5 najczęściej łamanych przepisów związanych z grafikami pracy

Kodeks Pracy jest bardzo obszernym i skomplikowanym aktem prawnym. Podobnie jak większość przedsiębiorców, nie masz zapewne ani czasu ani ochoty do niego zaglądać. Niestety, Twoja firma podlega jego zapisom, a Twoje działania są na jego podstawie weryfikowane. W dzisiejszym, bardzo krótkim i precyzyjnym artykule, chcemy zwrócić Twoją uwagę na 5 najczęściej łamanych przepisów Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. Problemy najczęściej wynikają z braku znajomości przepisów lub ich złej interpretacji. Pod koniec artykułu podpowiemy Ci, jak skutecznie zapewnić pełną zgodność grafików pracy ze wszystkimi przepisami. Na zawsze.

5 kluczowych zapisów Kodeksu Pracy w kontekście tworzenia grafików pracy

  1. Grafik czasu pracy powinien być ukończony i podany do wiadomości pracowników najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, którego dotyczy.
  2. Grafik pracowniczy powinien być stworzony na okres co najmniej miesiąca. Grafiki tygodniowe nie są zgodne z przepisami.
  3. Zmiana (wraz z nadgodzinami) nie może być dłuższa niż 13 godzin, inaczej nie zostaje zapewniony 11-godzinny odpoczynek dobowy.
  4. 35-godzinny odpoczynek tygodniowy powinien wypadać w każdym tygodniu liczonym jako 7 kolejnych dni od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a nie w tygodniu kalendarzowym od poniedziałku do niedzieli.
  5. Jeżeli praca wykonywana jest również w niedzielę, to co czwarta powinna być wolna, a nie, jak się często uważa, jedna w miesiącu.

Jak zapewnić, że każdy grafik pracy jest zgodny z tymi przepisami?

Są dwie możliwości. 

Po pierwsze, możesz "ręcznie" sprawdzać każdy grafik pracy. Nie zdziw się jednak, jeśli ten proces pochłonie mnóstwo Twojego czasu i nerwów. Ciężko uniknąć pomyłek przy ręcznym tworzeniu grafików pracy.

Po drugie, możesz skorzystać z Grafiku Optymalnego - programu do tworzenia grafików pracy on-line. Wszystkie grafiki pracy tworzone w naszym programie są od razu dostosowane do wymogów Kodeksu Pracy. Pozostaje Ci zatem "wklikać" kilka najważniejszych informacji do systemu i po krótkiej chwili otrzymasz gotowy grafik pracy na kolejny miesiąc, który przedstawisz pracownikom. Zerknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej o naszym programie

 

https://www.grafikoptymalny.pl/?utm_source=podsumowanie&utm_medium=kodeks-pracy-grafik-pracy-najwazniejsze-zasady-prawo

Zerknij na plakat poniżej, aby dowiedzieć się, jak wyglądają grafiki pracy tworzone w naszym programie.

https://www.grafikoptymalny.pl/?utm_source=przykladowygrafik&utm_medium=kodeks-pracy-grafik-pracy-najwazniejsze-zasady-prawo

grafiki pracy grafik pracy prawo kodeks pracy hr narzedzie startup

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *