Jak zarządzać czasem pracy w trakcie okresu urlopów wypoczynkowych?

3Już niebawem rozpocznie się lato, a wraz z nim sezon urlopowy. Tworzenie harmonogramów pracy ze zmniejszoną w wyniku urlopów ilością osób będzie trudniejsze. W poniższym artykule podpowiem, jak zarządzać czasem pracy w trakcie okresu urlopów wypoczynkowych. 

Stwórz plan urlopowy 

Pierwszą i absolutnie najważniejszą rzeczą o jakiej musisz pamiętać, chcąc dobrze zarządzać pracą w okresie wzmożonych urlopów wypoczynkowych, jest stworzenie planu urlopowego. Jeśli nie praktykujesz tworzenia planów z góry na cały rok to z pewnością wakacje są tym momentem w roku kiedy brak planu może przysporzyć Ci sporych problemów. Nie czekaj dłużej i zbierz od swoich pracowników deklaracje w jakich okresach chcą udać się na wypoczynek. Mając plan urlopowy, będziesz wiedzieć, ilu pracowników wypadnie Ci z grafiku w poszczególnych tygodniach i jak będzie wyglądał skład Twojej załogi w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo plan urlopowy pozwoli Ci uniknąć sytuacji nakładających się wypoczynków pracowników a tym samym uchroni przed brakami kadrowymi w określonych tygodniach. 

plan urlopowy

 

W Grafiku Optymalnym w prosty sposób stworzysz plan urlopowy dla wszystkich swoich pracowników, a także zweryfikujesz czy wypoczynki nie pokrywają się ze sobą.

Zapewnij płynność pracy 

Jak już wcześniej wspomniałam, dokładne przygotowanie planu urlopowego może uchronić Cię przed powstaniem braków kadrowych oraz wpłynąć na płynność funkcjonowania zakładu. Akceptując wnioski urlopowe  zwróć szczególną uwagę na to czy nie pokrywają się one ze sobą i czy liczba osób dostępna w tym czasie jest akceptowalna. Możesz z góry ustalić limit osób przebywających jednocześnie na urlopie i pozwolić pracownikom „dogadać się” między sobą.
Jednocześnie pamiętaj o formalnej części związanej z udzieleniem urlopów wypoczynkowych. Poproś każdego pracownika, aby wysłał do Ciebie wniosek urlopowy lub wręczył Ci go w formie papierowej, w celu potwierdzenia, że taki urlop miał miejsce i że przełożony wyraził na niego zgodę.

Jeśli jesteś managerem w restauracji, hotelu czy innym obiekcie w miejscowościach turystycznych to bardzo rozsądnie podejdź do rozdysponowania urlopów. To jeden z ważniejszych okresów dla rozwoju Twojego biznesu w roku, dlatego wszystkie ręce powinny być w tym czasie na pokładzie. 

 

elektroniczne wnioski urlopowe

Unikniesz zbędnej papierologii dzięki wnioskom urlopowym online — pracownik składa wniosek do akceptacji przełożonego w systemie.

Przeanalizuj dane sprzedażowe


Dobrą praktyką podczas tworzenia grafiku na wakacyjne miesiące, kiedy urlopów wypoczynkowych jest więcej, jest dokładna analiza sprzedażowa z poprzedniego roku. Zweryfikowanie takich informacji pozwoli Ci na oszacowanie, jak wyglądały poszczególne wskaźniki sprzedażowe w odniesieniu do poprzednich okresów a tym samym do zaplanowania godzin pracy w odniesieniu do właśnie tych historycznych danych. Unikniesz dzięki temu obsadzania zmian zbyt dużą ilością pracowników którzy mogliby stawić się w pracy w bardziej wymagających dniach. W tym specyficznym okresie bardzo ważne jest, aby zarządzać grafikiem w rozsądny sposób, aby nie narazić się na obniżenie jakości obsługi klienta przez niedobory pracowników w dobrze prosperujących dniach. 

program do grafików

Uzyskasz informację o aktualnej wydajności pracowników, zobaczysz więc czy nie zaplanowałeś zbyt dużo godzin roboczych w stosunku do ilości pracy, co wpływa negatywnie na koszty pracy, lub zbyt mało, co może wpłynąć ujemnie na przychody Twojej firmy.

Stwórz Grafik Optymalny 

Kluczowym słowem charakteryzującym grafik pracy na czas wzmożonych urlopów wypoczynkowych jest „Optymalizacja”. Musisz bowiem wykorzystać potencjał pracujących osób w 100%, zachowując przy tym wysoki poziom sprzedaży i obsługi klienta, a także zgodność z zasadami Kodeksu Pracy. Tworzenie takiego grafiku z pewnością będzie od Ciebie wymagało dużo pracy, zaangażowania, a także analitycznego podejścia jednak możesz to zrobić dużo szybciej i prościej. Pozwól, aby Grafik Optymalny stworzył dla Ciebie dobry harmonogram czasu pracy uwzględniający dane sprzedażowe, zasady Kodeksu Pracy oraz dostępność pracowników. 

Podsumowanie 

Mimo że wakacje w większość branż są uznawane za ten mniej wymagający okres w roku,  to w kontekście planowania wypoczynków jest wręcz odwrotnie. Musisz bowiem uzyskać podobną wydajność i osiągać wyniki sprzedażowe przy jednocześnie mniejszej ilości osób. Nie ukrywajmy — nie jest to wcale takie proste, dlatego posłużenie się profesjonalnym programem do tworzenia grafików czasu pracy wydaje się być zasadne. Już dziś korzystaj z bezpłatnego okresu próbnego i sprawdź jak sprawnie obsługiwać e-wnioski urlopowe, plan urlopów czy tworzenie grafików i oszczędź do 50% czasu który zazwyczaj poświęcasz na planowanie planu pracy. 

program do grafików

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *