworząca grafik zdecyduje się dołożyć godzin i w konsekwencji powstaną nadgodziny, przed którymi wprowadzenie 3-miesięcznego okresu miało chronić.

Odpoczynek tygodniowy

Miesięczny okres rozliczeniowy jest korzystniejszy dla pracodawcy z perspektywy udzielania odpoczynku tygodniowego. Tydzień w kontekście odpoczynków rozumie się jako kolejnych 7 dni od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, nie jest zatem zbieżny z tygodniem kalendarzowym. Trzeba pamiętać, że w niepełnym tygodniu, a więc w ostatnim tygodniu miesiąca nie trzeba takiego odpoczynku zapewnić. Jeśli zatem ostatni tydzień ma 6 dni, a odpoczynek tygodniowy z kolejnego miesiąca ustalimy na koniec pierwszego tygodnia oznacza to, że pracownik może przychodzić do pracy 13 dni z rzędu. Problematyczne są również tygodnie rozpoczynające się w niedzielę dla firm pracujących 7 dni w tygodniu i zatrudniających np. studentów zaocznych (np. gastronomia, hotelarstwo). Zapewnienie wolnej soboty i niedzieli może nie zapewnić wówczas 35 godzin odpoczynku. W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego tydzień ustali się na nowo od kolejnego miesiąca, w przypadku kwartalnego od nowego kwartału. W roku 2018 firmy działające w kwartalnym okresie miały taki kłopotliwy tydzień w kwartale 2 i 3. W roku 2019 taki tydzień nie wypada w kwartalnych okresach, bo niedziela jako pierwszy dzień 1 września i 1 grudnia, zatem dotyczy to firm z miesięcznym okresem, chyba że firma ustaliła liczenie kwartałów od marca. 

Twórz optymalne grafiki pracy!

Jak widzisz, przy tworzeniu grafiku trzeba myśleć bardzo szeroko - od strony pracowników, klientów, rynku, a także finansów firmy. Konsekwencje wyboru różnych parametrów czasu pracy jak np. okres rozliczeniowy są bardzo znaczące. Dlatego warto skorzystać ze sprawdzonego narzędzia jak Grafik Optymalny, które pozwala Ci na robienie dobrych grafików. Sprawdź poniżej i załóż konto!

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *