Grafik pracy w systemie równoważnym - wszystkie ważne zasady

W tym artykule podsumowujemy temat tworzenia grafików pracy w systemie równoważnym. Znajdziesz tutaj kluczowe zasady oraz linki do materiałów, które pozwolą Ci pogłębić wiedzę. Udanej lektury!

Równoważny system czasu pracy został szczegółowo scharakteryzowany w Kodeksie Pracy, w rozdziale IV: Systemy i rozkłady czasu pracy. Występuje on w kilku wariantach, pozwalających na wydłużenie dobowego czasu pracy do:

  • 12 godzin,
  • 16 godzin,
  • 24 godzin.

System równoważny 16-godzinny

System ten może być stosowany w przypadku prac polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. W tym przypadku okres rozliczeniowy musi być miesięczny. Co więcej, odpoczynek dobowy musi się równać ilości godzin pracy poprzedzającej go, a więc, jeśli osoba pracowała 16 godzin, to musi mieć następnie 16 godzin odpoczynku, niezależnie od odpoczynku tygodniowego.

System równoważny 24-godzinny

System równoważny 24-godzinny może być stosowany w przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób przez pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych. Okres rozliczeniowy jest również miesięczny. Odpoczynek dobowy stosuje się tak samo jak w przypadku systemu równoważnego 16-godzinnego - adekwatnie do liczby przepracowanych godzin.

System równoważny 12-godzinny: najbardziej popularny

W przypadku systemu równoważnego 12-godzinnego okres rozliczeniowy w szczególnych przypadkach można wydłużyć do 3 miesięcy. Te szczególne przypadki stanowią firmy, w których zapotrzebowanie na pracę jest różne w kolejnych miesiącach np. w hotelarstwie czy w handlu. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych można wydłużyć okres rozliczeniowy do 4 miesięcy. Korzysta z tego np. branża budowlana. Odpoczynek dobowy wynosi 11 godzin, niezależnie od długości czas pracy w danym dniu.

Ze względu na niewielki zakres prac jakie mogą być wykonywane w systemie równoważnym 16 i 24-godzinnym, najbardziej popularny jest 12-godzinny. Z powodu możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego ponad miesiąc czasem nawet w branżach, gdzie dozwolony jest system równoważny 16 lub 24-godziny stosuje się system równoważny 12-godzinny. Konieczność zapewnienia odpoczynku dobowego równego długości zmiany, jaką poprzedza powoduje, że daje on mniejszą elastyczność w planowaniu czasu pracy.

Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie równoważnym znajdziesz na naszym blogu

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu, aby pogłębić swoją wiedzę w zakresie systemu równoważnego.

Branże, w których równoważny system czasu pracy sprawdza się najlepiej

Równoważny system czasu pracy: wady i zalety

Praktyczne porady dotyczące planowania czasu pracy w systemie równoważnym

Błędy w planowaniu czasu pracy w systemie równoważnym

Checklista, dzięki której sprawdzisz, czy dobrze stosujesz równoważny system czasu pracy

Plusy i minusy równoważnego systemu czasu pracy z perspektywy pracownika

System równoważny w Grafiku Optymalnym 

W naszym systemie możesz łatwo wygenerować grafik pracy dla systemu równoważnego z określonymi przez Ciebie parametrami. Sprawdź poniżej, jak może wyglądać taki grafik i jakie funkcjonalności ma nasz system.

tooltip grafik pracy kalendarz czas pracy koszty pracy

Pobierz e-booka o systemie równoważnym

Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-booka z kompletną wiedzą na temat systemu równoważnego. 

Grafik Optymalny: Klienci i możliwości programu

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *