Grafik pracy w sali zabaw - przydatne wskazówki

Zaplanowanie dobrego grafiku pracy w salach zabaw dla dzieci to dość pracochłonny proces. Od jego powodzenia zależy, czy dzieci i ich rodzice będą się dobrze czuli w sali zabaw i chętnie do niej wracali. Do zadań menadżera sali zabaw należy zaplanowanie czas pracy wielu grup pracowników: recepcjonistów, animatorów, pracowników obsługi przyjęć i gastronomii. Aby pomóc w usprawnieniu organizacji całego procesu tworzenia grafiku, w poniższym artykule zebraliśmy kilka porad, które pomogą Ci stworzyć dobry grafik pracy w sali zabaw, bez obaw, że zabraknie Ci rąk do pracy.  

Wybierz odpowiedni system czasu pracy 

Aby stworzyć dobry Grafik pracy w sali zabaw, pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiedni dla danego miejsca system czasu pracy. Jeśli godziny pracy twojej sali zabaw nie przekraczają 8h to możesz zdecydować się na wprowadzenie podstawowego systemu czasu pracy. Dla miejsc otwartych dłużej np. d 9:00 do 22:00 najbardziej funkcjonalnym systemem czasu pracy jest system równoważny 12-godzinny. Pozwala on na elastyczne planowanie godzin i lokowanie ich na grafiku w zależności od ilości pracy w danym dniu. Zazwyczaj więcej dzieci przychodzi do sali w weekendy. Dzięki wprowadzeniu równoważnego systemu czasu pracy będziesz mógł zaplanować pracownikowi w jednym dniu, np. sobotę więcej godzin, jeśli pracy jest więcej, a w innym, np. we wtorek zaplanować mniej godzin.  

Zbierz prośby Grafikowe 

 Tworząc grafik pracy w sali zabaw, warto zadbać także o komfort pracowników i zatrudnionych animatorów. Bardzo często są to osoby młode, studiujące, dlatego dobrą praktyką będzie umożliwienie im zgłaszania swoich próśb grafikowych. Umożliwienie im zgłoszenia swojej dostępności z pewnością będzie mile widziane i może uchronić Cię przed zgłaszaniem urlopów na żądanie, a nawet zwolnieniami. 

Przygotuj plan urlopów 
 
Aby uchronić się przed niedoborem pracowników szczególnie w miesiącach wakacyjnych oraz wyższymi kosztami spowodowanymi powstawaniem nadgodzin warto na początku roku przygotować plan urlopowy dla całej załogi. Wskaż pracownikom najdogodniejsze terminy na wypoczynek, czyli te dni, w których pracy jest najmniej. Zazwyczaj w salach zabaw dzieci jest mniej przez wakacje, ferie zimowe oraz podczas długich weekendów. Są to dogodne terminy na udzielenie pracownikom urlopów wypoczynkowych bez ryzyka dezorganizacji. Ustal też terminy, gdy pracy jest najwięcej i wnioskowanie o urlop będzie niemożliwe lub ograniczone. Poza ustaleniem dogodnych terminów urlopów wyznacz także limit osób która w tym samym terminie może przebywać na absencji. Sprawne przygotowanie planu urlopowego pozwoli Ci zabezpieczyć się przed powstawaniem nadgodzin, które z perspektywy biznesowej są nieopłacalne i nieoptymalne.   

Wzmocnij obsadę w porach zwiększonego ruchu 
 

Planując grafik pracy w sali zabaw, bardzo istotne jest przeanalizowanie danych historycznych o wejściach i dostosowanie odpowiedniej obsady do ilości pracy w danym dniu i o danej porze. Wiedząc, że w weekend rodziców z dziećmi będzie znacznie więcej niż w tygodniu, zaplanuj w grafiku większą ilość personelu. Podobnie przeanalizuj wejścia w skali dnia. Zazwyczaj większy ruch w salach jest po południu, zwłaszcza kiedy znajduje się w centrum handlowym. Taka analiza i dostosowanie grafiku adekwatnie pozwoli zminimalizować kolejki po bilety, jak i czas oczekiwania na skorzystanie z atrakcji. 
 

Większa ilość dzieci i rodziców w sali zabaw to także wzmożony ruch w sekcji gastronomicznej. Aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na napoje i przekąski oraz na samą obsługę, zaplanuj dodatkowych kasjerów i osoby przygotowujące napoje i jedzenie. Upłynnienie ruchu w tej sekcji z pewnością przełoży się na większe przychody.

program do grafików
System Grafik Optymalny sprawdzi plan obsady i zweryfikuje ewentualne niedobory pracowników względem prognozy wejść.  
 

Zgodność z Kodeksem Pracy  

Grafiki pracy poza zapewnieniem odpowiedniej ilości pracowników powinny być stworzone zgodnie z obowiązującymi zasadami Kodeksu Pracy. Planując harmonogram pracy, zwróć uwagę na to, aby zapewnić swoim pracownikom minimum 11 godzin odpoczynku między zakończeniem a rozpoczęciem pracy i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu kodeksowym. Przepisów związanych z czasem pracy jest sporo, dlatego najlepiej byłoby, abyś zaznajomił się z Kodeksem Pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary i procesy sądowe. Firmom, które są na bakier z prawem, ciężko utrzymać stały personel, co wpływa na powodzenie biznesu. 

Zadbaj także o ergonomię pracy. Planując zatrudnionym 12-godzinne zmiany kilka dni pod rząd, narażasz się na to, że pracownicy będą przemęczeni przez brak czasu na regenerację. Deficyt odpoczynku może powodować potrzebę zmiany pracy, niechęć do wykonywania swoich obowiązków a tym samym do obniżenia jakości pracy. Po każdej zmianie 12-godzinnej zaplanuj więc dzień wolny lub krótką zmianę. 

Podsumowanie 

Tworząc grafik pracy w sali zabaw, musisz priorytetowo potraktować kwestie związane z dobrą organizacją pracy w poszczególnych strefach w sali. Niedobory pracowników i tym samym długie oczekiwanie na obsługę i atrakcje mogą spowodować, że rodzice szybko zdecydują się na wybór innego miejsca do zabawy z dziećmi, wystawiając przy tym negatywne opinie o Twojej firmie w Internecie. Planowanie dobrego grafiku jest zatem niezwykle istotne zarówno ze względów biznesowych, jak i wizerunkowych. Aby mieć pewność, że Twoje grafiki są zaplanowane zgodnie z wymaganą obsadą i zgodne z zasadami Kodeksu Pracy, wypróbuj nasze narzędzie Grafik Optymalny, który wspomoże Cię przy codziennej pracy przy harmonogramie. Dzięki wdrożeniu naszego systemu, w prosty i szybki sposób stworzysz plan urlopowy, zbierzesz dostępności (prośby grafikowe) od swoich pracowników oraz zaplanujesz dobre, optymalne grafiki pracownicze.  
 
Załóż bezpłatnie konto testowe i sprawdź wszystkie funkcjonalności naszego systemu.  

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *