Jak zaplanować grafik pracy na maj 2023?

Maj 2023 to miesiąc pełen wyzwań dla pracodawców, ze względu na zbliżające się święta oraz majówkę, która zawsze wpływa na sposób alokowania godzin w grafiku. Aby sprawnie zarządzać pracownikami w maju, warto już teraz zaplanować grafik pracy.

Norma czasu pracy w maju 2023

Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat w maju 2023 norma czasu pracy wynosi 168 godzin, co oznacza 21 dni pracy i 10 dni wolnych.

Dla pracowników zatrudnionych na:

- 1/2 etatu norma czasu pracy wynosi 84 godziny,

- 1/4 etatu to 42 godziny.

Odpoczynek w maju 2023

Maj rozpoczyna się w tym roku od poniedziałku, co oznacza, że dla firm rozliczających się w miesięcznym okresie tydzień kodeksowy liczymy od poniedziałku do niedzieli. Pamiętaj, że planując pracownikom zmiany, musisz zapewnić im 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego oraz 11 godzin przerwy w ciągu każdej doby pracowniczej, aby postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami Kodeksu Pracy.

Weekend majowy a grafik pracy

1 i 3 maja wypada w tym roku w dni powszednie – w poniedziałek i środę, tym samym wystąpi tzw. długi weekend. Warto zaplanować grafik pracy z myślą o tym przedłużonym weekendzie, uwzględniając zwiększony ruch turystyczny i większą liczbę klientów, szczególnie w hotelach, restauracjach i miejscach rozrywki. Dzięki temu zadowolony klient z pewnością ponowi wizytę.

Jak co roku, sklepy spożywcze powinny być przygotowane na wzmożony ruch w okresie po majówce, kiedy to klienci będą potrzebowali uzupełnić zapasy. Pracodawcy powinni więc zapewnić odpowiednią liczbę pracowników na stanowiskach kasowych i uzupełniania półek.

Urlopy w maju

W kontekście majowych wyjazdów i zakupów, ważne jest, aby pracodawcy w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej zadbali o odpowiednie zarządzanie urlopami wypoczynkowymi swoich pracowników. Ze względu na wzmożony ruch turystyczny, szczególnie w czasie długiego weekendu, nie jest to najlepsza pora na udzielanie urlopów. Rekomenduję, aby pojedynczym pracownikom udzielać urlopów w okresie między majówką a Dniem Matki, gdyż w późniejszych okresach potrzeba maksymalnego skupienia na obsłudze klienta. Dlatego ważne jest, aby w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej wszyscy pracownicy byli na pokładzie i gotowi do pracy, aby zapewnić najlepszą jakość usług w tym intensywnym okresie.

Firmy, na działalność których nie wpływa weekend majowy mogą udzielać urlopów w jego trakcie. Jeśli pracownik weźmie urlop na 3 dni, tj. 2,4 i 5 maja, uzyska aż 9 dni odpoczynku! Aby uniknąć kłótni w firmie, najlepiej ustalić z wyprzedzenie kto skorzysta z tej okazji, a pozostałe osoby niech zawnioskują o urlop w trakcie długich weekendów w czerwcu lub w listopadzie.

Dzień Matki 26.05 a plan pracy na poprzedzające dni

Dzień Matki obchodzimy 26 maja. Z myślą o tym, kwiaciarnie, restauracje, kina i inne miejsca rozrywki powinny odpowiednio zaplanować grafik pracy na poprzedzające dni. Powinieneś nastawić się na zwiększony ruch klientów w dniu 26 maja i w okresie poprzedzającym ten dzień i odpowiednio rozplanować czas pracy tj. zwiększyć obsadę, tak aby zapewnić satysfakcjonującą obsługę klientów.

Prace w ogrodzie i na tarasie

Maj to również czas wiosennych prac ogrodniczych i remontowych. W tym okresie klienci będą często szukać specjalistów z branży budowlanej, ogrodniczej czy wykończeniowej oraz robić zakupy w sklepach z adekwatnym asortymentem. Managerowie firm działających w tych branżach powinni zapewnić odpowiednią ilość pracowników, aby sprostać zapotrzebowaniu klientów.

Podsumowanie

Podsumowując, tworząc grafik pracy na maj 2023, warto uwzględnić nie tylko normy czasu pracy, ale również nadchodzące święta i długi weekend majowy, wiosenne zakupy, prace w ogrodzie i na tarasie oraz inne czynniki wpływające na zapotrzebowanie na pracowników. Odpowiednio zaplanowany grafik pracy pozwoli uniknąć nadmiernych obciążeń pracowników i zapewnić odpowiednią obsługę klientów.

Tworzenie grafiku pracy na maj to nie tylko wymagające zadanie, ale także kluczowe dla powodzenia twojego biznesu. Warto poświęcić na to czas i zrobić to dobrze. Jednak jeśli szukasz skutecznego sposobu na oszczędzenie czasu i zachowanie kontroli nad kosztami pracowniczymi, warto wypróbować Grafik Optymalny. Nasz system automatycznie generuje harmonogramy pracy, biorąc pod uwagę założenia biznesowe i wyznaczony budżet.

Nie musisz już poświęcać dodatkowych godzin na ręczne tworzenie grafików. Nasza funkcja automatycznego generowania grafików pozwoli na stworzenie harmonogramu, który jest zgodny z Kodeksem Pracy, a także zapotrzebowaniem na pracę zgodną z parametrami współczynników sprzedażowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój zespół jest dobrze obsadzony, a koszty pracownicze zostaną zoptymalizowane.

Jeśli jesteś zainteresowany automatycznym generowaniem grafików w Grafiku Optymalnym, skorzystaj z naszego bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego i przekonaj się, jak łatwe i skuteczne może być tworzenie harmonogramów pracy. Kliknij przycisk i zacznij już dziś!

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *