Grafiki pracy w 2020 roku: ważne wskazówki

Kolejne miesiące, kolejne grafiki… No i mamy Nowy Rok 2020 za pasem! Jak podejść do kwestii planowania pracy w 2020 roku, jakie są zmiany w prawie w tym obszarze oraz na co zwrócić uwagę - to wszystko znajdziesz  w tym artykule. Grafiki pracy w 2020 nie powinny mieć dla Ciebie tajemnic po przeczytaniu tego wpisu. Udanej lektury!

Grafiki pracy w 2020 roku: kluczowe zmiany

Grafiki pracy w 2020 a płaca minimalna

Rok 2020 przyniesie zmiany związane z kosztami pracy. Dokładnie od 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostaną podwyżki płacy minimalnej. Pracownik zatrudniony na pełen etat, minimalnie będzie zarabiał 2600 zł brutto. Jest to kwota o 350 zł wyższa niż w roku 2019. Zgodnie z zapowiedziami rządu, płaca minimalna wciąż będzie rosła. Jest to wyzwanie dla pracodawców i osób planujących grafiki, szczególnie w tych miejscach, gdzie wynagrodzenie pracowników jest bliskie płacy minimalnej. Aby utrzymać koszty pracy w ryzach, trzeba jeszcze bardziej umiejętnie planować grafiki pracy i unikać obsadzania pracowników w czasie kiedy nie ma potrzeby.

Grafiki pracy w 2020 a niedziele niehandlowe

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę weszła w życie od marca 2018 roku. Stopniowo jest ona rozszerzana. W 2019 roku sklepy były otwarte jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, a dodatkowo w niedziele poprzedzające święta. Rok 2020 będzie z pewnością przełomowy. Obowiązywać zacznie całkowity zakaz handlu, a wyjątkiem będzie jedynie 7 niedziel w całym roku. Planowanie pracy będzie możliwe na 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia.

Skutkiem tego zmieni się ilość klientów w sklepach - w soboty będzie ich jeszcze więcej niż do tej pory, podobnie w piątkowe późne popołudnia i wieczory. W sklepach spożywczych mocniejsze sprzedażowo będą poniedziałki, bo klienci będą musieli uzupełnić puste lodówki. Trzeba oczywiście na tę zmianę odpowiednio zareagować. Pamiętaj o tym planując grafiki pracy na 2020. 

Niedziele niehandlowe będą intensywne dla pracowników parków rozrywki, restauracji i kin. Wszystkie miejsca, w których możliwe jest spędzanie czasu wolnego będą jeszcze bardziej oblegane niż w zeszłym roku. Jest to skutek ograniczonego handlu w niedzielę.

Grafiki pracy w 2020 a normy czasu pracy

Jak co roku zmianie ulega liczba godzin i dni do wypracowania każdym miesiącu. Najbardziej pracowitym miesiącem roku 2020 będzie lipiec. Pracownicy zatrudnieni na pełen etat powinni wypracować aż 184 godzin, co daje nam 23 dni pracy.  

W 2020 roku czekają nas dwa święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy i przypadają w sobotę. Będzie to 15 sierpnia oraz 26 grudnia. W takiej sytuacji, jako pracodawca jesteś zobowiązany do udzielenia pracownikom dodatkowych dni wolnych. Powinny być udzielone w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypadły. W praktyce, dni wolne udzielane są wszystkim pracownikom w tym samym czasie. Jednak nie jest to wymóg. Możesz udzielić wolnego w różnych terminach, a w handlu, gastronomii czy hotelarstwie wręcz powinieneś - nie zamkniesz przecież biznesu na cały dzień.

W 2020 roku zmieniają się również dni, w których wypadają dni ustawowo wolne od pracy. Miej to na uwadze planując grafiki pracy w 2020 rok.

Święta zwyczajowe 2020

Jeżeli planujesz grafiki pracy w 2020 dla handlu, powinieneś uwzględniać święta zwyczajowe. Mają one spory wpływ na ruch w Twoim sklepie. Sklepy, które mają
w swym asortymencie upominki okolicznościowe powinny planować mocniejszą obsadę już na kilka dni przed danym świętem. Drogerie, kwiaciarnie, a także sklepy
z zabawkami powinny mieć to na uwadze. Najpopularniejsze święta zwyczajowe to:

  • Styczeń: 21 stycznia, 22 stycznia - Dzień Babci i Dziadka
  • Luty: 14 lutego - Walentynki
  • Marzec: 8 marca - Dzień Kobiet
  • Maj: 26 maj - Dzień Matki
  • Czerwiec: 1 czerwca - Dzień Dziecka, 23 czerwca - Dzień Ojca
  • Grudzień: 6 grudnia - Mikołajki

Nie zapomnij oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia!

Długie weekendy 2020

Długie weekendy często są wyzwaniem dla osoby planującej grafiki. Większość pracowników chciałoby wykorzystać możliwość przedłużenia wolnego, lecz grozi to zakłóceniem prawidłowego funkcjonowania firmy. Gdy wszyscy pracownicy wnioskują o urlop w tym samym czasie, możesz mieć problem z zapewnieniem prawidłowej obsady. Aby uniknąć takich sytuacji, warto wprowadzić zasady, które dotyczą przydzielania urlopów. Warto jasno sprecyzować ile maksymalnie osób może wnioskować o urlop w tym samym terminie. Dodatkowo, urlop powinien być przydzielany sprawiedliwie. Jeżeli pracownik ma wolne w majówkę, to w długi czerwcowy weekend powinien przyjść do pracy. Dobrą metodą na uniknięcie kłopotliwych sytuacji i rozstrzygnięć komu urlop przysługuje, a komu nie, będzie tworzenie rocznych planów urlopowych, o których pisaliśmy w innym artykule.

Jeżeli planujesz pracę w hotelarstwie, gastronomii lub miejscach, które słyną ze spędzania wolnego czasu, zaplanuj mocniejszą obsadę na grafiku, bowiem miasteczka turystyczne będą przeżywały oblężenie.  Staraj się nie planować na ten czas urlopów. Wszystkie ręce na pokładzie z pewnością się przydadzą.

Przed dłuższymi weekendami klienci będą chcieli zrobić zapasy i uzupełnić lodówki. Jeżeli planujesz grafiki dla sklepów spożywczych powinieneś zaplanować mocniejszą obsadę. Dzień przed oraz dzień po wolnym z pewnością będzie intensywny dla Twojego personelu.

Długie urlopy a grafiki pracy w 2020 roku

Nowy Rok i Święto Trzech Króli

Już na początku roku 2020 pracownicy mają okazję do przedłużenia swojego wolnego. 1 stycznia czyli Nowy Rok jest dniem ustawowo wolnym od pracy i przypada w środę, jeżeli pracownicy będą chcieli wykorzystać 2 dni urlopowe w czwartek i piątek (2-3.01) zyskają łącznie 6 dni wolnego. Jest to związane ze Świętem Trzech Króli, które wypada w poniedziałek 6.12.

Wielkanoc

Święta Wielkanocne przypadają na 12 i 13 kwietnia. W tym momencie przepisy mówią, że Wielki Piątek jest dniem pracującym. Jeżeli pracownicy potrzebują wtedy dłuższego odpoczynku, będą musieli wykorzystać urlop. W przeciwnym razie do ich dyspozycji będą 3 wolne dni.

Majówka

W tym roku, długi majowy weekend będzie krótki. Wszystko za sprawą niekorzystnego układu kalendarza. Dzień wolny - 1 maja przypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. Jeżeli Twoi pracownicy nie będą wnioskowali o dodatkowy urlop, odpoczynek będzie trwał 3 dni. 

Długi weekend czerwcowy

Boże Ciało przypada w czwartek 11 czerwca. Jest to dzień wolny od pracy. Przy takim układzie kalendarza z pewnością Twoi pracownicy zaplanują urlop na piątek. Wówczas przedłużą sobie weekend do 4 dni.

Długi weekend sierpniowy

15 sierpnia obchodzone są dwa święta - państwowe i kościelne. W tym roku przypadają w sobotę. Z tego tytułu pracownikom należy się inny dzień wolny, wyznaczony przez pracodawcę.

Święta listopadowe

Wszystkich Świętych, czyli święto obchodzone 1 listopada wypada w niedzielę. Zgodnie z przepisami, pracownikowi nie przysługuje z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. Kolejnym listopadowym świętem jest 11 listopada, czyli dzień odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto Niepodległości w  2020 roku przypada w środę, więc bez dodatkowych dni urlopowych, pracownicy zyskają jedynie jeden dzień odpoczynku. Dodatkowe dni urlopowe na poniedziałek i wtorek lub czwartek i piątek dadzą natomiast 5 dni odpoczynku. Chętnych na urlop możesz podzielić na tych którzy urlop zaczynają i kończą od 11 listopada, aby nie brakło Ci rąk do pracy.

Boże Narodzenie

Święta w 2020 wypadają w piątek-25.12 i sobotę-26.12. Jako pracodawca jesteś zobowiązany do udzielenia dodatkowego dnia wolnego za święto, które wypada w sobotę. W większości firm będzie to zapewne Wigilia, wówczas odpoczynek będzie przedłużony.

Odpowiedni grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy. W każdej chwili możesz umówić się na rozmowę (demo naszego programu) i dowiedzieć się, jak w łatwy sposób zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar, a dodatkowo - poprawić wyniki finansowe!

Pamiętaj, że moduł tworzenia grafików pracy to jeden z wielu, jakie oferuje Grafik Optymalny, z którego korzysta już ponad 1700 firm. Wśród innych modułów są:

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *