Zasady tworzenia harmonogramu w pracy zmianowej

Praca zmianowa wykonywana jest według ustalonego harmonogramu czasu pracy, który przewiduje zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Może być wprowadzona w każdym z systemów czasu pracy, a informacja na temat przyjętej pracy zmianowej powinna znaleźć się w regulaminie, układzie zbiorowym lub obwieszczeniu.  Pracodawcy, którzy chcieliby, aby ich firma działała również w niedzielę i święta, a nie spełniają żadnych przesłanek prawnych, która dopuszczałaby pracę 7 dni w tygodniu, gdy wprowadzą pracę zmianową, mogą automatycznie planować pracę bez przerw weekendowych. Ma to związek z tym, że praca zmianowa jest samodzielnym powodem do pracy w niedzielę i święta. Jeśli tworzysz harmonogramy pracy zmianowej, to poniższy artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje i zasady tworzenia takiego harmonogramu. 

Pamiętaj o zasadzie przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy

Niezależnie od systemu czasu pracy, w którym planujesz pracę, musisz zapewnić swoim pracownikom minimalną ilość dni wolnych, które będą odpowiadać łącznej liczbie dni weekendowych, więc jeśli praca w Twojej firmie wykonywana jest 7 dni w tygodniu, jesteś zobowiązany do ‘’oddania’’ pracownikom czasu wolnego za pracę w soboty, niedziele lub święto. Powinieneś to zrobić do końca okresu rozliczeniowego, podczas którego taka praca miała miejsce. W przeciwnym razie, będziesz musiał wypłacić pracownikowi dodatek w postaci 100% do podstawowego wynagrodzenia. Wielu menadżerów o tym zapomina

Bierz pod uwagę prośby grafikowe

Jeśli udzielasz pracownikowi czasu wolnego za przepracowane dni weekendowe, warto dogadać się w kwestii terminu z pracownikiem. Dobrą praktyką będzie zbieranie tzw. próśb grafikowych, które będą pomocne zarówno dla Ciebie, jak i pracownika. W Grafiku Optymalnym, Twoi pracownicy mogą wprowadzać sugestie co do czasu pracy i dni wolnych, które możesz monitorować podczas tworzenia harmonogramu.

Planuj co najmniej 1 niedzielę wolną

Jeśli w Twojej firmie praca zmianowa wykonywana jest przez wszystkie dni tygodnia, pamiętaj o tym, aby raz na 4 tygodnie zapewnić pracownikowi wolną niedzielę.

Pamiętaj o odpoczynku dobowym i tygodniowym

Jako pracodawca, masz możliwość dostosowania czasu i częstotliwości zmian do swoich potrzeb, lecz musisz pamiętać o zachowaniu odpoczynków dobowych i tygodniowych pracowników. W sytuacji, gdy pracownik przechodzi ze zmiany na inną zmianę, odpoczynek tygodniowy może zostać skrócony z 35 godzin do maksymalnie 24 godzin, nie będzie to wówczas skutkowało łamaniem zasad Kodeksu Pracy. Skrócenie odpoczynku tygodniowego do 24 godzin jest sytuacją wyjątkową i może wystąpić jedynie w tygodniu podczas którego miało miejsce przejście pracownika na inną zmianę. Bardziej kłopotliwe w tej sytuacji będzie zachowanie odpoczynku dobowego, który nie ulegnie wówczas skróceniu, a musi być zapewniony. W naszym systemie do planowania harmonogramów pracy możesz w łatwy sposób monitorować wszystkie nieprawidłowości związane z odpoczynkami. Jeśli złamiesz wytyczną Kodeksu Pracy, system będzie Cię o tym informował.

Dostosuj ilość pracowników do swoich założeń i celów

Aby w sposób poprawny zaplanować harmonogram w pracy zmianowej, musisz się skupić na najważniejszych czynnikach, które pomogą Ci dostosować ilość pracowników do aktualnych potrzeb firmy. Sposób organizacji jakim jest praca zmianowa, jest na tyle elastyczny, że planowanie możliwe jest w każdym systemie czasu pracy, a dodatkowo pracownicy mogą przychodzić również w weekendy. Dostosuj więc rozkład zmian, do tego co dzieję się aktualnie w Twojej firmie i zapotrzebowania na pracę. Jeśli posiadasz faktyczne dane, które mogą Ci pomóc w planowaniu, koniecznie z nich skorzystaj. Dla firm produkcyjnych z pewnością pomocne będą plany produkcyjne, uwzględnienie sezonowość produkcji, z kolei firmy handlowe powinny wziąć pod uwagę wysokość planowanej sprzedaży.

Weź pod uwagę urlopy pracownicze

Urlopy powinieneś udzielić pracownikom w te dni, które zgodnie z obowiązującym rozkładem, są dla nich dniami pracy. Pamiętaj, że urlopy nie powinny się na siebie nakładać, wówczas możesz mieć problem z wystarczającą ilością rąk do pracy (korzystając z naszego programu możesz łatwo ustawić, aby urlopy się nie nakładały). Wyjątkiem mogą być okresy niższego zapotrzebowania na pracę. Udzielaj urlopów w sposób sprawiedliwy tj. jeśli wszyscy pracownicy wnioskują o wolne np. 2 maja, to ustal, że te osoby które nie otrzymają zgody na urlop będą miały udzielony w trakcie kolejnego wolnego weekendu. Przed rozpoczęciem pracy nad nowym harmonogramem, warto również zapytać pracowników czy nie pojawiły się nagłe i niespodziewane plany urlopowe, unikniesz wówczas przeplanowań grafiku wynikających z urlopów na żądanie.

 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *