Jak sprawnie zarządzać pracownikami?

Jednym z podstawowych obszarów skutecznego zarządzania pracownikami jest właściwa organizacja grafików pracy. Harmonogramy należy tworzyć zgodnie z literą prawa, uwzględniając zarówno indywidualne potrzeby zespołu oraz firmy, jak i ryzyko zdarzeń losowych. W tym artykule podpowiemy, jak dobrze zarządzań godzinami pracy pracowników.

Jak dobrze zarządzać pracownikami?

Sprawne zarządzanie pracownikami jest w dużym stopniu związane z właściwym planowaniem ich godzin pracy. Rozdysponowuje się je względem obowiązków (ilość pracy do wykonania w danym tygodniu czy miesiącu) oraz dopasowujemy do możliwości poszczególnych osób. Co warto wziąć pod uwagę, tworząc grafik?

Przede wszystkim zarządzając grafik trzeba wziąć pod uwagę przepisy Kodeksu Pracy. Osoba zatrudniona na pełen etat może pracować maksymalnie 40 godzin tygodniowo. W zależności od miesiąca daje to 152-184 godzin miesięcznie. Przysługuje jej też prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Oznacza to, że niezgodne z prawem jest np. kończenie pracy o godz. 22 i jej rozpoczęcie o godzinie 6. Oprócz tego musisz dostosować harmonogram systemu czasu pracy w przedsiębiorstwie oraz do dyspozycyjności pracowników. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób z dziećmi, uczących się czy dojeżdżających z daleka.

Tworząc grafik należy również uwzględnić możliwe absencje. To zarówno planowane urlopy (wypoczynkowe, rodzicielskie, odbiór wolnego itp.), jak i ryzyko nieobecności nieplanowanych, wynikających ze zdarzeń losowych. Warto tworzyć grafiki tak, by móc sięgnąć po zastępstwo.

Zarządzając pracownikami i tworząc grafiki konieczne jest uwzględnienie dni ustawowo wolnych od pracy Jest to szczególnie ważne w branżach funkcjonujących całodobowo lub w weekendy i święta (np. służba zdrowia, bezpieczeństwo publiczne, gastronomia, media itp.). Zgodnie z Kodeksem pracy osobom pracującym w takich okresach przysługuje odbiór wolnego oraz prawo do nieprzerwanego odpoczynku.

Ponadto optymalizacja czasu pracy musi działać dwukierunkowo, tzn. uwzględniać nie tylko preferencje firmy, ale także indywidualne potrzeby pracowników. Bez tego dobre zarządzanie pracownikami nie będzie możliwe.

Program do zarządzania pracownikami

Zarządzanie pracownikami – w małej firmie, jak i w dużej korporacji – może stać się zdecydowanie skuteczniejsze z wykorzystaniem narzędzi usprawniających dwukierunkową komunikację. Umożliwiają one nie tylko szybsze i efektywniejsze tworzenie harmonogramów pracy, ale i wnioskowanie, akceptację oraz dostęp do grafiku online.

Jednym z nich jest Grafik Optymalny – aplikacja do zarządzania pracownikami pozwalająca tworzyć harmonogramy czasu pracy zgodne z przepisami prawa, dopasowane do potrzeb i dyspozycyjności całego zespołu oraz potrzeb każdej firmy. Oprócz tego pozwala także tworzyć raporty, w tym raporty czasu pracy, kosztów pracy jak i urlopów wszystkich pracowników. Oprogramowanie można dostosować do różnych systemów pracy, typów umów i wymiaru etatów, dyspozycyjności pracowników, branży czy skali działań przedsiębiorstwa.

Grafik Optymalny można przetestować całkowicie za darmo przez okres 30 dni. Przekonaj się, jak może usprawnić zarządzanie pracownikami w Twojej firmie.

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *