Grafik czasu pracy na wrzesień 2020 - co trzeba uwzględnić?

Stworzenie grafiku czasu pracy na wrzesień 2020 nie powinno być trudne. Sezon urlopowy się skończył, więc nie braknie Ci rąk do pracy. W tym miesiącu nie ma też świąt ustawowo wolnych od pracy, czy tzw. długich weekendów.

Dla wielu branż to bardzo intensywny miesiąc, a zatem zapotrzebowanie na pracę jest większe. Poza tym nadal mamy pandemię, która wprowadza niepewność co do tego jak się do planowania czasu pracy nastawić.

Poniżej podaję kilka wskazówek, które mogą być dla Ciebie przydatne przy tworzeniu grafiku pracowniczego na wrzesień 2020 roku.

 • Masz do zaplanowania 22 dni pracy, co daje nam 176 godzin pracy dla osób zatrudnionych na pełen etat, dla zatrudnionych na ½ etatu adekwatnie 88 godzin, a dla ¼ etatu 44 godziny pracy.
 • Jeśli Twoja firma funkcjonuje w równoważnym systemie czasu pracy i miesięcznym okresie rozliczeniowym, pamiętaj, że powinieneś zaplanować pracownikom minimalnie 10 dni wolnych. Nie jest dozwolone zaplanowanie mniejszej liczby dni wolnych, nawet jeśli suma godzin pracy wyniesie 176.
 • Dla przedsiębiorstw, które działają w miesięcznym okresie rozliczeniowym, tzw. tydzień kodeksowy rozpoczyna się od wtorku i trwa do poniedziałku. Tydzień kodeksowy to kolejne 7 dni od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. W ramach tego przedziału musisz zapewnić pracownikom odpoczynek tygodniowy.
 • Jeśli planujesz pracę w kwartalnym okresie rozliczeniowym lub półrocznym (rozpoczynającymi się 1.07), tydzień powinien być liczony od środy do wtorku. 
 • Jeśli Twoja firma objęta jest tarczą antykryzysową, to jest możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Pierwszy dzień tego okresu jest jednocześnie pierwszym dniem tygodnia kodeksowego. Tak ustalony będzie funkcjonował do końca okresu. Jeśli został wprowadzony od kwietnia, to przez całe kolejne 12 miesięcy okresu będzie trwał od środy do wtorku.
 • Dodatkowo firmy objęte tarczą antykryzysową mogą skrócić odpoczynek dobowy do 8 godzin, a tygodniowy do 32 godzin. To może ułatwić Ci stworzenie grafiku pracy.
 • 1 września rozpoczyna się rok szkolny. Firmy, które oferują asortyment szkolny, a więc sklepy papiernicze, księgarnie, a nawet sklepy odzieżowe będą miały zwiększony ruch pod znakiem back to school. Istotne będzie prawidłowe dostosowanie ilości pracowników do aktualnych potrzeb klientów, w przeciwnym razie klienci mogą niecierpliwić się czekając na obsługę, czy stojąc w kolejkach. W kontekście ratowania uszczuplonych przez pandemię przychodów to nie powinno mieć miejsca. Zapewnij więc odpowiednią obsadę.

W dzień 1 września oblegane są lodziarnie, kawiarnie i inne miejsca, które odwiedzają uczniowie. Starsi samodzielnie, a młodsi z opiekunami po zakończeniu obchodów inauguracji roku szkolnego. Miejsca tego rodzaju powinny się na to przygotować pod kątem zaplanowania w grafiku odpowiedniej liczby pracowników.

 • We wrześniu nie ma niedziel niehandlowych. Większą obsadę w handlu zaplanuj zatem w soboty, sporo osób, które nie mają czas tylko w weekend ruszy wtedy na zakupy. Podobnie poniedziałek może być mocniejszy sprzedażowo w sklepach spożywczych. 
 • Gastronomia nadal notuje mniejsze obroty, ale popularne restauracje powinny mieć spory ruch w niedziele. Nie daj czekać klientom i zapewnij odpowiednią ilość kelnerów i kucharzy!
 • Wrzesień to ostatni miesiąc sezonu turystycznego. Kurorty pustoszeją.

Ponieważ większość Polaków wybrała w tym roku wczasy w kraju, postaw jeszcze na mocniejszą obsadę we wrześniu, szczególnie w weekendy, jeśli tworzysz grafiki dla hotelu, restauracji czy sklepu w miejscowości turystycznej. 

 • Niezależnie od branży przyglądaj się dostępnym danym, aby móc oszacować zapotrzebowanie na pracę. Obserwuj ilość klientów, zamówień itd. To bardzo istotne w tym czasie, kiedy nadal mamy niepewność co do tego, co będzie dalej, aby nie przeszacować potrzebnej ilości pracowników, ale też nie przesadzić w drugą stronę - spowodować dezorganizację i zniechęcić Twoich klientów.
 • Plan pracy na wrzesień 2020 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej 24 sierpnia. Sposób jest dowolny, najwygodniej rzecz jasna w formie elektronicznej.

We wrześniu zwykle życie biznesowe wraca do normy i chociaż tym razem znajdujemy się w okresie pandemii, to wiele biznesów wróci na zwykłe tory. Będzie to miesiąc intensywny, bez dodatkowych przerw i świąt. Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa Grafik Optymalny i spróbować ułożyć optymalny grafik na wrzesień, kliknij ten link. Grafik Optymalny realnie wpłynie na Twoją codzienną pracę i pomoże Ci tworzyć dobre grafiki, które są zgodne z budżetem i założeniami Twojej firmy, a także z zasadami Kodeksu Pracy. Jak to działa? Szczegóły poniżej! Jeśli chcesz porozmawiać z nami o wykorzystaniu programu w swojej firmie, zadzwoń pod nr 603 722 987 lub napisz na magda.sarnet@grafikoptymalny.pl.

Poniżej znajdziesz kilka słów o Grafiku Optymalnym w mediach. Zapoznaj się też z innymi artykułami na nasz temat.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *