Jak poprawnie zaplanować grafik pracy na wrzesień 2019? Kilka cennych porad

Układanie wrześniowego grafiku pracy nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Sezon urlopowy powoli dobiega końca, a dodatkowo nie mamy świąt ustawowo wolnych, które zazwyczaj wprowadzają trudności grafikowe. We wrześniu mogą zdarzać się jeszcze sporadyczne urlopy, spowodowane korzystnymi ofertami cenowymi wczasów zagranicznych. W tym artykule zwrócimy Twoją uwagę na najważniejsze czynniki, które powinieneś uwzględnić przy planowaniu grafiku pracy na wrzesień 2019.

  • We wrześniu mamy do zaplanowania 21 dni pracy, co daje nam 168 godzin dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, dla pracowników na ½ etatu - 84 godziny, a dla ¼ etatu - 42 godziny.

  • Jeśli pracujesz w równoważnym systemie czasu pracy i miesięcznym okresie rozliczeniowym, pamiętaj, że powinieneś zaplanować pracownikom minimalnie 9 dni wolnych. Wynika to z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

  • Dla firm, które działają w miesięcznym okresie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy rozpoczyna się od niedzieli i trwa do soboty. Jest to trudna sytuacja bowiem zapewnienie wolnej soboty i niedzieli nie zawsze oznacza udzielenie odpoczynku tygodniowego.

  • Jeśli planujesz pracę w kwartalnym okresie rozliczeniowym lub półrocznym (rozpoczynającymi się 1.07), tydzień powinien być liczony od poniedziałku do niedzieli. Musisz w tym czasie zapewnić swoim pracownikom nieprzerwany, 35 godzinny odpoczynek tygodniowy.

  • Rok szkolny rozpoczyna się w poniedziałek 2 września. Jeśli pracujesz w firmie, która oferuje asortyment szkolny, powinieneś mieć na uwadze fakt, że dwa pierwsze tygodnie września będą wciąż pod znakiem powrotu do szkoły. W sklepach papierniczych i księgarniach będzie panował spory ruch. Ważne będzie prawidłowe dostosowanie ilości pracowników do aktualnych potrzeb klientów, w przeciwnym razie mogą tworzyć się kolejki, które spowodują ich niezadowolenie oraz utratę potencjalnych zysków.

  • Niedziela handlowa przypada 29 września. Przygotuj się szczególnie na większe oblężenie galerii handlowych i sklepów. Klienci którzy nie mają czasu na zakupy w tygodniu, wybiorą się do sklepów w ten dzień. 

  • Mocniejszą obsadę zaplanuj również w soboty poprzedzające niedziele niehandlowe, sporo osób ruszy wtedy na zakupy, aby zaopatrzyć lodówkę na kolejny tydzień.

  • Wrzesień to już końcówka sezonu turystycznego. Miejscowości turystyczne będą stopniowo pustoszały. Warto jednak wciąż pozostawić mocniejszą obsadę w weekendy. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, turyści mogą przyjechać na krótki odpoczynek. 

  • Firmy które najwięcej pracy mają w wakacje, powinny sukcesywnie planować urlopy swoim pracownikom. Chwila wytchnienia z pewnością przyda się po ciężkim i pracowitym sezonie letnim. 

  • Gotowy grafik powinieneś przedstawić swoim pracownikom najpóźniej 24 sierpnia. Możesz to zrobić w formie elektronicznej lub papierowej.

Jeśli chciałbyś usprawnić w swojej firmie proces tworzenia grafików, powinieneś wypróbować Grafik Optymalny. Harmonogramy tworzone w naszym systemie są przede wszystkim zgodne z Kodeksem Pracy oraz spełniają Twoje cele biznesowe. Dodatkowo, program oferuje szereg funkcjonalności, które ułatwią Ci planowanie. Będziesz mógł dopasować możliwości Grafiku Optymalnego do swoich indywidualnych potrzeb. System możesz wypróbować już dzisiaj - to nic nie kosztuje. 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *