Grafik pracy w systemie równoważnym - wszystkie ważne zasady

W tym artykule podsumowujemy temat tworzenia grafików pracy w systemie równoważnym. Znajdziesz tutaj kluczowe zasady oraz linki do materiałów, które pozwolą Ci pogłębić wiedzę. Udanej lektury!

Równoważny system czasu pracy został szczegółowo scharakteryzowany w Kodeksie Pracy, w rozdziale IV: Systemy i rozkłady czasu pracy. Występuje on w kilku wariantach, pozwalających na wydłużenie dobowego czasu pracy do:

  • 12 godzin,
  • 16 godzin,
  • 24 godzin.

System równoważny 16-godzinny

System ten może być stosowany w przypadku prac polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. W tym przypadku okres rozliczeniowy musi być miesięczny. Co więcej, odpoczynek dobowy musi się równać ilości godzin pracy poprzedzającej go, a więc, jeśli osoba pracowała 16 godzin, to musi mieć następnie 16 godzin odpoczynku, niezależnie od odpoczynku tygodniowego.

System równoważny 24-godzinny

System równoważny 24-godzinny może być stosowany w przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób przez pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych. Okres rozliczeniowy jest również miesięczny. Odpoczynek dobowy stosuje się tak samo jak w przypadku systemu równoważnego 16-godzinnego - adekwatnie do liczby przepracowanych godzin.

System równoważny 12-godzinny: najbardziej popularny

W przypadku systemu równoważnego 12-godzinnego okres rozliczeniowy w szczególnych przypadkach można wydłużyć do 3 miesięcy. Te szczególne przypadki stanowią firmy, w których zapotrzebowanie na pracę jest różne w kolejnych miesiącach np. w hotelarstwie czy w handlu. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych można wydłużyć okres rozliczeniowy do 4 miesięcy. Korzysta z tego np. branża budowlana. Odpoczynek dobowy wynosi 11 godzin, niezależnie od długości czas pracy w danym dniu.

Ze względu na niewielki zakres prac jakie mogą być wykonywane w systemie równoważnym 16 i 24-godzinnym, najbardziej popularny jest 12-godzinny. Z powodu możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego ponad miesiąc czasem nawet w branżach, gdzie dozwolony jest system równoważny 16 lub 24-godziny stosuje się system równoważny 12-godzinny. Konieczność zapewnienia odpoczynku dobowego równego długości zmiany, jaką poprzedza powoduje, że daje on mniejszą elastyczność w planowaniu czasu pracy.

Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie równoważnym znajdziesz na naszym blogu

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu, aby pogłębić swoją wiedzę w zakresie systemu równoważnego.

Branże, w których równoważny system czasu pracy sprawdza się najlepiej

Równoważny system czasu pracy: wady i zalety

Praktyczne porady dotyczące planowania czasu pracy w systemie równoważnym

Błędy w planowaniu czasu pracy w systemie równoważnym

Checklista, dzięki której sprawdzisz, czy dobrze stosujesz równoważny system czasu pracy

Plusy i minusy równoważnego systemu czasu pracy z perspektywy pracownika

System równoważny w Grafiku Optymalnym 

W naszym systemie możesz łatwo wygenerować grafik pracy dla systemu równoważnego z określonymi przez Ciebie parametrami. Sprawdź poniżej, jak może wyglądać taki grafik i jakie funkcjonalności ma nasz system.

tooltip grafik pracy kalendarz czas pracy koszty pracy

Pobierz e-booka o systemie równoważnym

Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-booka z kompletną wiedzą na temat systemu równoważnego. 

Grafik Optymalny: Klienci i możliwości programu

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *