Kiedy i w jakich sytuacjach pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy, pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Taki typ urlopu można zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca zgodnie z przepisami powinien na wniosek pracownika udzielić dnia wolnego. Są jednak sytuacje, w których może odmówić akceptacji wniosku. Czy i kiedy zatem pracodawca może odmówić udzielenia dnia wolnego z tytułu urlopu na żądanie? Wyjaśniamy to w poniższym artykule. 

Urlop na żądanie

Na samym początku warto zaznaczyć, że dni urlopowe z tytułu urlopu na żądanie nie są dodatkowymi dniami wolnymi, a pochodzą z puli dni urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że jeśli pracownikowi w danym roku przysługuje 26 dni urlopu, to wypoczynek z tytułu urlopu na żądanie nie zwiększy wymiaru dni wolnych w ramach urlopu wypoczynkowego do 30 dni. Jest to zatem urlop wypoczynkowy, tyle że zasady jego zgłaszania do pracodawcy są inne.

W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. Jeśli więc pracownik nie wykorzystał tych 4 dni urlopu na żądanie, to nie będzie miał ich 8 w kolejnym roku. Te 4 dni będą do wykorzystania w roku kolejnym jako "zwykły" urlop wypoczynkowy.


W systemie Grafik Optymalny pracownik nie może złożyć wniosku urlopowego, jeśli wykorzysta limit przysługujących dni wolnych lub nie nabył do niego jeszcze prawa. Nie może też złożyć wniosku o piąty dzień urlopu na żądanie.

Wykorzystana pula urlopu wypoczynkowego

Pierwszą sytuacją, w której pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie będzie wykorzystanie puli dni urlopowych lub godzin urlopowych przysługujących w danym roku. Analogiczna sytuacja będzie miała zatem miejsce, gdy pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy i nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego. Takie prawo nabywa bowiem dopiero po przepracowaniu pierwszego miesiąca. W wyniku niewystarczającego wymiaru pracodawca może odrzucić wniosek pracownika o urlop na żądanie.

W systemie Grafik Optymalny pracownik nie może złożyć wniosku urlopowego, jeśli wykorzysta limit przysługujących dni wolnych lub nie nabył do niego jeszcze prawa. Nie może też złożyć wniosku o piąty dzień urlopu na żądanie.

Wykorzystany limit urlopu na żądanie 

Wymiar urlopu na żądanie, niezależnie od liczby pracodawców z którymi pracownik w danym roku pozostaje w stosunku pracy, nie może przekroczyć czterech dni. Jeśli zatem pracownik wykorzystał wszystkie dostępne dni wolne z tytułu urlopu na żądanie, to każdy z pracodawców może odmówić udzielenia takiego wypoczynku. 

Konieczność stawiennictwa w pracy

Kolejną sytuacją w której pracodawca może odmówić udzielenia urlopu pracownikowi,  jest zagrożenie mienia zakładu pracy lub wystąpienie wcześniej nieprzewidzianej istotnej sytuacji w miejscu pracy. Mogą być to duże braki kadrowe, które powstały w wyniku np. zwolnień chorobowych. Nieobecność pracownika zagrażałaby wówczas ciągłości pracy w firmie. 

Aby nie dopuścić do naruszenia obowiązków pracowniczych, zatrudniony zobowiązany jest uszanować decyzję przełożonego i pojawić się w miejscu pracy zgodnie z zaplanowanym grafikiem. 

Podsumowanie

Urlop na żądanie jest prawem pracownika, ale z perspektywy pracodawcy zazwyczaj nie jest pożądany, tym samym warto kontrolować jego udzielanie. Zwłaszcza za pomocą systemów do e-obiegu wniosków urlopowych. Warto zatem przyjrzeć się temu rozwiązaniu bliżej i wdrożyć kompleksowy system do zarządzania czasem pracy. W systemie Grafik Optymalny możesz wypróbować jak działa e-obieg wniosków urlopowych, weryfikacja stanów urlopowych i inne funkcjonalności systemu przez 30 dni bez żadnych opłat. Zapisz się na bezpłatny okres próbny i planuj grafiki pracy zgodne z Kodeksem Pracy, przynoszące do 50% oszczędności.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *