5 najczęściej łamanych przepisów związanych z grafikami pracy

Kodeks Pracy jest bardzo obszernym i skomplikowanym aktem prawnym. Podobnie jak większość przedsiębiorców, nie masz zapewne ani czasu ani ochoty do niego zaglądać. Niestety, Twoja firma podlega jego zapisom, a Twoje działania są na jego podstawie weryfikowane. W dzisiejszym, bardzo krótkim i precyzyjnym artykule, chcemy zwrócić Twoją uwagę na 5 najczęściej łamanych przepisów Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. Problemy najczęściej wynikają z braku znajomości przepisów lub ich złej interpretacji. Pod koniec artykułu podpowiemy Ci, jak skutecznie zapewnić pełną zgodność grafików pracy ze wszystkimi przepisami. Na zawsze.

5 kluczowych zapisów Kodeksu Pracy w kontekście tworzenia grafików pracy

  1. Grafik czasu pracy powinien być ukończony i podany do wiadomości pracowników najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, którego dotyczy.
  2. Grafik pracowniczy powinien być stworzony na okres co najmniej miesiąca. Grafiki tygodniowe nie są zgodne z przepisami.
  3. Zmiana (wraz z nadgodzinami) nie może być dłuższa niż 13 godzin, inaczej nie zostaje zapewniony 11-godzinny odpoczynek dobowy.
  4. 35-godzinny odpoczynek tygodniowy powinien wypadać w każdym tygodniu liczonym jako 7 kolejnych dni od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a nie w tygodniu kalendarzowym od poniedziałku do niedzieli.
  5. Jeżeli praca wykonywana jest również w niedzielę, to co czwarta powinna być wolna, a nie, jak się często uważa, jedna w miesiącu.

Jak zapewnić, że każdy grafik pracy jest zgodny z tymi przepisami?

Są dwie możliwości. 

Po pierwsze, możesz "ręcznie" sprawdzać każdy grafik pracy. Nie zdziw się jednak, jeśli ten proces pochłonie mnóstwo Twojego czasu i nerwów. Ciężko uniknąć pomyłek przy ręcznym tworzeniu grafików pracy.

Po drugie, możesz skorzystać z Grafiku Optymalnego - programu do tworzenia grafików pracy on-line. Wszystkie grafiki pracy tworzone w naszym programie są od razu dostosowane do wymogów Kodeksu Pracy. Pozostaje Ci zatem "wklikać" kilka najważniejszych informacji do systemu i po krótkiej chwili otrzymasz gotowy grafik pracy na kolejny miesiąc, który przedstawisz pracownikom. Zerknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej o naszym programie

 

https://www.grafikoptymalny.pl/?utm_source=podsumowanie&utm_medium=kodeks-pracy-grafik-pracy-najwazniejsze-zasady-prawo

Zerknij na plakat poniżej, aby dowiedzieć się, jak wyglądają grafiki pracy tworzone w naszym programie.

https://www.grafikoptymalny.pl/?utm_source=przykladowygrafik&utm_medium=kodeks-pracy-grafik-pracy-najwazniejsze-zasady-prawo

grafiki pracy grafik pracy prawo kodeks pracy hr narzedzie startup

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *