Harmonogram czasu pracy w instytucjach kultury: jak go utworzyć?

Regulacje co do czasu pracy dla instytucji kultury zostały określone zostały w Ustawie z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Z ujętych w niej przywilejów mogą skorzystać: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury. Instytucje te są specyficzne jeśli chodzi o czas pracy. Praca w nich planowana jest o różnych porach dnia jak również w weekendy, aby mogły funkcjonować poprawnie, zgodnie z założonym repertuarem. Stworzenie odpowiedniego harmonogramu czasu pracy jest zatem nie lada wyzwaniem. Instytucje te mają jednak nieco łatwiej w tej kwestii pod kątem przepisów. Powyższa ustawa daje im pewne przywileje. W tym artykule poznasz 6 najważniejszych zasad tworzenia harmonogramu czasu pracy w instytucjach kultury. Harmonogram czasu pracy w instytucjach kultury często wymaga wprowadzenia systemu przerywanego i równoważnego jednocześnie. Instytucje kultury mogą pracować bez uwzględniania wolnej co czwartej niedzieli i odbierać godziny nadliczbowe po zakończeniu okresu rozliczenia. W poniższym artykule przedstawimy 6 najważniejszych różnic przy planowaniu i organizacji czasu pracy dla instytucji kultury.

Co 4 niedziela nie musi być wolna

Kina i teatry są oblegane w niedzielę. Tym samym zapotrzebowanie na pracę jest wówczas największe. Taki stan rzeczy uwzględnił ustawodawca, w związku z tym nie obowiązuje przepis, że pracownik powinien mieć wolną co 4 niedzielę. W pozostałych branżach ten zapis nie funkcjonuje jedynie w przypadku weekendowego trybu pracy i obecnie w handlu – nie występują bowiem 4 niedziele handlowe z rzędu.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego

Wprowadzenie długich okresów rozliczeniowych jest potrzebne wszędzie tam, gdzie istnieje duża sezonowość pracy tj. jej natężenie jest różne w kolejnych miesiącach roku. W instytucjach kultury mamy często do czynienia tzw. sezonem artystycznym, który rozpoczyna się 1 września i kończy do 31.08 następnego roku. Można wówczas zastosować 12 miesięczny okres rozliczeniowy, który trwa od września do końca sierpnia kolejnego roku.

Pozwala to na zaplanowanie mniejszej liczby godzin w miesiącach kiedy pracy jest mniej i odpowiednio więcej w szczycie sezonu.

Harmonogram czasu pracy w instytucjach kultury – zakres planowania

Harmonogram czasu pracy w instytucjach kultury powinien być ustalany na okres nie krótszy niż 2 tygodnie. Jest to znacznie wygodniejsze niż powszechnie obowiązujące co najmniej miesięczne harmonogramy pracy. Pozwala na lepsze wpasowanie obsady w bieżące potrzeby, które w instytucjach kultury mogą się dynamicznie zmieniać.

Systemy czasu pracy

Stworzenie harmonogram czasu pracy w instytucjach kultury może być prostsze dzięki zastosowaniu dla pracowników równoważnego systemu czasu pracy. W takim systemie można planować zmiany dłuższe niż 8-godzinne w jednym dniu, a równoważyć je krótszymi w innym dniu. Ponadto jednocześnie może być wprowadzony przerywany system czasu pracy. Można wówczas zaplanować w ciągu dnia przerwę trwającą do 5 godzin.

Połączenie tych systemów jest idealne dla teatrów, gdzie rano mogą się odbywać próby, a dopiero wieczorem, po przerwie w pracy – spektakl.

Odbiór czasu wolnego w zamian za nadgodziny

Ustawa o prowadzeniu i organizowaniu działalności instytucji kultury nie zawiera regulacji dotyczących rekompensaty za pracę wykonywaną w wolną sobotę lub niedzielę. W takiej sytuacji instytucje kultury są zobowiązane do stosowania przepisów Kodeksu Pracy. Jeżeli więc pracownik, przyszedł do pracy w sobotę lub niedzielę należy udzielić mu innego dnia wolnego.

W instytucjach kultury nie ma ograniczenia związanego z rozliczaniem dni wolnych w danym okresie rozliczeniowym. Pracownik może zdeklarować chęć późniejszego wykorzystania dnia wolnego w zamian za pracę w 6. dniu tygodnia.

Co do pracy w wolną niedzielę - jeśli nie ma możliwości oddania dnia w okresie 6 dni poprzedzających i następujących po tym dniu, trzeba wypłacić 100% dodatku do wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Ponadto pracownikom instytucji kultury mogą być udzielane dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym. Jeżeli zatem pracownik przepracował 4 soboty w okresie rozliczeniowym, który kończy się w grudniu, ale po jego zakończeniu złoży wniosek o urlop na 10 dni to pracodawca jest zobowiązany w pierwszej kolejności oddać mu te 4 dni wolne i wydać tylko 6 dni urlopu.

Planowanie nadgodzin

Planowanie pracy w godzinach nadliczbowych jest niedopuszczalne. Konieczność jej świadczenia musi wynikać z nieprzewidzianych wcześniej okoliczności, które skłaniają pracodawcę do zlecenia pracy w nadgodzinach. Instytucje kultury stanowią pod tym kątem wyjątek. Skoro nie ma konieczności zapewnienia im przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym (zobacz powyżej), w którym nie korzystają oni z urlopu, to równie dobrze można już zaplanować im większą liczbę dni pracy niż wynikająca z kalendarza. Trzeba jednak pamiętać, że nadgodzin dobowych nie wolno planować również w instytucjach kultury.

Harmonogramy czasu pracy w Grafiku Optymalnym 

Jeśli szukasz narzędzia, które pomoże Ci tworzyć zgodne z przepisami harmonogramy pracy dla instytucji kultury, to świetnie trafiłeś. Grafik Optymalny pomoże Ci utworzyć takie grafiki, a także zoptymalizować koszty pracy, bez ingerencji w ilość pracowników i z zachowaniem wytycznych kodeksowych. Będzie to pierwszy krok do optymalizacji Twoich grafików, a przede wszystkim do zmniejszenia kosztów pracy! Poznaj nasz system i załóż darmowe konto próbne.

Harmonogram czasu pracy w instytucjach kultury

 

 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *