Jak ułożyć grafik pracy pielęgniarek?

Ułożenie grafiku pracy pielęgniarek to skomplikowany proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Osoba, która za taki harmonogram odpowiada, powinna nie tylko znać zapotrzebowanie na personel szpitala w danym czasie, ale również brać pod uwagę przepisy prawne.

Grafik czasu pracy pielęgniarek

Harmonogram pracy pielęgniarek pełen jest specyficznych cech wynikających z charakteru tego zawodu oraz przepisów prawnych, które regulują czas pracy. Przede wszystkim grafik musi uwzględniać ciągłość pracy, ponieważ szpitale potrzebują pielęgniarek również w weekendy oraz święta. Ponadto jest to praca zmianowa, ponieważ personel musi być dostępny dla pacjentów przez całą dobę.

Czas pracy pielęgniarki nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dobowy wymiar może zostać wydłużony do maksymalnie 12 godzin na dobę przy zachowaniu normy średniotygodniowej. Okres rozliczeniowy standardowo powinien wynosić 1 miesiąc, a maksymalnie 4, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Pielęgniarka z wyższym wykształceniem może być zobligowana do pracy ponad 48 godzin tygodniowo.

Poza godzinami pracy pielęgniarki mogą pełnić dyżury medyczne w podmiotach leczniczych oraz pozostawać w gotowości do pełnienia obowiązków.

Każdej doby pielęgniarce przysługuje prawo do przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku po zakończeniu pracy. Z kolei w każdym tygodniu pracy pielęgniarka ma prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku (w czas ten wlicza się 11 godzin odpoczynku dobowego). Jeśli jest to uzasadnione organizacją pracy odpoczynek tygodniowy powinien wynosić 24 godziny.

Jak ułożyć grafik pracy pielęgniarek?

Pierwszym kluczowym krokiem przed ułożeniem harmonogramu pracy pielęgniarek jest określenie zapotrzebowania na personel. Na podstawie analizy statystycznej, która uwzględnia między innymi liczbę pacjentów czy wymagania dotyczące opieki, trzeba zdecydować, ile osób potrzebne jest w danym czasie, by opieka przebiegała sprawnie.

Następnie konieczna jest weryfikacja zapotrzebowania pod kątem regulacji prawnych. Podczas układania grafiku trzeba uwzględnić wszystkie przepisy, które jasno wskazują, jak długo może pracować pielęgniarka. Oprócz tego konieczne jest branie pod uwagę tzw. próśb grafikowych, ograniczeń w dostępności wynikających np. z pracy w innym podmiocie lub spraw prywatnych, zaplanowanych urlopów, absencji chorobowych które mogą się przedłużyć.

W ułożeniu harmonogramu pracy pielęgniarek bardzo pomocny będzie program Grafik Optymalny. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na opracowanie grafiku i łatwo wykryjesz wszelkie nieprawidłowości związane z obsadą zmian. Grafik Optymalny ułatwi Ci również planowanie harmonogramu pod kątem przepisów prawnych.

Przetestuj Grafik Optymalny i sprawdź, jak dzięki niemu można efektywnie zaplanować pracę pielęgniarek zgodnie z przepisami prawa. Załóż bezpłatne konto już dzisiaj!

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *