Grafik pracy na wrzesień 2021 - jak go dobrze ułożyć i na co zwrócić uwagę?

Grafik na wrzesień 2021 nie będzie skomplikowany do ułożenia. Jest po okresie wakacyjnym, więc ilość absencji urlopowych pracowników będzie niewielka. Nie ma również długich weekendów, dodatkowych dni wolnych od pracy i niedziel handlowych. W każdym miesiącu występują jednak dodatkowe czynniki, które mogą wpłynąć na Twój grafik pracy. Przeczytasz o nich w poniższym artykule.

We wrześniu osoby zatrudnione w pełnym wymiarze etatu mają do wypracowania 176 godzin, pracownicy na ¾ - 132 godziny, a na ½ etatu - 88 godzin.

Minimalna liczba dni wolnych, które powinieneś udzielić pracownikom wynosi 8. Jeśli pracujesz w dłuższych okresach rozliczeniowych, możesz w jednym miesiącu zaplanować więcej wolnego, a w innym mniej. Najważniejsze jest, aby minimalna ilość dni wolnych zgadzała się w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Tydzień kodeksu pracy determinuje występowanie 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Dla miesięcznego okresu rozliczeniowego powinien być liczony od środy do wtorku. Zawsze pierwsze siedem dni od pierwszego dnia obowiązującego okresu rozliczeniowego wyznacza przedział tygodnia kodeksowego, aż do końca przyjętego okresu. Dlatego dla kwartalnego rozliczenia, które rozpoczęło się w lipcu, przedział powinieneś liczyć od czwartku do środy. Analogicznie będzie w przypadku półrocznego rozliczenia.

Wrzesień ostatnim miesiącem rozliczeniowym dla firm funkcjonujących w kwartalnym okresie rozliczeniowym. Osoby planujące pracę mają ostatnią szansę na ewentualne wyrównanie godzin planowanych względem normy w okresie. Pamiętaj, że jeśli w okresie rozliczeniowym wystąpiły nadgodziny średniotygodniowe, we wrześniu możesz je jeszcze skompensować czasem wolnym.

W środę 1 września dzieci rozpoczynają nowy rok nauki. Firmy, które w swojej ofercie posiadają asortyment szkolny będą przez cały miesiąc obserwowały zwiększony ruch klientów. Powinieneś zatem dostosować obsadę na grafiku do faktycznej ilości pracy. W przeciwnym razie mogą pojawiać się kolejki, które negatywnie wpływają na finalny wynik sprzedaży.

Miejsca, które znajdują się w pobliżu placówek edukacyjnych m.in restauracje, kawiarnie i lodziarnie powinny przygotować się na większy ruch 1 września. Po inauguracji roku szkolnego młodzież oraz dzieci wraz z opiekunami bardzo często odwiedzają miejsca tego typu. Dlatego jeśli planujesz pracę dla branży gastronomicznej, powinieneś zaplanować mocniejszą obsadę.

We wrześniu 2021 wszystkie niedziele są niehandlowe, dlatego większa obsada powinna być zaplanowana w soboty i poniedziałki (szczególnie w sklepach spożywczych).

Ilość wczasowiczów w miejscowościach turystycznych stopniowo będzie malała. Jeśli jednak pogoda będzie sprzyjała weekendowym wyjazdom, część osób na pewno skorzysta z możliwości oderwania się od codziennego widoku miasta. Jeśli planujesz grafiki dla branży turystycznej, przyglądaj się bacznie prognozom pogody, a także monitoruj ilość rezerwacji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dostosować grafik do faktycznej ilości pracy.

Wrześniowy grafik pracy powinieneś przedstawić pracownikom najpóźniej do 24 sierpnia. Możesz przekazać grafik w dowolnej formie - papierowej lub elektronicznej. Każdy pracownik powinien zapoznać się z grafikiem, lecz nie jest wymagane podpisywanie harmonogramów.

Dobry grafik pracy powinien uwzględniać powyższe czynniki, prośby grafikowe pracowników, zaplanowane na dany okres urlopy, występowanie długotrwałych absencji, ergonomię pracy i przede wszystkim zasady Kodeksu Pracy.

Zdajemy sobie sprawę, że zaplanowanie dobrego grafiku pracy to skomplikowane zadanie. Z pomocą przychodzi Grafik Optymalny, który w realny sposób usprawni Twoją pracę tworząc dobry grafik czasu pracy jednym kliknięciem. 

Darmowy audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt przeprowadzany przez nasz zespół.

Zajmujesz się planowaniem pracy, lecz chciałbyś sprawdzić, czy Twoje grafiki są zgodne z Kodeksem Pracy i założeniami biznesowymi Twojej firmy? Mam na to rozwiązanie. Możesz bezpłatnie wypróbować Grafik Optymalny. System ułatwi Twoją codzienną pracę. W jednym miejscu znajdziesz m.in., kartotekę pracownika, urlopy, grafiki, a także raporty związane z ewidencją i rozliczeniem czasu pracy. Wypróbuj już dzisiaj - załóż bezpłatne, 30 dniowe konto i sprawdź możliwości naszego systemu! 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *