Kiedy należy tworzyć grafiki pracy w firmie?

Biznes wymusza podejmowanie działań w warunkach niepewności. Nigdy nie masz pełnej informacji o stanie rynku. 

Najbardziej ryzykownym typem niewiedzy biznesowej jest ta, której istnienia sobie nie uświadamiasz. Nie wiesz, że czegoś nie wiesz. Te ślepe punkty czyhają na Ciebie i tylko czekają, aż wpadniesz ich sidła. Są to niestety te zasady, które często prowadzą do kosztownych batalii z różnego typu urzędami.

Dla wielu przedsiębiorców, kwestia tworzenia grafików pracy jest właśnie takim martwym punktem.

Umówmy się, przepisy Kodeksu Pracy są niezwykle skomplikowane i zawierają setki zasad, z których nie zdajesz sobie sprawy. Ponadto wielu przedsiębiorców w ogóle nie uświadamia sobie, że powinni takie grafiki tworzyć. Jeszcze inni może robią harmonogramy, ale źle.

Naszą misją jest to, aby pomóc Ci tak dostosować kwestie kadrowe Twojej firmy, aby zminimalizować ryzyko narażenia jej na nieprzyjemności natury prawnej.

Zostań z nami, a dowiesz się, jakie sytuacje biznesowe wymuszają na Tobie tworzenie grafików pracy. Rozwiążemy również kilka zawiłości natury prawnej. 

3 sytuacje, które obligują Cię do tworzenia grafików pracy:

#1: Zatrudniasz pracowników (a nawet tylko 1 pracownika) na podstawie umowy o pracę, w dowolnym wymiarze czasu pracy, oraz rozkład czasu pracy nie jest stały.

Po pierwsze: co to jest rozkład czasu pracy? Tak w Kodeksie Pracy nazwany jest grafik pracowniczy, inaczej zwany też grafikiem czasu pracy lub harmonogramem czasu pracy. A co to znaczy stały rozkład czasu pracy? Mogą to być te same godziny rozpoczynania i kończenia pracy we wszystkie dni np. od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00 lub stałe godziny pracy w określone dni np. poniedziałek i wtorek od 8:00 do 16:00, środa od 12:00 do 20:00, a czwartek i piątek od 14:00 do 22:00.

Stały rozkład czasu pracy to również stałe następstwo zmian np. w pierwszym tygodniu od poniedziałku do piątku pierwsza zmiana, w kolejnym zmiana druga, w następnym trzecia, a w czwartym tygodniu ponownie rozpoczyna się cykl od pierwszej zmiany. Taki stały rozkład czasu pracy powinien być opisany w regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub obwieszczeniu.

#2: Zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę oraz pracownik nie pracuje w tzw. systemie zadaniowym.

Do czynienia z systemem zadaniowym mamy wtedy, kiedy z powodu specyfiki pracy na danym stanowisku lub miejsca jej wykonywania ustalasz w porozumieniu z pracownikiem czas niezbędny do wykonania określonych zadań, a godziny w jakich pracownik wykona zadania ustala on sam. Niestety nie każdy pracownik może pracować w takim systemie. Taki system może być zastosowany tylko dla managerów czy dyrektorów oraz ich zastępców kierujących firmą, działem lub oddziałem, członków zarządu i rady nadzorczej oraz dla głównych księgowych.

#3: Zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę oraz pracownik nie wnioskował o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy.

Jeśli po przeczytaniu artykułu dochodzisz do wniosku, że musisz tworzyć grafik pracy, to mamy dla Ciebie dobrą i złą wiadomość.

Zacznijmy od tej złej: tworzenie dobrych grafików pracy jest po prostu trudne. Ba, poruszanie się w gąszczu jakichkolwiek przepisów jest trudne, prawda?

Ryzyko popełnienia błędów: spore. Kary za harmonogramy niezgodne z Kodeksem Pracy: nawet do 30 000 zł. 

A teraz dobra: istnieją narzędzia, które mogą zmniejszyć ryzyko otrzymania kary. Takim narzędziem jest na przykład nasz Grafik Optymalny. Program sam generuje zgodne z Kodeksem grafiki pracy. Informacje w pigułce - poniżej:

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *